Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    daca iti cumperi din germania o masina noua, statul roman o considera ca fiind masina noua si taxa este ca atare sau trebuie sa platesti taxa la ea ca si cum ar fi sh?
     
  2. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Buna intrebare !
     
  3. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    consiliul european a declarat ca triplarea taxei auto este ilegala si ca guvernul nostru este obligat sa indrepte greseala ... sa speram ca o face ca inainte :anbet::anbet:
     
  4. Underdog

    Underdog 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 1.9 TDI, 2004.
    sau mai mica :D
     
  5. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Daca nu a fost imnatriculata in germania sau intr-un alt stat membru ue taxa se aplica ca la cele SH chiar daca are una,doua,trei luni,am citit ce ai scris si am sunat pe cineva din inmatriculari sa intreb
     
  6. barbyboy

    barbyboy 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2008
    Locație:
    Maramures - Rozavlea
    Masina:
    bicicleta mea: a4 2.4 benzina cabrio 170 CP
    in legatura cu inmatriculatul in bulgari

    Trebuie sa cunosti pe cineva cu acte acolo?Sunt si alte modalitati?
     
  7. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Inca o chestie aflata ulterior:daca un autoturism nou inmatriculat intr-un stat membru exclus RO DUPA data intrarii in vigoare a noii taxe(15.12.2008) cu motor E4 sub 1900cm este considerat autoturism nou si nu se percepe taxa,iar daca acelasi autoturism inmatriculat afara INAINTE de noua taxa este considerat SH si se inmatriculeaza conf.vechii taxe triplate,alta inginerie este ca daca un autoturism neinmatriculat intr-un stat UE exclus RO cu orice vechime (1 an,2....)este considerat nou la inmatricularea in tara la noi
     
  8. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Alte ''modalitati'' ar fi ceva ce nu iti recomanda nimeni cu capul pe umeri,iar pentru o inscriere ''pe bune'' in bulgaria trebuie gasita o persoana cu acte acolo care sa doreasca inscrierea autoturismului pe numele sau ,iar in urma unui contract V/C si unei procuri poti pleca cu masina acasa(nerecomandat de mine cind e vb de bulgari)
     
  9. barbyboy

    barbyboy 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2008
    Locație:
    Maramures - Rozavlea
    Masina:
    bicicleta mea: a4 2.4 benzina cabrio 170 CP
    inmatriculare

    Sa zicem ca-mi inmatriculez masina intr-o alta tara, nu stie nimeni se mai pot face asigurari in Romania, pentru ca stiu ca se faceau inainte de craciun.
     
  10. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    eu tot nu am inteles.

    exemplu clar este: masina ce se doreste a fi achizitionata din germania este noua si nu a fost niciodata inmatriculata nicaieri in lumea asta. motorul este sub doi litri.

    la aducerea unei astfel de masini in tara , statul roman o considera SH si se plateste taxa ca atare sau o considera ca fiind noua ?
     
  11. Underdog

    Underdog 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 1.9 TDI, 2004.
    nu ai pus nici un link.
     
  12. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
  13. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Da, e logic. Daca automobilul e NOU (nu a fost inmatriculat niciodata), e Euro4 si are sub 2000cmc, taxa e nula. Nu conteaza ca il cumperi de aici sau din strainatate.
     
  14. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Pana una -alta, in sfarsit comisia europeana s-a sesizat si a declarat oficial ca triplarea taxei contravine legilor UE.
     
  15. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Daca citeai cu atentie iti dadeai seama...t-ia raspuns eminence
     
  16. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    ....prietene ai postat unde nu trebuie......
     
  17. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    cei de la DACIA au cerut marirea taxei la masinile sh de 3 ori....
    ce nu au inteles ei pina acum...ca timp de 40 de ani au produs o "caruta" iar dupa 89 sa transformat in "sareta":) care nu are nici un viitor in secolul 21..
    probabil isi vor da seama cind se inchide uzina....de "rable"
     
  18. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    problemele cu vanzirile pt masini noi (nu doar pt dacii) sunt cauzate de oprirea creditarii.
    dupa parerea mea aproximativ 80% (daca nu mai mult) din masinile noi sunt cumparate pe credit (de orice fel) sau leasing. ce poate fi mai usor decat sa mergi cu o copie de buletin, adeverinta de salariu si daca iti aproba pleci si iei masina (noua binenteles), in cel mai rau caz trebuind sa ai un avans de 10-20%.
    masinile second au si ele un impact dar nu asa mare cum se spune.
     
  19. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Foarte adevarat ce ai zis, conditiile de creditare impiedica lumea sa-si ia masini noi. Sunt curios in timpul asta de cand e marita taxa au crescut vanzarile la Dacia? Sa fim seriosi. :no:
     
  20. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Normal ca nu cresc vanzarile la masini noi, indiferent ce taxe pun la sh. Statisticile lor arata doar niste cifre, care nu au legatura cu motivele reale pentru care se intampla asa. Ei nu iau in calcul ca, oadata cu masinile sh intrate, au iesit de pe drumuri foarte multe rable ca Dacia clasica, multi dintre acesti oameni nevisand sa le poata schimba cu o masina noua.
    Sunt foarte putini cei care puteau sa-si ia masini noi si au renuntat pentru una sh. Dar asta e.....romanul atat gandeste, muncitor la Dacia sau parlamentar.
     

Distribuie pagina asta