Instalatia racire motor la Audi A4 B8- nu sta la 90 grade - termostate - radiator racire motor

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de amirus, 26 Noi 2011.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fara probleme. Poti completa cu orice antigel de culoare mov / roz / lila si asa mai departe : ) dar obligatoriu fara silicati G11, G12, G12 +, G12 + +, etc., etc.
     
  2. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    A gasit cineva sectiunea din ETKA cu mai multe info?

    Are cineva idee de unde se poate gasi/comanda piesa, fara sa cumperi toate furtunele cu totul?

    Sau macar cum se numeste, sa stiu ce sa caut? Este vorba de piesa 23 din schema atasat, multumesc
     
    Ultima editare: 3 Ian 2016
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poza pusa de tine este ptr. B8 pana in 2012. Ai codul gresit. La masinile 2013+ ai cod 03L 122 157 Q. Da, trebuie sa iei conducta cu totul.
     
    crisangeorge apreciază asta.
  4. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Multumesc de informatie, audi66. Pot te rog sa te mai intreb daca la aceasta piesa noua, termostatul nr. 2 mai exista? Am gasit o singura poza pe tot internetul cu ea si nu prea ma pricep, dar nu o mai pot identifica vizual, imi este frica ca voi cumpara o teava goala si atat, iar problema va ramane la fel
     
  5. AlexNfs

    AlexNfs 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGC, 2011
    Vreau o parere pertinenta va rog,ieri m-am intors de la Predeal -14 grade, acul care indica temperatura a stat in 60 de grade si in masina nu am avut caldura decat cu supplementary heating .Dupa ce am citi aseara TOT ce s-a scris pe forum am ajuns la concluzia ca am termostatul blocat pe deschis.Suplimentar azi am facut urmatorul test: am mers 10 min cu clima pe 23,apa 60 grade,apoi am inchis caldura si in 4 min dupa ceas indicatorul a ajuns la 90 de grade.Cum am dat drumul la caldura acul a scazut vanzand cu ochii la 70 grade .Cine ma poate indruma catre un service avizat pentru o eventuala constatare si sa execute operatiunea de schimbare a termostatului.
    PS: aviz celor care au zis ca acest lucru este normal, sa fluctueze temperatura motorului, va spun ca anul trecut in Predeal au fost -20 de grade si acul a stat nemiscat in 90 de grade ! Multumesc ,Audi a4 b8 cutie manuala.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    GunX Habar nu am daca mai exista al 2-lea termostat pe piesa noua. Dar poza ta este incompleta, este o piesa din dezmembrari, noua mai vine atasat un furtun la ea.
    Ti-am atasat o poza, partea cu galben lipseste cu desavarsire din poza ta, si din cate stiu eu, unde este incercuit cu rosu se afla termostatul. Toata teava are codul dat de mai sus si nu se poate cumpara doar teava sau doar furtunul atasat, nu exista cod separat pentru ele. Presupun ca cei din dezmembrari le desfac si le vand separat. Daca tu stii cu certitudine ca termostatul se afla in furtunul atasat tevii, cumpara teava dupa codul dat de mine ca iti va veni completa cu tot cu furtun si termostat.
    Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cineva de la piese auto si in caz ca nu e cu termostat sa o dea retur. Posibil sa aiba termostat, o teava noua costa 130-140euro, deci presupun ca nu dai banii aia doar pe teava.
     
  7. AudeluB8

    AudeluB8 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 ,CAGA,2008
    Salut,am avut problema cu scaderea temp anul trecut.Dupa ce am schimbat de 2 ori termostatul clasic fara succes,am aflat de termostatul al 2 lea ce era blocat pe deschis.Am cumparat doar termostatul Behr nou la pretul de 80 lei si l-a montat un meseriasi ce avea cleste de desfacut clemele.Termostatul are codul 1K0121113A .
     
    GunX apreciază asta.
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E clar, termostatul (1K0 121 113 A) vine odata cu teava (03L 122 157 Q).
    Dupa codul termostatului ETKA da compatibilitate pentru A4 2016+. :) Din cauza asta nu il gaseam separat.
    In prima poza este conducta fara termostat, in a 2-a poza este termostatul. Codul 03L 122 157 Q le cuprinde pe amandoua.
     
  9. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
  10. AudeluB8

    AudeluB8 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 ,CAGA,2008
    Eu am comandat codul de la un magazin de piese si a venit in 2 zile...exclusiv termostatul fara furtune.Codul de pe termostatul nou l-am gasit si pe termostatul vechi.De anul trecut va pot spune ca masina sta ceas la 90 grade
     
  11. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Da, daca nu il iei OEM atunci cred ca se gaseste mai usor. Astia vand doar piese OEM, nustiu daca se merita original in cazu asta.

    ps @AudelulB8 tin sa iti multumesc pe aceasta cale pentru ca ai postat codul piesei.
     
    AudeluB8 apreciază asta.
  12. AudeluB8

    AudeluB8 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 ,CAGA,2008
    Termostatul cel nou avea semnul Audi zgariat ca cica doar asa il poste vinde Behr insa este echipare originala,deci nu aftermarket
     
  13. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Da, e clar ca Behr il produce si pe original.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Termostatul de pe teava il poti comanda OE de la orice magazin de piese auto sau reprezentanta. ETKA imi da pretul de 36€ pentru el.
    Daca iei conducta cu totul (la pretul de 135€) ai termostatul inclus.

    Curios totusi ca ETKA imi da compatibilitate pentru el la :
    A3 2004 - 2013
    A4 2016 -
    Q3 2012 - 2015
    Q7 2016 -
    TT 2007 - 2014
     
  15. AudeluB8

    AudeluB8 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 ,CAGA,2008
    audi66 te cred, insa ti-am spus ca si pe termostatul original se gaseste acest cod, cod ce este compatibil si pe gama vw.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu te-am contrazis. :)
    Doar ca Audi ne pune sa cumparam un ansamblu de piese pentru o singura piesa care ne trebuie. Daca eu caut acum termostatul asta in ETKA pentru A4 B8 nu il gasesc separat, imi da doar cod pentru conducta ce contine si termostatul.
    Evident, mai exista si solutia : demontezi, notezi codul, comanzi fix ce iti trebuie.
     
    andrey_alex apreciază asta.
  17. AudeluB8

    AudeluB8 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 ,CAGA,2008
    Da, la reprezentanta le dadea codul cu tot cu furtun.
     
  18. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    masina are doua termostate care fac ce? unul e la radiator si da drumul la circuitul mare? si al doilea termostat ce face?
     
  19. AudeluB8

    AudeluB8 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 ,CAGA,2008
    sandumbogdan al doilea termostat are legatura cu racirea gazelor si cutia de viteza.
     
    GunX și sandumbogdan apreciază asta.
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    O informare care vad ca a scapat celor care intreaba de al doilea termostat, cel de la cutia de viteze. Codul este cel mentionat anterior adica 1K0 121 113 A pentru ca este o piesa ce vine ca si codare la VW. Va recomand sa cumparati marca Behr. Schimbarea dureaza 30 minute si este o operatiune destul de simpla, nu se pierde antigel decat foarte putin sau deloc daca se stranguleaza furtunul. Mai multe puteti citi si aici: http://vwforum.ro/topic/115875-probleme-cu-incalzirea-apei-din-instalatia-de-racire/page-2. Aveti si o poza informativa la pagina a 2-a din link. Cititi topicul din link integral.

    O zi buna
     
    sandumbogdan apreciază asta.

Distribuie pagina asta