Turbina defecta - cauze - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de dannypapuc, 5 Oct 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Pai daca este o problema de soft, eu zic ca scapi usor. Ii faci remapare si castigi si ceva caluti, si presiunea facuta de turbo creste cu siguranta :p
     
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Am stat, am citit...am vrut sa raspund mai demult pe aici dar m-am luat cu altele. Am mai vorbit si cu Nadir care se pricepe chiar mai bine ca mine (o sa iti raspunda si el). Pai cum vrei sa faca mai mult daca atata cere? Turbina face cat ii cere ECU (cu mici diferente). Daca ii cere 1.45 nu o sa faca 1.6 de capul ei (decat daca e ceva defect)

    In alta ordine de idei. Ai soft? Pt ca pe 1.8 T stock, nu se merge cu presiune de 1.45. 1.5 este la S3 de ex. De unde stii ca ar trebui sa ai 1.6 bar? Ti-a spus cineva care ti-a facut soft?

    Sper sa nu uite Nadir si sa intre si el pe aici sa-ti raspunda. El poate sa te ajute mai mult cred
     
  3. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    Poate nu m-am exprimat eu corect când am spus 1,6 bari,de fapt corect ar fi 1bar presiunea atm.+0,6bari presiunea creata de turbo.
     
  4. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    chiar nu-si mai da nimeni nici o parere? astept :(
     
  5. nadir

    nadir Gold Member

    Înscris:
    11 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audis S3 8P
    masina ta are soft?

    ideea e ca masina doar in overboost ar trebuii sa faca mai mult decat cere ecu
    in rest tre sa faca egal cu cat cere ecu sau mai putin fff rar sare din cuvantul ecuului

    iar o presiune de 0,6 este o presiune ok pt o masina de 150 cai stock

    pot sa iti spui 1,8t de 209 cai are maxim 0,8 presiune!
     
  6. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    am si eu o problema cu presiunea turbinei! la fel am schimbat debitmetru,furtunase,etc. si pana la urma sa aflu ca e geometria variabila de la turbina! nu se tureaza decat 2800 ture pe liber si 1800 cu treapta a 6 a(90-100 km/h) si scoate fum alb! cand o pornesc si o turez imediat turatia urca normal dar apoi imi scade si nu mai vrea sa urce
     
  7. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Un log in mers la turbina ai facut? Sau sa mergi la cineva sa-ti faca?

    Cu VAG-COM, pe grupurile 8, 10, 11 in treapta a 3-a, "blana" de la 1500-1600 rpm pana pe la 4000 rpm. Iei logul si il postezi pe aici sau il dai la cineva care se pricepe.
     
  8. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    dar un mers nu se tureaza decat pana la 1700-2000 cu a treia si turatia scade si ramane scazuta odata cu o treapta mai mare! cu prima treapta se duce pana la vreo 2500 ture si ajunge la treapta a sasea la vreo 1800 turatii!
     
  9. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    motorul este fara soft,150cp si 210nm,dar credeti-ma , daca turbo ar face 0.6 a-si fi multumit.Face max.0.45 iar cand merg mai mult in traficul aglomerat din Bucuresti , in special cand este mai cald afara,face cu greu 0.25-0.30 ,si incepe sa creasca dupa ce reusesc sa merg ,fara sa fiu nevoit sa franez, o distanta mai mare, de parca ceva s-ar supraincalzi si ar avea nevoie sa se raceasca.Am banuit ca intercoolerul nu face fata si atunci am scos mufa de la senzorul de temp aer ,i-am pus o rezistenta care sa simuleze o temp. de 20grC,si am plecat in proba.Degeaba.....
    Imi cer scuze daca am scris prea mult dar incerc pe cat posibil sa dau cat mai multe detalii , poate cineva are vreo idee.Azi am cumparat un Manual boost controler , o sa-l montez si o sa vad daca se intampla ceva !!!
     
  10. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    dar iti scotea fum alb pentru ca mie imi scoate si abia prin 100km/ora si mi-a scpus ca e blocata geometria variabila!o fi asta?
     
  11. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    iti scoate fum?
     
  12. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    turbina

    salut! am si eu o intrebare si va rog daca puteti sa ma ajutati! mi s-a blocat axul de la turbina si am inteles ca daca incearca sa desfaca turbina ca sa il deblocheze e posibuil sa crape in urmatoarele zile! si nu stiu daca trebuie sa cumpar o turbina cu acelasi cod sau daca se potriveste oricare turbina de 150cp de pe audi 2.5tdi! astept parerile voastre
     
  13. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    De unde stii ca e axul blocat? Daca e axul afectat, intr-adevar, nu se mai poate face nimic. Ori se schimba turbina, ori se pune kit de raparatie. Axul e echilibrat dinamic in fabrica, cu echipamante speciale...nu e usor de facut asta. Daca sigur e axul, e cam nasol, nu scapi doar cu o curatare

    Daca cumperi, ia una cu acelasi cod. Sau repara turbina cu un kit de reparatie...la cineva care se pricepe, evident
     
  14. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    un mecanic mi-a dat jos turbina sa imi repare geometria variabila si cica a observat ca axul e blocat ca se invartea foarte putin
     
  15. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    adica se invartea f putin, agata,sau se bloca dupa ce invartea?

    are joc axul?
     
  16. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    se invarte putin, sa zic o jumatate de cursa si apoi se blocheaza, nu mai vrea sa se invarta deloc!
     
  17. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    mi-a deblocat axul si mi-a curatat turbina dar masina tot nu trage si nu se tureaza mai mult de 2800 turatii pe liber si scoate mult fum alb! mecanicul spunea ca ar fi de vina valva sau senzorul N75!ma puteti ajuta?
     
  18. coloratu2001 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 1998
    salut 97LIR

    cu aceeasi problema ma confrunt si eu de ceva timp! nu se mai tureaza,scoate mult fum alb! am reparat geometria variabila si am deblocat axul turbinei dar degeaba! masina la fel merge: max 1700 turatii cu a treapta a 6-a si mult fum alb in spatele meu! pe tester mi-a iesit valva solenoida N75! ul electrician inainte sa ii fac eu(mecanicul) turbina mi-a schimbat o siguranta la calculatorul masinii, cred ca era de 10A pentru ca nu imi dadea tensiune in debitmetru si mufele de la N75! sa se fi ars aceeasi siguranta de masina merge la fel?:sos:
     
  19. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    a pus-o p tester? ce zice testerul?

    daca incepi sa schimbi dupa ghicite, nu e spre binele buzunarului tau...:p
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Salut,de ceva vreme aud un zgomot ciudat care vine din zona turbinei.Este un Fsssssss care se aude de la 1900 de ture pana la aproape 3000.Nu este zgomot de rulment stricat ci mai degraba o pierdere de presiune.Aveti idee de la ce vine?Nu am pierderi de putere,ajung lejer la 200,iar zgomotul se percepe doar cu radio oprit si mai ales cu motorul rece si pedala apasata usor
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta