Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    si unde este exact pozitionat senzorul de relantiu la motorul acesta si cam cat ar costa unul
     
  2. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Dar se poate sa fie cumva si senzorul de temperatura caci va da-ti seama nu vreau sa schimb termostatul si apoi sa constat ca senzorul ar fii de vina.
     
  3. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Asta vara am schimbat la A4 mai multi senzori ( temp,relanti,impuls ) si sonda lambda ! In general un senzor dus strica tot angrenajul !
     
  4. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    K mersi mult! Totusi as mai avea o intrebare.Mi sa intamplat de vreo 2-3 ori sa mi se opreasa motoru cu clima pornita asta la o turatie pana in 2000 rpm sau chiar la relanti.Ce sa fie senzorul de relanti sau altceva.Multumesc mult de raspunsuri.
     
  5. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Se aprinde EPC-ul in bord ( nu ESP ) ?
     
  6. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...curata clapeta de acceleratie intai.;)

    -ai impresia ca nu prinzi cuplul singur in 1000 rot/min?...astfel compensezi
    cu acceleratie si ambreiaj sus.
    -nu debreiaza exact uneori mai moare potorul?
    -se opreste uneori in turatii mici?

    ...nu vreau sa te sperii dar daca vreodata brusc se opreste si nu mai porneste trebuie sa schimbi si tu pompa de benzina.
    Poti sa o mai duci asa dar :
    -schimba termostatul ca omori pompa de benzina mai repede.
    -sa nu faci plinul mai mult de 2/3 din rezervor.

    ...mai ai un coleg tot cu 1.6 dar la el nu amorseaza la rece pompa;)
     
  7. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Masina nu sa oprit decat de vreo 3-4 ori de cand o am (adik de 6 luni).Problema e ca sa oprit dintr-o data(niciodata la viteza mare)doar prin oras.Dak o accelerez si apoi revin la relanti, turometru oscileaza intre 700-800rpm ba chiar cateoadata da sa moara motoru.Ce termostat imi recomandati?
     
  8. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    Salut, daca ai timp si chef, vino astazi la intalnirea membrilor din Constanta si poate te ajutam, vin membrii foarte priceputi la Audi, macar te alegi cu niste sfaturi utile, daca nu se rezolva chiar problemele... ;)
    1.6 e un motor cam pretentios la sezonul rece,la benzina,etc.Poate fi termostatul,senzor asa cum au zis baietii mai sus,pot fi multe
     
  9. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Intr-adevar intalnirile sunt foarte indicate pentru prieteni noi si pentru rezolvarea problemelor tehnice !
     
  10. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Imi pare rau ca nu am putut ajunge.Totusi tind sa cred ca termostatul este caci si asta toamna tot la fel facea.Imi puteti recomanda un anume termostat caci zilele astea as vrea sa il schimb.O intrebare : I-am facut consumul si cu un full(60 litri) am facut 500km combinat.E putin? mi-a reiesit un 12l/100km cu clima pornita m-ai tot timpul.Eu cred ca e cam mult?
     
  11. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Daca termostatul nu functioneaza optim apare si o crestere a consumului de carburant pentru ca motorul nu functioneaza la temperatura optima ! Un termostat bun e undeva la 200RON doar ca la schimbarea lui trebuie data jos o parte din distributie si pusa la loc apoi,proces care e costisitor !
     
  12. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...nu se da jos nici o distributie :no:
    ...incearca un Whaler,Febi ceva intre de 15-20 e max.;)
    Este o chestiune de 30 min ptr inlocuire.

    PS: ...sunt modele la care nu se da distributia jos si sunt modele la care se da (in special cele de mai mare litraj) deci nu le amestecati problemele ;)
     
  13. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    K ms asa stiam si eu ca nu se da jos distributia la motor 1.6.Am inteles ca sunt de mai multe tipuri: care deschide la 78 ,la 82 sau 92 grade sau ceva de genu?De care ar trebui sa iau cel ce deschide la 82?
     
  14. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Nu am vazut in bordul masini mele niciodata asa ceva!Nici nu cred ca are vreun indicator de EPC.
     
  15. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    si mie recent a inceput sa imi faca probleme de acelasi gen ca si tie,fluctuatie a tremperaturii apei la bord.Mentionez ca eu am schimbat senzorul de temperatua...Totul revenise la normal insa odata cu venirea iernii si cu clima pornita iarasi aun revenit fluctuatiile...Acum urmeaza sa schimb termostatul si o sa aleg unul sa deschida la 92...
     
  16. jashem

    jashem 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2008
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4 1,6 petrol B5 /1997
    :happy:asta de 1,6 vad ca e cel mai pretentios motor......de la audi......sau cel mai defectos..... Dar in cluj nu se face nici o intalnire never ?
     
  17. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Depinde de membrii din Cluj daca se fac sau nu intalniri ! Trebuie sa mobilizezi si tu masele !
     
  18. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Azi am fost la 3 magazine auto.La doua nu aveau termostate si la al treilea am gasit unul pe care l-am si cumparat.Curios este caci vanzatoarea mi-a zis ca este englezesc si am dat doar 40 lei pe el si are si garantie 1 an. Nu cumparam din asta dar ma plictisisem sa tot caut prin magazine si am intrebat de senzor(75 lei). cam ieftine, nu credeti?
     
  19. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...ce marca ai luat ? Gates,Vernet?
    ...cele mai ieftine termostate sunt cam 10e ,senzorul de temp. la fel 20-25e au ajuns sa fie un fel de consumabile :)
     
  20. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Nu stiu ce marca e.O sa ma uit maine ca il am in garaj.Poate zilele astea il montez si va zic dak sa remediat problema sau nu!
     

Distribuie pagina asta