Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Tu ca student bineinteles ca iti permiti sa platesti orice taxa, banuiesc ca muncesti pe brancii......... gandestete ca sunt unii oamenii care nu isi pot permite sa plateasca pe taxa mai mult decat au dat pe masina, care apropo, au cumparat masini ieftine pentru ca nu isi permit sa isi cumpere masini noi, sau cacaturi de loganuri. Ar trebui sa te pui si in pielea altora, dar lasa ca daca noua ne merge bine de ceilalti in .... ne doare.
    Daca esti asa de ecologist de ce nu iti cumperi o masina electrica, poate asa dai un exemplu; sau sa iti iei un logan ca sa sustii economia nationala.

    Ar trebui facut ceva impotriva samsarilor astia imputiti, ei ar trebui sa plateasca taxe marite.
     
  2. aeon 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 tdi 131cp
    Salut! Uite aici un link unde iti poti calcula taxa noua. http://stirileprotv.ro/stiri/social/calculeaza-ti-aici-noua-taxa-auto.html

    Nu-mi vine sa cred:sign_omg: 1.9 TDI, 96 kw din 2004 =>7921.16 euro
     
  3. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    opinia mea este urmatoarea:
    masinile sh euro 4 aduse de afara sa fie taxate cu un maxim de 50% in plus fata de una noua cumparata de aici.
    orice masina SH adusa de afara si care este euro 3 sa fie taxata cu mii de euro iar astea ce sunt euro 2 sau non euro sa bage spre 10.000 euro taxa sau poate chiar peste.

    de asemenea, masinile noi ce sunt peste 3000 cm cubi si sunt achizitionate din romanica sa fie taxate tot asa cu minim 5000 euro iar monstrii de peste 4 litri sa fie tata de la 10.000 euro in sus.

    masinile noi intre 2500 si 3000 cm cubi sa aiba o taxa pana in 5000 iar cele intre 2000 si 2500 sa aiba taxa pana in 2000 euro.

    este simplu ca "buna ziua": vrei sa poluezi atunci platesti. vrei sa consumi 20% combustibil, atunci platesti, vrei sa ocupi doua locuri de parcare atunci platesti.
     
  4. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Dar daca una de 2000 polueaza mai mult decat una de 3000 ?
     
  5. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    opinia mea este urmatoarea:
    masinile sh euro 4 aduse de afara sa fie taxate cu un maxim de 50% in plus fata de una noua cumparata de aici.
    orice masina SH adusa de afara si care este euro 3 sa fie taxata cu mii de euro iar astea ce sunt euro 2 sau non euro sa bage spre 10.000 euro taxa sau poate chiar peste.

    de asemenea, masinile noi ce sunt peste 3000 cm cubi si sunt achizitionate din romanica sa fie taxate tot asa cu minim 5000 euro iar monstrii de peste 4 litri sa fie tata de la 10.000 euro in sus.

    masinile noi intre 2500 si 3000 cm cubi sa aiba o taxa pana in 5000 iar cele intre 2000 si 2500 sa aiba taxa pana in 2000 euro.

    este simplu ca "buna ziua": vrei sa poluezi atunci platesti. vrei sa consumi 20% combustibil, atunci platesti, vrei sa ocupi doua locuri de parcare atunci platesti.

    la msinile noi de peste 5000 cm cubi ar trebui sa bage astia 20.000 euro taxa.
    imbogatitii peste noapte ce-si permit asemenea masini , cu siguranta nu platesc ei taxe la stat pe profiturile care le fac pt ca legea este permisiva. sa ne uitam la toti tziganii din romania care au palate si masini de zeci de mii de euro insa ei nu figureaza nicaieri ca avand venituri si nu figureaza nicaieri ca fiind platitori de taxe. astia trebuiesc stransi cu usa.

    si nu sunt de acor cu socaterea taxe la maisnile pannoia in 2000 cm cubi. ar trebui ca la cele intre 1.6 si 2.0 litri taxa sa ramana la fel si sa fie scoasa taxa la masinile pana in 1.6 litri , asta daca intr-adevar vrem sa protejam loganul.
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
  6. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    i-auzi...
    buna idee ai tu...
    ma gandeam sa-mi iau un S4 de 4.2 L
     
  7. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    ei, atunci plateste taxa de pana in 10.000 euro pt ca daca iti permiti S4 iti permiti si taxa intre 5000 si 10000
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
  8. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    pai am gasit unul la 3500 euro, crezi ca-mi permit atat de mult?
    dar de ce esti atat de revoltat impotriva celor care-si iau masini cu o cilindree mare dar SH?
    ai impresia ca un S4 din 2005 polueaza mai mult decat un 2.0 tdi? crezi ca diferenta de bani este justificata cu adevarat? (vreau un raspuns concludent, nu doar vorbe aiurea)
    ma gandesc ca trebuie sa ai vreun motiv sau vreun castig daca afirmi ceea ce afirmi in legatura cu acele preturi aberante, nu?
    sau uiti ca suntem o tara europeana acum? unde in europa, pentru o masina care vine din alt stat europen se platesc sume atat de mari?
     
  9. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Cam pe cine crezi ca intereseaza opinia ta ?!?!?!?!?
    Opinie bazata probabil pe o mare frustrare ce a nascut o invidie bolnavicioasa fata de cei care au masini cu motor de peste 3000 .... :mad::mad::mad:
     
  10. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    pai nu sunt revoltat.
    ci doar spun ca atat masinile noi cu cilindree mare cat si cele sh dar sub euro 4 trebuiesc taxate rau. poluezi, atunci trebuie sa platesti, iar regula asta este f bine implementata in vest. practic , daca locuiesti in olanda si vrei sa aduci din belgia de exmplu , un euro 3, te rup aia la taxe. atunci la ce s-au mai inventat chestiile astea cu masini euro3, euro 4, euro 5. este simplu: nu vrei sau nu poti sa respecti niste regului atunci fie platesti fie stai in banca ta.
    apropo, 2.0tdi-ul nu este masina personala, este una de firma. masina mea personala este un ford focus de 1.6tdci cu 90 cp pe care am comandat-o noua in august 2007 si am platit 18250 euro(full echipata). de banii astia imi luam probabil un A8 de 10 ani vechime. bun, vreau sa imi iau A8 de 10 ani vechime cu 6 sau 8 cilindri, atunci scoate neicule din buzunar 20.000 euro taxa pt ca in general o asa masina numai masina nu este; au sute de mii de km si numai in parametri nu functioneaza.. vad multe masini ce sunt aduse sh care scot rotocoale de fum iar masinile alea nu au ce cauta pe strazi. am fost la vaslui acum doua saptamani cu focusul si i-am facut semn sa-mi elibereze calea unui flacau cu un opel omega abia adus de afara(masina neinmatriculata). omul s-a ambitionat si i-a dat treapta a 4-a. nene, scotea un fum ca o locomotiva. ei , ala trebuie pus sa plateasca 20.000 de euro taxa.
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
  11. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    iara tu fratioare cu opiniile tale despre banii altuia!
    cred ca te cam mananca frustarea pe tine
    vezi sa nu iesi din vizuina ca nu prea iti faci prieteni dupa cum te iei cu toti in bete pe aici.
     
  12. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    vai de capul vostru.
    stati linisiti: nu am nici un fel de frustrare si nici un fel de invidie. imi permit mai mult decat 95% din romani si sunt f multumit cu asta.
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
  13. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    zau...?
    dar rabele si basculantele vechi de 100 ani care iti innegresc oglinzile la semafor nu le mai vezi?
    nu vezi dacia 1300 care e mai poluanta decat multe autoturisme SH vestice, fie ele diesel sau benzina?
    ca sa fie corect, aia nu trebuie sa plateasca nici o taxa, nu? doar pt ca sunt deja inmatriculate, necontand ca polueaza mult mai mult decat una neinmatriculata inca...
    omule, sincer...tu ori esti nebun, ori esti tariceanu...fara a incerca sa te jignesc spun asta.
    ori esti neam cu el sau esti in partid, mai exista si varianta asta
    pun pariu la orice ora cu tine ca un S4 4.2 din 2004-05 este mai putin poluant decat fordul ala al tau nou nout si extra echipat...

    later edit: acum am inteles de unde aceasta frustrare...
    e de inteles, cu 1.6 tdci si 90 hp...pe care ai dat 18 000 euro...si eu as fi frustrat ca nu am un A8 de banii astia
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
  14. kinezu

    kinezu 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2008
    Locație:
    Genova, Italia
    Masina:
    Audi A4B8 2.0TDI
    Pt aeon...
    merci de raspuns...m-ai pus intr-o mare dilema....!Da stii ce nu inteleg?Cum s-a marir taxa de 3 ori daca la mine era initial 800 si ceva iar acum aproape 8000!!!e cam de zece ori...
     
  15. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    pai le vad si pe dacii si pe basculantele poluante insa la astea nu ai ce sa le faci. nu ai cum sa mergi la omul ce detine o dacie 1310 si sa i-o iei din curte sau sa il pui sa plateasca 3000 euro pe an ca ar fi razboi pe strazi.
    totusi la camioanele vechi se poate face ceva: ele aprtinand unor agenti comerciali ce probabil scot profituri cu ele, se pot impozita baban(dublu, triplu fata de cat se impoziteaza acum) si ii vei face astfel fie sa renunte la ele fie sa incerce sa isi cumpere altele noi.

    mai nene, tu te auzi ce vorbesti? cum dracu sa fiu frustrat ca nu am A8 platind 18.000 euro? eu sunt gata sa dau 40.000 pe un A4 de 180 cp , bani cu care mi-as lua mama A8-ului sau mama RS-ul SH. tu crezi ca ma uit la toate "curvele" alergate de altii 200.000 km doar de dragul de a avea A8 sau S sau RS?
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
  16. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    nu inteleg cum esti gata sa dai 40 mii pe un A4 B8 cand tu ai dat 18 mii pe un focus 1.6 tdci...
    mai devreme ai spus ca A4 ul in cauza este masina de firma...
    ma rog...
    un sfat imi permit sa-ti dau...cu ocaziua sarbatorilor de iarna asa :)

    "traian si decebal:
    vai de capul vostru."


    inceteaza sa mai jignesti colegii forumisti. totusi, este o discutie, nu o cearta...
     
  17. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Ba ai ce sa le faci!
    Exista acea verificare tehnica obligatorie care cred ca este mult mai in masura sa se dea cu parerea cat de "curve" sunt masinile SH ... asta in conditiile in care ar fi facuta cum trebuie !
    Din pacate tu nu poti sa vezi mai departe de momentul in care unii isi cumpara masini cu motoare mari sau SH care ofera conditii incomparabile cu multe troace noi !!!!
     
  18. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    uitandu-ma la fiecare rand din postul lui TAZ de mai sus imi dau seama ca nu a citit cu atentie ce am spus.
    asa este , discutam nu ne certam. insa injuriile au portnit din alte parti inainte sa spun eu ce am spus.

    anyway, sa lasam pe altii sa decida ce fac cu taxa ca probabil or avea mintea mai luminata decat a noastra. oricum , au facut o prostie aplicand taxa peste noapete. trebuia lasata pt data de 15 decembrie asa cum au hotarat initial.

    @Deocamdata. te rog mult sa fii atent la un aspect cand mai calatoresti. mergi in spatele unei masini adusa sh(nu conteaza de care : mercedes, audi sau bmw). iti vei da f usr seama care este adusa sh dupa suportii de numere , si vezi, cand intra in depasiri, rotocoalele de fum ce le scoate. asta este valabil pt minim 50% din masinile sh aduse si ca atare trebuie facut ceva pt a stopa acest lucru pt ca romanii si bulgarii sunt gunoierii europei. cand mai vin de la timisoara imi fac cruce ce masini aduc bulgarii pe platforme. aia sunt mult mai rau ca noi.

    cat despre daciile 1310 nici eu nu sunt de aocrd sa mearga pe strazi si sa polueze insa oamenii ce sunt proprietarii lor sunt f saraci in general. chiar nu prea ai cum sa faci sa le iei masina din batatura. vezi ca astia au incercat sa ridice suma pt programul rabla. poate ar trebui sa o dubleze sau ceva de genul asta. chiar nu stiu ce masura ar trebui luata sa scapam si de daciile f vechi.
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
  19. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    dar ce facem cand mintea e intunecata de interese ?
     
  20. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    II dam inainte,apa trece,pietrele raman...Guvernantii astia,nu merita nici unul votul nostru!
     

Distribuie pagina asta