Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. bulldog_cox

    bulldog_cox 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    S6 C4 2.2T 169kw
    Bine ar fi sa ia astia o decizie....ca stau cu ochi in soare....in 13 imi expira a 2-a oara numerele...
    sper sa fie o decizie in favoarea noastra,
    ce tari erau astia la stiri azi=)) ” au scazut imatricularile din cauza crizei financiare, mai ales la masinile SH”=))) idiotii, de ce toata presa evita subiectul TAXA AUTO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    S-au gandit ei ca mai lasa taxa triplata sa mai adune bani la buget. Ghinion insa, pentru ca piata auto - in special cea second-hand stagneaza de ceva vreme. Asa ca am auzit ca din 15 februarie se modifica. Dar stiti voi cum e asta cu "am auzit"...
     
  3. iLiviu

    iLiviu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 CP Quattro
    io am citit pe undeva ca is obligati pana in aprilie sa ia o decizie... deci cred ca vor mai trage de timp pana atunci
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pai pot sa traga de timp,ca nimeni nu-si va inmatricula masina cu taxa tripla;asa ca pierde si statul,ca nu intra bani la visterie si oamenii ca nu-si pot cumpara second hand-uri sau cei care le-au cumparat prefera sa le tina in fata casei decat sa plateasca taxa triplata.Asa ca sunt pierderi de ambele parti.
     
  5. bulldog_cox

    bulldog_cox 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    S6 C4 2.2T 169kw
  6. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Problema este ca piata auto noi fiind moarta sau cel putin paralizata, o modificare sau cel putin aducerea taxei la valoarea de dinainte, va ingropa sclipirile de vanzari care se fac (intr-o zi cred ca se pot numara pe o singura mana). Scopul lor este sa readuca vanzarile de masini noi in actualitate, atat ptr dacia cat si ptr straine. Cat despre UE care are atatea marci auto, nu stiu daca ii favorizeaza sa se bage pentru auto sh. Vor pierde si ei din exporturi. Asa ca eu sunt mai pesimist....
     
  7. wizzard

    wizzard 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 110 CP 1998
    Eu nu am inteles daca taxa va reveni la valoarea netriplata sau daca va avea o alta valoarea mai mica decat cea actuala, dar mai mare decat cea netriplata - sau poate mai mica decat aceea ;). Voi ce ati inteles din declaratiile ministrului referitor la valoarea taxei?
     
  8. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Eu cred ca taxa noua va fi mai mica decat cea triplata, dar mai mare decat cea care a fost pana la 15 dec 2008.
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Confirm ca si eu am inteles ca si colegul juve. Totusi mi se pare pe cat de injust pe atat de putin gandita si aceasta noua metoda de calcul.
     
  10. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Subscriu! Este clar ca nu va fi o revenire la vechea taxa. E ca un joc de carti: le mai amestecam odata sa vede ce pica. Singurul lucru care suna cat de cat corect este "pasuirea" celor care au cumparat masinile pana in 15dec2008. Dar nimeni nu abordeaza problema celor care au platit sau vor plati oricare din variantele taxei odata si vor trebui sa plateasca din nou o taxa anuala tot de poluare pe care vor sa o introduca. Sau va ramane si taxa asta in continuare?!?:think:
     
  11. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    Si aici un articol pe aceeasi tema... insa aici apare si o informatie deloc placuta, aceea de re-introducere a taxei pentru autoturismele noi sub 2.000 cmc, care erau scutite pana la sfarsitul anului. Diminuam taxa la cele vechi, o reinstituim la cele noi... excelent, numai bine sa mai importam cateva antichitati, cum vedeam la TV acum cateva zile, un nene revoltat ca a dat 1.500 de Euro pe o masina din 94 din Germania (din-aia care sta neamtul sa se gandeasca - o casez sau o vand vreunui roman / bulgar? :( ) si acum trebuie sa plateasca inca de vreo doua ori pe atat taxa. Da' avea Mertzan, nu mai conta nimic altceva... :) De ce n-or interzice, concomitent cu modificarile astea ale taxei, si aducerea masinilor mai vechi de 8/10 ani, dracu' mai poate intelege...
     
    Ultima editare: 12 Feb 2009
  12. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Problema vechimii autoturismului nu este mereu un motiv ca el sa nu fie si bun. Bineanteles ca aici intervine si marca auto. Atata vreme cat loganul rugineste in doi ani, iar la A4 meu caut rugina si are totusi 13 ani, nu vad care este mai in avantaj. O piesa uzata se schimba, consumabile la fel, mai dai o vopsea si pana la urma cred ca intretinerea autoturismului face ca el sa se comporte intocmai cum a fost fabricat. Daca se trec cu vederea acestea, ajunge o epava. Exemplul este elocvent, mai ales ca toti ne-am luat sh din vest. Frate parca e noua! Asa au spus toti! Pai normal, daca neamtul a avut grija de masina, tu o iei ca fiind noua. Uita-te la sh din romania: daune totale, facute din doua una, chit si fibre vopsite din plin, revizii false, interioare sleite, vopsele matuite....si multe alte belele, iar cei mai rau la masini nu foarte vechi. Legea tre sa fie lege, iar fiecare om sa poata alege ce vrea el, ca doar e la el in tara, nu stam cu chirie in romania. Acum mai suntem si stat membru....rahat!
     
  13. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    Astazi ora 21.00 pe site-ul protv Videochat cu Ministrul Mediului despre taxa auto. :asskicking:
     
  14. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    eu am auzit asa la stiri:
    -euro 5 si hybridele sunt scutite de la taxa indiferent cati cm cubi au . pot avea si motoare v12 de 6 litri.
    -motoarele euro4 sub doi litri sunt scutite de la taxa. cele euro 4 peste doi litri au taxa.
    -euro 4 sh au o taxa decenta chiar daca sunt sub doi litri sau peste .
    -euro 1 si euro 2 sunt taxate baban iar cele euro 3 sunt taxate la un nivel mediu.

    mie mi se pare ok acest proiect legislativ.
     
  15. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    Daca pun si restrictie de vechime la SH-uri (10 ani, mai mult decat rezonabil), e chiar o solutie excelenta per ansamblu, si justa.
     
  16. nykul

    nykul 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    audi a6 2.5 tdi 180cp quatro
    salutare
    am auzit din diferite surse care par a fi sigure ca se poate recupera taxa cu ajutoru un unui avocat bun
    pretul e undeva de 25% di taxa
     
  17. wizzard

    wizzard 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 110 CP 1998
    Oameni buni. Traim in Romania. Stat democratic. Stat membru al Uniunii Europene. Trebuie sa avem libertatea (asa cum o au si nemtii, austriecii si ceilalti) de a alege masina pe care o dorim sau pe care ne-o permitem. Sunt de acord: masina veche polueaza mai mult. OK vreau sa platesc o taxa anuala de poluare, asa cum se plateste si in alte state membre ale UE, taxa care sa fie platita de toti posesorii de masini din Romania. Daca neamtul isi poate achizitiona, fara sa plateasca taxa imensa pe care ar trebui s-o platim noi, o masina de 20 de ani (un Ford Sierra din 1989 de exemplu), noi de ce suntem mai cu mot? Daca as 'traduce' ceea ce vrea sa spuna statul ar fi cam asa ceva:< Daca vreti masina straina, eventual nemteasca, luati-va una din Romanica, care este cazuta din cauza gropilor si a drumurilor de proasta calitate, iar daca nu va convine, cumparati una noua: Dacia sau poate Citroen.>

    In Romania totul este mai scump, de parca puterea de cumparare a romanilor este mai mare. Taxe mai multe si mai mari, preturi triplate deseori la haine de firma (eventual care sunt si contrafacute, nu ma faceti sa vorbesc de uleiuri auto), cazare mai scumpa si altele.

    Vina este a noastra pentru ca ne complacem in situatia asta de doi lei...
     
  18. udi29 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi A3
    buna ,ajutati o fata necajta d4=e3?

    am un audi A 3 ,'99, 1,6,pe benzina ,75kw,cod motor APF,as vrea imi spuneti care stiti masina e euro 3 daca pe talon german scrie doar D4?Nu de alta da imi expira nr si tre sa o inscriu ,dar astia cu taxa ma sparge la buget .as vrea sa ma ajutati care stiti ,merci.
     
  19. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Norma de poluare o afli din ultimele doua caractere din numarul de omologare de la RAR ! De ex : daca scrie E3 e EURO 3 ! Euro 4 s-a introdus la benzinare din 2001 si nu la toate modele deci a ta e Euro 3 !
     
  20. udi29 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi A3
    waw

    super doamne sper sa fie asa ,sa nu dau bani la dobitoci...........merci fac cinste daca o soate E3
     

Distribuie pagina asta