Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    dann778 ai Audi ? pentru ca in profil vad altceva. Daca da: te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

    Daca nu ai Audi (deoarece aici pe acest forum discutam doar/exclusiv despre marca Audi) adreseaza intrebarile pe un forum dedicat marcii auto care o ai acum in profil. Multumesc pentru intelegere.
     
  2. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    la voi cat consuma la relanti cand e motorul cald?
    cu farurile oprite si consumatorii electrici opriti la mine de obicei arata 0.7l/h dar foarte rar scade la 0.6l/h
    ar trebui sa ma ingrijorez sau e consm normal de relanti?
     
  3. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Nu este mare este un consum normal, la mine tot 0.7-0.8 in functie de cat de cald este motorul.
    Ca un update acum ceva mesaje acuzam un consum maricel, m-am inselat nu tineam cont de toti factorii inconjuratori si interpretam total gresit situatia. Acum dupa resoft la 140km/h scot 6 cu 2 persoane ceea ce pt mine este mai mult decat multumitor. Sunt curios cum o sa se schimbe situatia si dupa eliminarea filtrului de particule.
     
  4. sabinu 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    Audi A4 b8 cagc 2010 120 CP (170cp remap)
    La mine arata 0,8 fara consumatori 0,9 1.0 cu consumatori. Azi i-am facut plinu si ami arata autonomie 780 km cam putin nu?
     
  5. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    daca e autonomie de mers in oras e in regula, la mine arata 720 cand am facut plinul dupa doua saptamani de oras
    insa mi se pare ca ai consum cam mare la relanti, la mine uneori scade la 0.6 insa foarte rar si eram curios daca la voi scade mai des la 0.6 sau tot pe la 0.7-0.8 sta de obicei
     
  6. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Da si la mine cel putin la fel de rar vad 0.6
    sabinu consumul corect la relanti il faci cu motorul cald la 90grade, eu de ex am 0.7-0.8 cu majoritatea consumatorilor porniti dar asta doar atunci cand sunt cu motorul cald, altfel tot 0.9-1.2
     
  7. sabinu 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    Audi A4 b8 cagc 2010 120 CP (170cp remap)
    Mersi, o sa ancerc maine sa vad ce zice la 90 de grade
     
  8. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    La mine abia dupa ce se incalzeste motorul foarte bine, adica acul sta fix la 90 de grade la apa, consumul sta fix la 0.6 l/h, foarte rar variaza, chiar si cu scaune incalzite pornite. Daca pornesc ventilatia tare pentru dezaburire sau daca pornesc dezaburirea electrica a lunetei , consumul creste la 0.8 l/h. In conditiile in care incepe procesul de regenerare al filtrului de particule, consumul instant creste la 1.0 -1.1 l/h, e recomandat sa urmariti asta inainte sa opriti motorul, sa rulezi pana se finalizeaza, pentru ca daca il opresti poate sa ajunga motorina in ulei de la post injectia generate de calculatorul motorului.
     
  9. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    exact asta fac si eu inainte sa opresc motorul, ma uit sa vad daca e 0.7 consumul si turatia sub 1 mie atunci e ok, daca e consum de 1 si turatia la 1000 inseamna ca e in regenerare si o scot la o tura in afara orasului, pana acum am patit asta cam o data pe luna
    astazi am vazut 0.6 si apa era pe la 60 de grade, deci nici macar nu era cald motorul, ciudat, de obicei sta la 0.7
     
  10. Sergiu Pinzariu 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 Sedan, 2011, 2.0 TDI 143 CP, M6
    Apa poate sa mai si scada, mai ales iarna, daca mergi bara la bara in frig si motorul sta mult timp la ralanti. Nu e neaparat nevoie sa o scoti la drum intins daca observi ca a pornit regenerarea cand ai ajuns la destinatie, poti sa astepti si pe loc pana termina, dar dureaza un pic mai mult.
     
  11. Teko

    Teko Silver Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6

    Cum si pe unde poate sa ajunga motorina in ulei? Cine o baga cu motorul oprit, stop, nefunctional, etc.? Numai induceti, banuiti, supozitii, etc. asemenea aberatii, pentru ca transmitem informatii total gresite si care pot face rau, decat bine, altor cititori ai forumului.
    Poti opri motorul oricand, fara nicio problema. Dupa urmatoarea pornire si atingere a regimului optim, regenerarea continua. Fii sigur ca toate posibilitatile au fost luate in calcul la conceptie.
    Consumul la relanti nu poate fi un etalon. Factorii cel influenteaza sunt mai multi decate degete avem ... :)
     
  12. Balajel Marian

    Balajel Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2016
    Locație:
    Urechesti
    Masina:
    Audi a4 b8 , 2000 ,143 Cai din 2009
    Vara trecuta am facut plinul la Treviso - Italia, am ajuns la Arad adica am facut 960 km si mai aveam motorina pentru 120 km. Consumul este super tinand cont ca afara erau 37 grade, in masina 3 persoane, incarcata bine si cutie (portbagaj suplimentar) deasupra pe plafon.
     
  13. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
  14. Balajel Marian

    Balajel Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2016
    Locație:
    Urechesti
    Masina:
    Audi a4 b8 , 2000 ,143 Cai din 2009
    Este manuala.
     
  15. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Las poza asta :)
     
  16. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    ala e consum instantaneu din cate vad eu iar consumul instantaneu nu are nici o relevanta, pot sa fac poza cu 160km/h si consum instantaneu 0
     
    thor4ever apreciază asta.
  17. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Am mers asa cam 5-6 km. Per total, Brasov-Bucuresti 5.1 mers 10-20km/h peste limita, cu varfuri de 160km/h.
     
  18. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    fa si invers sa vezi ca o sa ai undeva pe la 6%
    Bv e la deal, B e la vale, invers o sa ai consum mai mare
     
  19. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Eu am scos pe ruta Buc-BV (DN1) 5.6 % mediu, 3 persoane in masina, fara bagaje, iar ca viteze de deplasare, in medie, 130 km/h in afara localitatilor si 75 km/h in localitati, mi se pare un consum foarte bun pentru rularea la aceste viteze.
     
  20. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    B-Bv a fost alta mancare de peste, consum cam 6.8% dar mers mai alert :D
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta