Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
  2. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    Super-tare, ca tot se discuta pe-aici despre Logan nou vs antichitati nemtesti: http://economie.hotnews.ro/stiri-co...a-dacia-locul-doi-programul-rabla-nemtesc.htm - nemtii care apeleaza la programul lor de casare rable vechi se uita destul de multi si la Logan-uri. Ai dracu' nemti, ce prosti, loool...
    Macar pentru noi e buna introducerea programului de casare la Germanica, ca altfel masinile alea pe care le caseaza ei acum pe 2500 de euro ajungeau tot pe la noi, macar altii fac ceva pentru binele nostru. Indirect ce-i drept, insa macar avem si noi de castigat un pic, mai putine antichitati disponibile pentru Romania...
     
  3. enco

    enco 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 80 B4 2.3i Quattro, cod NG - 1992
    Nu sunt intru totul de acord cu tine, "antichitatea" mea are 16 ani si n-as da-o pe un Logan nou full-option pentru nimic in lume. Si cred ca in acest forum mai sunt si altii ca mine.
     
  4. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    enco.. bine spui. sunt de acord cu tine. nici eu n-as da b5-ul pe nici un logan oricat de super extra mega dotat ar fi.. dar asta e. nu poa oricine sa-si permita masini noi de ....."sprezece" mii de euro. asa ca.. ii lasam cu comentariile lor:friends:
     
  5. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Stai sa-si ia neamtu Logan ca dupa 1 an-doi (daca o tine atata) sa vezi ce "mandru" o sa fie de alegerea facuta, mai ales ca aia au si pretentii de la o masina (nu ca noi, "las-o ba ca merge asa").
     
  6. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    in Germania MCV-ul a prins un pic la nemtii dintr-o clasa sociala sub mediu, doar datorita pretului sub 10 000 euro pentru o masina noua, nu am vazut deloc Logan berlina inmatriculat pe Germania. Si sa fim seriosi ca pe drumurile lor cu uleiul si benzina lor si sa numai zic de "ne"praful existent in Germania, Loganul lor e mai bun decat al nostru :(
     
  7. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Dar nemtzii de unde pot da 2500 e pentru rable, neavand asemenea taxe de poluare sau prima inmatriculare?! Pe cand la noi se dau cca 800 e care sunt nesemnificativi in calculul unei rate pentru masina noua.

    Am vazut si la nemtzi 2 Logan berlina cu numere de germania. In italia am vazut doar MCV-uri.
     
  8. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Precis berlinele erau masini de firma poate chiar de la Renault - Dacia :) pentru publicitate.....
     
  9. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Nu pot sa te contrazic:). Trebuia sa-i intreb dar... n-aveam cum;)
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Chiar aseara am vazut o berlina Logan cu numere de Germania. Dar intradevar, mai des MCV-uri.

    Sunt romani care au afaceri in Germania si care au cumparat pana acum 5-6 Loganuri, cunosc pe cineva.
     
  11. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    In sfarsit am castigat procesul cu taxa speciala de prima inmatriculare:)
    acun 2 zile s-a pronuntat Curtea de Apel Bucuresti si a respins recursul celor de la Administratia Finantelor Publice si a ramas definitiva si irevocabila sentita data te Tribunal... adica anularea chtiantei si restituirea sumei de 9.900 RON actualizata la data platii efective plus 1000 ron cheltuieli de judecata

    Acum astept sa se redacteze sentinta si sa ma duc peste astia de la administratie sa imi dea bani,

    Eu am inceput demersurile pt recuperarea taxei anul trecut in martie, si cu tot cu procedura prealabila a durat pana acum in conditiile in care am avut doar 2 termene la tribunal si unul la Curtea de Apel.

    Daca are cineva nevoie de ajutor ii stau la dispozitie... dar doar in legatura cu taxa speciala de prima inmatriculare, nu cu cea de poluare
     
  12. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Bravo .Ar trebuii sa postezi aici hotararea definitiva bineinteles cu blurarea datelor personale :)
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sunt curios cat o sa dureze la mine... Felicitari.
     
  14. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    Videochat in seara asta pe site-ul Protv cu Tariceanu despre taxele romanilor :) tre sa fie tare
     
  15. sorrow666draku

    sorrow666draku Bronze Member

    Înscris:
    1 Mar 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 (B7), 2006, 2.0TDI -140cp multitronic 7+1
    am platit taxa de 4352 lei pentru aun Audi a4 din 2006 cu Euro4. Taxa lui tariceanu [cu "t" mic..ca altfel nu merita]... si acum astept sa vad ce zic papitoii astia de la guvernare... ba pe 20 ianuarie, ba pe 15 ianuarie, 1 febr... etc....
     
  16. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    din cate stiu eu in 15 o sa fie gata ca ii cam preseaza uniunea :motz:
     
  17. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    Daca cineva e interesat sa isi recupereze taxa speciala de prima inmatriculare, cea perceputa pana in 01.01.2008 va pot pune in legatura cu avocatul care mi-a castigat cazul.....se catiga 90% sigur
     
  18. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Eu din cate stiu ue nu preseaza cu nimic romania referitor la taxa.
     
  19. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Mai, nu se mai misca nimic cu taxa asta?
     
  20. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    eu stiu de la tv ziceau aia ca uniunea europeana a trimis o comisie sau ceva de genu si sa grabeasca anuntarea noi taxe si so scoata pe asta care ii impotriva tratalui lu peste sau ceva de genu termeni din aia :banghead:
     

Distribuie pagina asta