Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Am uitat sa va intreb.De ce cand tin masina pe loc pornita pe teava de esapament scoate apa.Nu multa dar dak stau 1-2 minute cu ea pe loc se vede locul destul de umed. E normal.Cineva mi-a zis ca e condens, dar face si cu motorul cald si cand e destul de cald afara.Nu stiu ce sa cred?
     
  2. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...e normal s-a mai discutat.

    Un termostat cand face figuri e bine rapid sa fie schimbat.
    Multi de pe forum au aduse masinile de afara cu termostatul blocat, problema este cat a mers masina asa.;)
    ...cand termostatul e blocat temperatura antigelului nu urca cat trebuie atunci pompa de benzina arunca benzina mai multa ca sa compenseze temp scazuta.
    Lucrul asta o pompa il face doar la pornire insa ea va face asa pana cand o sa fie schimbat termostatul .
    Astfel dintr-un termostat la 10-20 e se ajunge mai tarziu la o pompa de benzina 200-300e.
     
    Ultima editare: 29 Dec 2008
  3. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Problema e ca am mers cu masina asa de cand am luat-o (de asta vara) si am facut vreo 25.000km.Am fost la 2 mecanici si ei mi-au spus ca nu e problema ca sta temperatura la 70 caci asa au sistemul de racire masinile audi.Mi-a zis ca important e sa nu depaseasca 90.Si eu am crezut caci chiar asa este deoarece intrebasem 2 mecanici!:(
     
  4. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...asa am crezut si eu la inceput, vechiul proprietar o fi mers si el vre-o 20
    de mii de km cu el blocat am mai apucat si eu vre-o 10 mii de km iarna trecuta mi-a picat pompa de benzina.

    Daca ai mers mai mult vara nu e atat de grav dar cine stie cate ierni a mai trecut cu termostatul blocat pe deschis ;)
     
  5. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    O sa schimb termostatul si o sa vad ce se intampla.Cum pot verifica pompa in ce stare e ?Sau pica dintr-o data si gata?Singura problema care o mai are e oscilatia la relantii.Sper sa nu fie pompa.:(. Domnul Petrariu mi-a scris ca ar putea fi senzorul de relanti.Sper asa sa fie.Ms de sfaturi si o sa va tin la curent:)
     
  6. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...se scoate si se se verifica cu un manometru, 4 bari trebuie sa aiba presiunea cand e ok la 1.6i,1.8i.Insa toata lumea fuge de asta pentru nu este chiar ieftina....si apoi mai toti merg cu ea pana pica de tot , fara voia mea am facut-o si eu.

    Nu pica deodata si nu se manifesta la fel : unele pornesc mai greu la rece, la altele se opresc in turatii mici,cand accelerezi de pe loc uneori tine ambreiajul sus dar nu e suparator ptr ca nu se intampla foarte des asta.In final se opreste brusc si paaa.
    ...daca ai ceva expierenta in condus se simte ca nu primeste aceasi putere constant,astfel compensezi cu acceleratia si ambreiajul sus.
    Insa e oarecum greu sa-ti dai seama daca nu ai condus aceasi motorizare niciodata cine are colegi cu aceeasi motorizare e mai usor de depistat orice chestie ciudata :p
     
    Ultima editare: 29 Dec 2008
  7. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Ieri am schimbat termostatul.Acum in bord apa urca la 90 si acolo incremeneste.Pe climatronic cu clima data drumu imi sta undeva la 84 (pe bord tot la 90) si la relanti undeva la 94(pe bord tot la 90) Nu cred ca e vreo problema,Nu? Problema e ca m-am cam chinuit cu schimbatul termostatului! pentru toti cu motorizare 1.6 sa stiti ca termostatul este sub alternator, deci trebuie dat alternatorul jos ca sa il schimbati.
     
  8. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    eu nu stiu de ce a trebuit sa dai alternatorul jos la motorul de 1,6 pt ca si eu am schimbat termostatul si nu a trebuit sa dau jos nimic doar ,,capacul' acela de plastic de la pompa de apa in care e pus termostatul. operatiunea se face pe o rampa su un elevator.:motz:
     
  9. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...pe dedesupt s-a lucrat si la mine fara sa umble la alternator ,inainte a fost urcata pe elevator manopera 50 ron.
    ce e drept e cam undeva in spatele alternatorului posibil sa mearga si pe deasupra:)
     
    Ultima editare: 1 Ian 2009
  10. cata2002 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.6, 101cp
    Asa a vrut mecanicul.Probabil i sa parut mai usor sau nu a stiut altfel.Oricum acum sta temperatura bat la 90.
     
  11. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    Salutare. Am si eu o intrebare..e normal sa se consume antigelul? Va intreb pt ca ieri seara mi s-a aprins in bord chestia cu antigelul,am oprit masina,am scos cheia din contact,am pornit-o din nou si mi-a disparut alerta. M-am uitat azi la prima ora si e mult sub minim. Eu am facut 25k cu ea anul trecut si imediat am revizia de 90. Cum sa fac, completez sau trebuie schimbat??? Mersi.
    PS Nu ma pricep deloc la schimburi si astea,sa nu radeti de mine :)
     
  12. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    doar completezi,cand mergi la revizie le spui la aia sa se uite la antigel si sa completeze
     
  13. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    Apoi m-ar interesa acum ce sa fac ca mai am 5000 km pana la revizie...deci cam 2 luni si mie mi-a dat aseara eroarea in bord... :keule:
    P.S. si de care antigel sa cumpar? Mersi mult.
     
  14. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    Pentru cei care mai au probleme de genul...m-am interesat in stanga in dreapta si trebuie antigel G12,scrie si pe rezervorul de antigel si musai sa umpleti intre minim si maxim, deci nu mai mult. Am fost la mai multe firme si am gasit o singura sticla la un magazin pe care sa si scrie G12 si avea o alta culoare fata de restul. Mi s-au recomandat tot felul de antigeluri...Aral...OMV..no name-uri, dar nu am vrut sa risc. Acum la -7 grade celsius mi s-a incalzit masina in 2-3 minute. Acum cateva zile am lasat-o jumatate de ora si inca nu ajunsese apa la 90.. Oricum am inteles ca e bine sa fie schimbat o data la 2 ani complet..cand m-oi duce cu masina la revizie o sa le zic si de antigel. Salutare!
     
  15. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    G12 trebuie sa fie antigelul si preferabil made in Germany ! La un 3 litri de antigel pui 1 L de apa distilata !
     
  16. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    Ptiu eu l-am pus pur....dar cam jumatate de litru. Avea culoarea ca siropul de tuse, mai ca-mi venea sa iau o gura :) Ma gandesc ca la reprezentanta o sa stie ce si cum,mai merge ea 5k :)
     
  17. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Jumatate de litru nu-i bai !
     
  18. Buksy

    Buksy Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T 150CP
    am si eu o problema

    am si eu o problema,prima data mi s-a aprins un bec galben deasupra de display,apoi ceasul indicator al temperaturii a rapas la 50 de grade.la diagnoza mi s-a spus ca sunt trei posibile cauze:o siguranta,senzorul de teperatura al antigelului,sau termostatul.la service siguranta nu a fost,senzorul l-am schimbat,dar acum e altceva:crying:.temperatura pe loc se ridica la 90 doar daca o accelerez,dar cand ma pun in miscare scade undeva la 70.treaba este ce am inteles ca ar putea fi termostatul dar nu stiu sigur deoarece "alti" spun ca e din cauza temperaturilor joase de afara:blahblah1:,iar "problema" e ca am inteles ca costa undeva la 400 roni.astept va rog pareri si recomandari,poate stiti si de unde sa iau mai ieftin.
     
  19. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
  20. Buksy

    Buksy Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T 150CP
    mersi.o sa citesc si pe astea,dar de unde pot sa iau unul cu 35 e ca aici la doua service-uri acelasi pret.400 ron.(ca e cu tot cu nu stiu ce sistem de incalzire si nu mai stiu ce)mentionez ca am un audi A4 8E 1.8T din 2001.
     

Distribuie pagina asta