Suspensie - inocuire/modificare cu Arcuri si Amortizoare Sport - ce alegem si ce se potriveste

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de IONUT_TM, 24 Apr 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Este cineva de la mine din oras care se ocupa de cativa ani cu asta. Aduce piese din germ si pleaca saptamanal. Eu am luat piese numai de la el de cand am masina si sunt originale, identice cu ce au la reprezentanta.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Iul 2012
  2. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    In cazul asta, ma poti ajuta si pe mine punand o intrebare acestui tip daca poate aduci doua arcuri sport (H&R) de 2.5 si daca da, la ce bani?
     
  3. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    El aduce piese originale dupa codul masinii. ca sa cumpere arcuri H&R probabil ca va trebui sa mearga in alta parte sa caute si nu cred ca ar avea timp .
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Iul 2012
  4. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    Am inteles. Multumesc oricum :icon_thumright:
     
  5. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Ma intereseaza si pe mine daca ptr avea o suspensie mai moale si o garda evident mai inalta se pot pune inaltatoare? La mine suspensiile sunt foarte rigide, ca nici nu se lasa masina daca incerc sa ma apas pe ea dar garda parca usor prea inalta ptr a fi sport. Am vazut la un prieten ca ii intra sub aripa roata..nici asa nu vreau. Este posibil ca la mine sa fie arcurile de vina? Cineva mi-a spus ca s-au intarit si nu mai lucreaza amortizorul cum trebuie. E posibil?
     
  6. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Pune si tu mai multe date despre masina ca la profil vad un A4...dupa poza pare a fi B6 dar poate e B5. Ce an, ce motorizare, ce suspensie ai pe ea.

    Din cate stiu, in timp arcurile eventual se "inmoaie" nu se intaresc. Desi nici asa nu pare credibil, trebuie sa treaca multi ani si multi km ca sa se duca. Amortizoarele cedeaza mai repede

    Pentru suspensie mai moale nu trebuie "inaltatoare". Ale se folosesc pentru marirea garzii. Pentru a fi mai "moale" trebuie alte arcuri. Cred ca cele pentru suspensie normala sunt foarte bune, combinate cu amortizoarele stock. Incearca sa gasesti ceva de la Sachs ca amortizoare, stiu ca la noi sunt combinatie gaz/ulei.
     
  7. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Sorry. E 1,6 1995 si as fi vrut o suspensie normala. Cu a mea daca cobor un trotuar mai abrupt,( inalt) o lovesc sub ea. De la service cand i-am intrebat mi-au spus ca cele sport ar fi trebuit sa aiba o culoare(amortizoarele)rosie sau verde. In fine eu venisem ptr distributie si mecanicii erau cam scumpi la vorba.
    .
     
    Ultima editare: 23 Noi 2008
  8. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Asa cum a spus si Rapier, arcurile in timp devin mai moi si nicidecum mai tari, iar amortizoarele la fel, daca se duc inseamna ca sunt moi, eventual curge uleiul din ele (gazul), sunt si cazuri cand raman intepenite, dar atunci se simte la drum si pe langa mai si scartaie.
    Ce vrei tu, evident se obtine cu arcuri si amortizoare stock!
     
  9. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    Am pus si eu arcurile la vanzare si azi m-a sunat cineva cu un A4 Cabrio de 1.8 ca ar fi interesat, dar nu am stiu sa-i spun daca se potrivesc la el sau nu. Voi ce spuneti? Merg? Si amortizoarele se potrivesc? Ca ma gandesc sa vand tot kitul de suspensie care il am...
     
  10. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    Inaltatoare suspensie sau inlocuire cu arcuri mai tari - ce alegem

    ziua buna. am cautat pe forum un subiect asemanator, am gasit, dar nu pt ceea ce am eu nevoie.:) audiul meu este avant. si spatele e cam jos.vreau sa stiu daca exista vreo metoda de a ridica spatele( ceva inaltatoare). am un prieten , are un golf 4 si si-a montat asa ceva dar pe fata.si a montat distantierul respectiv intre caroserie si telescop. nush exact cum. ideea e ca un afecteaza cursa telescopului. daca stie cineva ceva, sau aveti idei, astept..;) . mentionez ca suspensia e standard, nu e sport.
     
  11. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Cand spui ca e mai jos,la ce te referi,e pe aceeasi linie cu fata,e mai jos decat fata,sau nu prea e ridicata in raport cu fata(la o suspensie normala spatele e mai ridicat putin ca fata)?
     
  12. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    da. spatele e mai jos in raport cu fata.. si am comparat si cu alte b5 avant.. la alea e mai sus spatele :)
     
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Tie nu-ti trebuie inaltatoare,ai o problema cu suspensia spate;verifica arcurile si telescoapele,desi inclin spre arcuri.
     
  14. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    in ce sens sa le verific? sunt slabite? vizual le-am verificat.. sunt ok.. nu-s rupte..daca-s slabite cum pot verifica asta? pt telescoape stiu ca exista stand de testare . dar pt arcuri?:uhm:
     
  15. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Se face test si la arcuri,sa nu fie "calcate";crezi ca arcurile sunt nemuritoare?
     
  16. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Despre ce test este vorba? M-ar interesa si pe mine deoarece si eu am impresia ca masina mea e joasa, de fapt fata de alte A4 chiar e joasa.
     
  17. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    La tine se vede clar ca ai arcuri sport!Care sunt cu 3-5cm mai scurte decat cele normale.
     
  18. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Stiu ca era o regula referitoare la culori in functie de tipul amortizoarelor sau arcurilor. Care era combinatia?
     
  19. Stanley

    Stanley 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi b4 Cabriolet 2.0E
    Ce trebuie sa fac pt a-mi micsora garda la sol?

    Am un audi a4 b5 din 1995! ce as putea face sa imi las masina mai jos?
     
  20. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Suspensii sport;acuma dupa buget,ai bani cumperi un kit complet,arcuri si telescoape,daca nu,te limitezi numai la arcuri.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta