Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Buna si ideea lui Jacobson. Amenda daca se depaseste termenul de inscriere la financiar e neglijabila. Eu am platit 25 ron pt o intarziere pana-n 3 luni.
     
  2. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Daca masina a avut 3 luni scoase numere provizorii si are stampila politiei pe brief numai poti scoate alte numere nici tu nici alt presupus proprietar, nu merge manevra cu o duc la RAR ca sunt programat pe data ..n... ca ei iti zic : "Exista platforme sa duceti masina la RAR" si GATA din pacate....
    macar e bine ca iti da pe 3 luni acum si nu pe o luna ca inainte...
    Inainte daca depaseai luna aceea in care aveai numere rosii si vindeai masina altcuiva ii dadea numere provizorii cu aprobarea comandantului pe maxim 3 zile cat sa o duca la RAR.:(
    In legatura cu taxa iar ne-am luat-o ca de fiecare data...PSD si PDL parca bagau motiuni de cenzura pentru anularea taxei impotriva PNL-ului pana in alegeri au castigat acum jegosii si au uitat de taxa :sob: le convin si lor ceva banisori in plus la buget....
     
  3. kinezu

    kinezu 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2008
    Locație:
    Genova, Italia
    Masina:
    Audi A4B8 2.0TDI
    Salut...eu auzizem ca daca ii pui(din nou) nr de Germania la expirarea acestora intri din nou in alea 3 luni de nr rosii.S-ar putea sa nu fie adevarat..dar cred ca, daca merge, e mai usor sa aduci alte nr decat sa cauti o masina avariata!Repet, astea sant doar zvonuri!
     
  4. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    Numerele provizorii se dau de 3 ori si atat.Nu conteaza cati proprietari au fost.Daca masina a avut nr rosii in judetul X de 2 ori,mai poate lua o singura data in alt judet,chiar daca e alt proprietar.Numerele se dau pe seria de sasiu.Se verifica daca au mai fost atribuite nr pe acea serie de sasiu.
     
  5. bulldog_cox

    bulldog_cox 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    S6 C4 2.2T 169kw
    ufffffffffffffff nashpa....
     
  6. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    Nu e naspa, 90 de zile cred ca sunt prea de ajuns in conditiile normale, dar avand in vedere ca e mare taxa acum....chiar ca e naspa :)
     
  7. bulldog_cox

    bulldog_cox 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    S6 C4 2.2T 169kw
    din motivul asta spun nashpa, normal ca e suficient in conditi normale, nu la noi in Romania... sunt mandru ca traiesc intr-o tara superba dar condusa de un guvern de 2 lei....
    la finainte nu mai primesc deloc bani, nici macar taxa triplata......eu ce fac, in 13 imi expira al 2-lea rand de numere....si va trebuii sa imi scot iarasi...dar ce siguranta am eu ca intr-o luna sunt in stare astia sa ia o decizie...cand o fost vb sa ne ia bani ...Tariceanu repede o luat atitudine..dar acum...s-o trecut uitarii...
    acum toata lumea vb de jaful armat din bv...care nu prea e ce arata la tv
     
  8. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    Dar eu stiam ca pe 15 ianuarie trebuia sa se revina la vechea taxa,nu mai e asa???
     
  9. bulldog_cox

    bulldog_cox 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    S6 C4 2.2T 169kw
    poate....dar alt an...ca anu asta iarasi am fost prostiti...ca doar...de aia i-am ales...sa face ce vor ...sa isi aprobe pensii,salarii,etc..lor ca pt noi nimic....
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deaia trebuie dati in judecata... mama lor de cretini!
     
  11. bulldog_cox

    bulldog_cox 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    S6 C4 2.2T 169kw
    ii dua in judecata si imi da banii inapoi dupa ce platesc taxa....ii dau la avocat 10% si imi da banii inapoi....dupa cateva luni bune...sau ani
     
  12. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Intradevar m-am interesat azi si cei care au spus ca mai mult de 3 luni provizorii nu se dau este adevarat,orice ai face si de cate ori s-ar vinde nu se mai poate...mi sa spus ca s-au saturat si ei de atatea contracte si incercari de a ''aburi''sistemul
     
  13. wizzard

    wizzard 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 110 CP 1998
    Sunt frumoase bulgaroaicele? Ma gandesc sa-mi gasesc una sa ma insor cu ea. :)

    E mai ieftin sa traiesti in Bulgaria. Acolo lipseste stresu: nu tu aglomeratie in trafic (poate in Sofia sa fie ceva mai aglomerat), nu tu taxe si impozite mari si inutile (a se citi 'posibil ilegale potrivit legilor UE') etc. Urarea mea: 'Ultimul sa stinga lumina!'.

    PS: Mi-a disparut topicul de la Sectiunea noilor membri. O fi fugit in Bulgaria? Daca un moderator il gaseste il rog sa imi spuna si mie unde este.
     
  14. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    daca ai cu cine sa vb si cui sa dai bani cu 200 de euro se poate rezolva pe alte 3 lui...doar ca trebuie sa conosti persoana potrivita....din motive obiective nu pot da detalii
     
  15. RED - 74 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 2,5 TDI
    taxa auto micsorata

    Din ce am citit cu taxa asta , in cursul lunii astia :sadlike:, cretinii ar trebui sa o scoata la valoarea initiala .
    Pe auto.ro este o sectinue taxa auto , care este actualizata de cite ori discuta desteptii astia ceva.:applaus:
    La finante nu s-a platit nici un ban cu taxa triplata sau ma rog 2-3 din gresala in judet.
    Daca s-ar reveni la vechea taxa cretinii ar cistiga undeva la 300.000 mil euro .
    Adica bugetul alocat pentru autostrazi.
    Asa ce facem le dam foc sau ce:no:.
    Luna asta din ceea ce stiu eu se va revenii la TAXA VECHE ( deci nu cea triplata ) si o parte din bani se vor regasi in impozitul pe masina in functie de norma de poluare.
    Am ami citit ca in Alba 130 de persoane care au platit taxa au cistigat in instanta in formula definitiva si irevocabila si statul este obligat sa le platesca inapoi banii.
    Basca comunitatea europeana ne critica.
    Oricum nu o sa ne cumparam niciunul de pe aici Citroen de la retardatul de tariceanu. Jos taxa.
     
  16. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    @jacobson...calculatorul da numerele, nu persoana.Nu se pot da mai mult de 3 luni orice ai face.Nu mai vorbiti din auzite ca ma dor urechile de cate am auzit.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci daca vor pune taxa anuala atunci ar trebui aliniate taxele de prima inmatriculare/poluare.

    Cei 140 din Alba ce taxa au platit, de prima inmatriculare (pana la 1 iulie 2008) sau cea de poluare (1 iulie 2008 - 15 decembrie 2008).

    In fine, eu azi am facut primul pas pentru deschiderea unui proces impotriva statului roman. Asadar am fost la Directia Administratiei Finaintelor Publice din orasul meu si am depus copii dupa acte si o cerere prin care rog restituirea integrala a taxei platite de mine. In 45 zile voi primi un raspuns, sigur va fi unul negativ... si va urma procesul. Se uitau la mine si ma trimite-au dintr-o incapere in alta si nu intelegeau ce vreau, diferenta de bani sau? Cand au inteles am inceput sa ma mai plimb inca in cateva 2 incaperi pana am ajuns la registratura si mi s-a spus ca nu o sa am castig de cauza deorece eu am platit taxa dupa formula cea mai mica de calcul si ca daca taxa se va modifica va ajunge tot la nivelul pe care eu am platit-o. Raspunsul meu a venit instant "E dreptul meu sa imi dau intalnire in instanta cu un reprezentant al prefecturii Timis". Nesimtitii, parca le bagam mana in buzunarul lor, celor angajati acolo.
     
  18. Speed Hunter

    Speed Hunter 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi 80 b4 1,9 tdi
    Salut!

    Am auzit azi de la cineva ca cica se va reveni la taxa veche timp de 18 luni si dupa aia se va face alta noua.:blahblah1: Voi stiti ceva de treaba asta?
    Eu nu stiu ce sa mai cred.:think:
     
  19. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    eu cred ca gusati astia care conduc ro.....dorm in cap:)
    taxa veche.....taxa noua.......se revine din nou la taxa veche....
    dupa care se va face alta taxa.......astia se joaca cu voi cum vor muschi lor..:)
    .....ati votat acum platiti:yes:
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Zvonuri... oricum pana nu e ceva concret nu merita sa mai crezi nimic. Concret ar trebui sa ii puna sa isi tine promisiunile facute in campania electorala si mai concret sa ne aliniem dracu' la standardele alea europene ca doar suntem stat membru.
     

Distribuie pagina asta