Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Bine ca se descurca sa-i scoata in strada pe bietii oameni!! Ma mira ca nu-si dau seama muncitorii de la "Dacia" ca sunt manipulati pentru niste interese meschine. O intrebare retorica pentru ei:" Duduie fabrica lor daca taxele sunt asa cum "sustin" ei?"
    Sa fim seriosi! Cine nu si-ar cumpara o masina noua daca ar avea putere financiara?!!:blow:
     
  2. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Normal ca nu cresc vanzarile si nici nu o sa creasca repede, personal as fii putut in Iulie cand am cumparat A4-ul(7000+taxa) sa optez pentru un Logan sau un Clio nou cu 0 km la bord, dar am preferat sa dau banii pe un Audi cu peste 200.000 de km si nu regret deloc alegerea facuta;), in 10.000 de km de cand am achizitionat-o (am schimbat absolut toata distributia+uleiuri,filtre + radiator care a constatat mecanicul ca "lacrima"...desi cred ca a fost vina lor in service deoarece pana atunci nu am pierdut deloc din lichidul de racire, asa am considerat ca e normal sa incep cu o masina second), in rest assolut nimic, doar motorina si placerea de a conduce, sper sa o tina naravul pe masina si sa nu necesite alte reparatii majore in anii ce urmeaza:):p, in situatia mea cred ca sunt multi romani(aceea de a avea 7-8000 de euro si de a alege intre o masina noua si una second), si aleg o masina sencod, sincer mi-am dorit o masina fiabila, sigura, comoda....daca cumparam dacie sau clio nu cred ca in 7000 de euro as fii avut nici macar Aer cond(sa nu mai vb de climatronic cum e pe A4:p), nu as fii avut ABS, ce sa mai zic de ESP sau ASR...eu mi-am dorit ca pentru acesti bani sa beneficiez de un minim de confort si siguranta, nu pot sa concep ca in anul 2009 sa se mai fabrice inca masini fara ABS dotare standard(Audi cred ca din '93 incoace are ABS dotare de serie pe masini;))...oricum dacia a facut niste vanzari la Logan si niste profituri la care nici ei nu se asteptau;)...in sfarsit se gandesc sa scada pretul masinii...lucru pe care alti constructori de masini cu pretentii mai mari l-au facut de ceva vreme...cat despre taxa...cred ca o sa ramana dar probabil sub alta forma, oricum taxa de acum este o aberatie....o zi buna:hi:
     
    Ultima editare: 15 Ian 2009
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Astia de la Dacia o sa deschida ochii cand o sa gandeasca la rece -a se citi "cand o sa ramana someri". Vanzarile au scazut drastic in ultimele 3 luni si se vor simti cel putin inca 6 luni. Taxa nu e o rezolvare pentru ei din motivele enumerate mai sus de Vlad. Eu lucrez la dealerul Dacia din orasul meu si mi-e groaza cand merg la sefi pentru semnat deconturi, de obicei sunt stresati, nervosi, irascibili. De parca asta le-ar creste vanzarea...

    In fine, eu personal as vrea ca conceptul Dacia sa fie sters din industria auto, sau macar preluat de grupul VAG care a facut masini din Seat si Skoda.
     
  4. bulldog_cox

    bulldog_cox 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    S6 C4 2.2T 169kw

    normal ca au scazut pentru ca decat sa dau 11000 pe un logan mai bine ma duc si iau ceva sh de dincolo cu dotari de te doare sufletul si niciodata nu va fi comparat cu logan, bine masina va fi mai veche dar nu se compara cu logan.
     
  5. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    De parca n-am fi condus toti la un moment sau altul Dacii, care si-au facut treaba super-OK, ne-au dus din punctul A in punctul B, etc... Sa nu exageram, este un lucru bun ca totusi Dacia produce acum un model decent, e de preferat sa avem pe strazi 500.000 de Logan-uri vechi de 1-2-3 ani decat 500.000 de harburi antice si de demult. Sper doar sa nu mentina foarte mult acum taxa actuala (inteleg ca se revine la cea din Iulie, care a produs explozia de antichitati de pe drumurile patriei), trebuie pusa o limita de vechime, o penalizare ceva, care sa descurajeze masinile vechi si/sau poluante.
     
  6. barbyboy

    barbyboy 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2008
    Locație:
    Maramures - Rozavlea
    Masina:
    bicicleta mea: a4 2.4 benzina cabrio 170 CP
    se scoate taxa auto

    M-am uitat azi la stiri si au zis ca o sa dea azi un raspuns in legatura cu taxa auto si noile reguli de calculare.
     
  7. Underdog

    Underdog 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 1.9 TDI, 2004.
    intre timp stiam ca o se se taxeze masinila ca daxa de inainte de decembrie pana se hotarasc cum o sa fie taxa finala.
     
  8. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Astia o tin tot intr-o campanie electorala ...:blow::whip:
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Decent? Dacia? ...
    Comparam un B5 de 10 ani cu un Logan nou? La ce vrei tu: pret, dotari, comfort, siguranta... pana si calitatea plasticelor!
     
  10. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Fara suparare dar e posibilitatea mult mai mare sa investesti mai mult in intretinerea unui B5 decat a unui Logan(ma refer la diferente mari,nu de cativa zeci de ron pe an).Eu unul as pune o taxa mare pt autovehiculele mai vechi de 10 ani.Orice stat trebuie sa-si protejeze productia interna(fie ca sunt rosii, spanac,conserve sau masini).Din pacate multi nu-si iau Dacie fiindca sunt prea mandrii si dupa aia cand le pica o turbina stau si plang ca nu au bani sa o schimbe...
     
  11. gelu ispas

    gelu ispas 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    audi A4 Avant
    Fara suparare, rosiile si spanacul nostru sunt mai bune ca alea din vest dar pina la masini mai e vreme.
    Consider ca e normal sa-ti cada turbinala un b5(10 ani) decit cutia de viteze la logan(2 ani)cum i s-a intimplat fratelui meu,exact dupa ce a iesit din garantie.
    De,nou a vrut,nou baga.:)
    Ai dreptate cu cele trecute de 13-14 ani dar cite "butoiase "aduse de dincolo nu ai vazut mai bune ca autohtonele noastre.
    Pace!
     
  12. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Aici nu este vorba de a proteja ceva, in Romania nici o industrie nu a fost protejata vreodata
    Pe stat il doare cand este vorba de impozite si taxe si valoarea lor.
    Acesta taxa a blocat atat importul de sh-uri dar nici lumea nu cumpara in nebunie Logan,multe se vindeau in Europa in special Franta,Belgia insa criza a redus si asta...

    Daca omul vrea Passat ,Audi si nu stie ca o turbina costa asta e alta treaba dar nu poti sa-i interzici cumpere,apoi nu toti au bani de Audi A4B8.... asa cum au altii :)
    Chestia cu vechimea este relativa Audi 80,A4B5,A4B6,Mercedes 220cdi o sa vezi si peste 10 ani masini in superstare de functionare .
    Peste drum este o Laguna 2 an 2004 gaurita de rugina la bandouri ce folos ca are 5 ani vechime ...si aici este Franta nu Romania?



    Off-topic In fine eu as opta ptr Subaru 2.0 diesel Boxer care costa tot cat un A4B8 ...dar asta e alta poveste :)
     
  13. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Nu am spus ca trebuie ca fiecare sa-si ia A4 B8 si de aceea nu prea vad locul la aceasta ironie(cum ar spune becalli:)),dar numai conteaza ca nu am chef de cearta. Nu stiu daca "astia" vor sa protejeze industria auto,eu cred ca asa ar trebui sa fie. Normal ca pot ceda piese importante si la Logan(cad cutii de viteze la cls, nu e o mirare ca se intampla la dacia)dar e posibilitatea mai mica asa cum am sustinut in postul meu anterior.De departe e gandul meu sa zic ca loganul e masina perfecta.
    PS: Subaru outback 2.0d e o masina care imi place,dar nu vad de ce ai compar-o cu un A4;chiar am o cunostinta pe care am indrumat-o spre aceasta masina;cu allroad mai are sens comparatia;oricum outback-ul mai ales cu promotia actuala e mult mai ieftin decat un A4 daca vrei asa ca idee. Nu inteleg ce rol are in discutie ce masina conduc eu.Eu nu sustin ca toata lumea sa-si ia Logan ca la un pret de 8500euro poti gasi si alta masina noua. La pretul de 6000 euro cred ca gasesti un golf 4 din 2001-'02 bine intretinut. Fiecare are dreptul sa aleaga dar daca aduci o masina f veche si poluanta trebuie sa fii penalizat.
     
    Ultima editare: 16 Ian 2009
  14. Teko

    Teko Silver Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Taxa auto...

    Legat de taxa auto, cred ca vorbim discutii....!
    Cel mai corect este ca aceasta taxa sa fie platita anual, functie de gradul de poluare generat de autovehicul. Mai echitabil de atat nu se poate!

    Legat de "patriotismul" unora care sufera pentru faptul ca : "Ce ne facem ca nu se vinde "Golanu' " si "Sandelu' " ?! Le recomand sa-si cumpere ei sanatosi aceste ..... !
    Lasa ca circul eu cu "un harb sau rabla" din 1990 (W124) sau pe acolo, fabricat de Daimler-Benz, cu cutie automata.
    Daca ati circula cam o luna cu asa ceva, va garantez ca si unui B8 ati incepe sa-i gasiti hibe.
    Pana prin 2002 se mai faceau masini adevarate. Globalizarea si goana dupa profit isi spune cuvantul. Nu se mai fac masini ca altadata!
     
    Ultima editare: 16 Ian 2009
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    De acord. Dar sa se ia in considerare gradul de poluare generat de autovehicol in momentul de fatza, nu norma recunoscuta de rar (statul roman) care are tot intereseul sa scoata o norma mai mica pentru ca taxa platita ulterior de roman sa fie mai mare.

    Daca o masina din 1990 genereaza gaze de euro 4 sa fie impozitata ca atare, nu sa vina cu norme care le da producatorul la data fabricatiei cand nici nu exista euro 4.
     
  16. adir 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Suzuki SX4 GS 4x4, 1.6i VVT DOHC 16v 107cp, 2009
    Plus ca CO2 nu e un poluant, e ceva vital, care ajuta in lupta impotriva foametei...
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da si asta e un alt argument bun... dar aici cred ca sunt interese majore ca sa induci populatia in eroare cand vine vorba de CO2.
     
  18. adir 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Suzuki SX4 GS 4x4, 1.6i VVT DOHC 16v 107cp, 2009
    Degeaba. Din ce in ce mai multi oameni de stiinta incep sa ia atitudine. Nu o sa le mearga la nesfarsit. Un exemplu la intamplare:
    http://arxiv.org/abs/0809.3762
     
  19. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Dar la Subaru Lagacy te-ai gandit ca este un concurent ptr Audi A4B8?;)
    ...asta imi surade de ceva timp.

    ...vezi tu sunt persoane care vor sa aiba un Audi sau BMW exemplu este aleatoriu dar nu au bani sa-si cumpere poate nici acea masina care sa se incadreze in 10 ani,ei ar trebui sa se reorienteze dupa parerea ta.;)

    ...de acord .
    Ca sa completez industria auto in ultimii 7-8 ani a inceput sa faca de fapt masini care tind sa fie consumabile .Daca as fi fost convins la cat urmaresc industria auto ca o masina mai noua inseamna mai fiabila ma angrenam si eu la una noua, bani ar fi fost.
    Ca este mai rotunjita,ca are MMI color,ca este confortabila,mai sprintena dar cu fiabilitatea cum stam ?
    Pai cam prost ptr ca globalizarea si minimizarea costurilor ne face sa facem o pompa sa motorina ptr Passat B6 pe ,,o barca in Malaiezia,, iar profitul sa creasca si masina sa fie la fel de scumpa ca acum 15 ani ;undeva cred ca
    cineva canta ,,fals,, in ecuatia asta. Iar cineva profita iar altul trage mai tarziu prin serviceuri .
    Aici in Franta statul francez daca ar putea ar mai avea putin,ar intra cu forta si m-ar obliga sa cumpar ceva de la PSA sau Renault.
    Taxa auto veche era echitabila in momentul acesta este un blocaj ptr ca
    vinovatul principal este consumatorul care vrea nemteasca ...unde mai pui ca multi isi aduc masina noua din Germania.:)
    Bata-l vina ;)


    PS.Cred ca daca Audi ar relua productia la cateva motorzari Audi 80,A4B5 si B6 ...si ar aduce cateva imbunatatiri se stiu care ar avea vanzari si astazi :)
     
    Ultima editare: 17 Ian 2009
  20. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    De acord doar pe jumatate cu tine! :p
    Cel mai echitabil e sa fie platita taxa anual si sa se dea banii inapoi tuturor care au platit-o in forma veche. Si nu stiu de unde ar scoate statul atatia bani. Asa, mie, care am platit 650 euro cand am inmatriculat-o, o sa-mi ceara din nou statul bani "pentru ca poluez"?!
     

Distribuie pagina asta