Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Cand ai resetat ultima data consumul?
     
  2. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    fa un consum dus-intors pe o distanta de 100km la condus calm
    eu am scos consum de 5.1 la viteze de maxim 100-110km/h, la 140km/h cred ca si la mine e tot pe la 8% cum spui si tu
     
  3. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    @ryoraul nu l-am resetat de cand am masina(~6luni), ar trebui?
    @sandumbogdan eu ultima oara cand am avut consum cu 5 ca prefix a fost prin vara cand eram in a 4-a cu 80-100km/h si atunci am avut 5.5, cand vad pe aici consumuri de 5.1 raman masca, la o adica optam spre benzinara si stiam un lucru dar asa..
     
  4. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    daca merg normal, la drum lung ia 6 - 6.5% si daca ma grabesc ia 7%
    acel consum de 5.x% e minim posibil pt. mine, record adica, nu e consumul obisnuit
    eu cred ca masina ta e ok
     
  5. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    La viteze normale de 110-120 eu scot constant la drumuri (dus intors ) ce implica si ceva autostrada cam 5,4-5,6%. La 140/h nu ai cum sa scoti sub 6, dar nici 8%
    https://youtu.be/Rr0i5KLUeq0
    Unde creste mai mult si scade sunt mici diferente de nivel, dar cca 300 km pe gps am avut 5m altitudine si consumul a stat la fel. 2 persoane si portbagajul full pana n gusa, dar nu cu saci de cartofi
     
  6. laaav

    laaav 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI Quattro 143 CP 2010
    La fel si la mine...
     
  7. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Condus cu 130-170 kmh pe A1 ora de varf - vineri intre 19-20- cam saptamanal cu consum 6.2-6.5 depinde de cati imi intra in fata pe banda a doua.
    Condus Vilcea - TgJiu drum liber - cat mai constant 90-110 kmh consum 5.4-5.7, depinde cate radare sunt pe traseu :))
    Condus Bucuresti in haos dimineata la 9 din Militari in Nord 9-10-11 % depinde de cat de multe sprinturi scurte pot sa fac.
    un consum mediu realist zic eu ca pana in 7 se poate face , 7-8 e ok, tot ce depaseste 8 ar putea insemna alte probleme cred eu.
     
  8. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Dimineata, aglomeratie bara la bara, condus ~10 min.
     
  9. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Bun, cam 30min de autostrada in weekend-ul ce a trecut, 120kmh pilot automat si in bord sub 8% nu scade :shrug: 2 persoane fara bagaje.. nu inteleg diferenta asta de 2%, majoritatea defapt cam toti observ ca au un consum de ~6% in timp ce la mine sub aia 8 nu scade decat daca merg cu 80 si nici atunci, foarte greu. Ce probleme ar putea insemna asta, la motor, la injectoare, la ce sa ma uit?
     
    Ultima editare: 23 Noi 2015
  10. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Diferenta de nivel ai verificat o?Poate erai in panta.Eu tot timpul fac consumul dus intors.Ai mers pe ploaie sau umed?
     
  11. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    asa este cum spune thor4ever, chiar daca nu pare la prima vedere diferenta de nivel conteaza asa ca ceea ce conteaza e consumul tur-retur

    de la Iasi la Constanta sau Bucuresti scot 5.5-6% la dus iar la venit scot 6.5-7% deci o diferenta de 1 litru in plus intre dus si intors
     
  12. catalinio

    catalinio 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2014
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI 143CP CAGA, Multitronic, Dec. 2010
    Si mie incepuse sa-mi consume mai mult (7-8% in afara orasului), i-am verificat presiunea in pneuri; scazuse la 1.9-2.1 bari; le-am umflat la 2.3-2.5(parca asa scria pe tabelul de pe portiera sofer) si a scazut consumul la valorile obisnuite (5.5-6.5%).
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Imi vine greu sa cred ca 0.3-0.4 bari ti-au influentat consumul cu 2 litri. :)
     
    rotitza apreciază asta.
  14. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Cam mare diferenta ca sa fie doar de la presiune. Acum referitor la consumul meu relativ marisor oare poate fi influentat si de puterea relativ mica a masinii?(comparativ cu masa/incarcarea ei, eu am varianta cu 136cp)
     
  15. alecs.ro

    alecs.ro Bronze Member

    Înscris:
    11 Mai 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4,B8 2011 CAGA 2.0TDI 143hp Multitronic LLA
    160-170 Km/ora pe autostrada cu 2 persoane nu bagaje imi arata 7.4 consum. Iar in oras sub 9 nu scad:) nu stiu cum ajungeti voi si la 5:))
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    90-100km/h in ultima viteza. :)
     
  17. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    la mers foarte calm cu maxim 100km/h si depasiri la pas de melc scot 5%
    la mers normal adica 120-140km/h ma duc in 6%
    in conditiile expuse de tine tot asa consuma si la mine asa ca poti sa stai linistit, e ok
    noi avem si cutie automata care ia cam 0.5% - 1% in plus (conform cartii tehnice)
     
    Ultima editare: 5 Dec 2015
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    7.4 este un consum corect la 160/170. Banuiesc ca vorbiti de mediu, nu instant.
     
  19. audirs

    audirs Bronze Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b8 avant 2.0 tdi 2009 full led wheels 18" 2.7 turbo and remap,stage 3
    5,5 afara mers linistit 120/h si 8,5 oras mers domol fara stat mult la coada, dar vine iarna si se schimba treaba.....:scared2:
     
  20. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
    Ce inseamna domol de ai scos 5,5%?
    Cand am adus masina din Germany, pe o distanta de 2500 km am scos medie de 6,4.
    Odata cu venirea iernii si implicit a trecerii la "gume" de iarna, consumul nu scade sub 7,5(mers normal...130...140 km/h,iar pe oras 11%.
    Un consum mare pentru un motor de doar 2litri
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta