Cutia automata de viteze la Audi A1 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A1' creată de faraonul, 19 Oct 2017.

  1. faraonul

    faraonul 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2015
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 b7 1.8T Quattro 2005 / Audi A1 Sportback 1.4 TFSI S-Tronic 2012
    Salut
    Intampin un fenomen ciudat la masina mea cea mica. Cand am activat sistemul start/stop la ridicarea piciorului de pe frana motorul porneste si cand dau sa plec de pe loc da in nas dupa care pleaca, de doua ori s-a si oprit fiind necesar sa trec maneta in "P" sa pornesc din contact. Neplacut foarte neplacut, n-am mai pomenit asa ceva, ca la masina automata sa ti se opreasca motorul la plecarea de pe loc,:lmfao: zice lumea ca esti incepator, claxoane injuraturi, slava Domnului ca nu face mereu. Inerc sa iau piciorul de pe fana mai de vreme sa o las un pic sa plece singura sau mai simpu opresc start/stopul:laugh:. Desi poate faci o oarecare economie de combustibil cred ca e o porcarie sistemul asta start/stop exceptie facand masinile hibride. Ati intampinat careva problema asta? Cum s-a rezolvat?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, s-a mai discutat pe forum asta in topicul din aria A6 C7. Lasa masina sa plece singura adica ridica piciorul de pe frana ca sa se puna singura in miscare fara sa accelerezi si nu mai forta plecarea tu din pedala de acceleratie. Se pare ca la motoarele astea mai noi cutia de viteze automata nu-i place ceva, are alte setari. Oricum, o mizerie cutia asta automata DSG cu 7 trepte (si nu numai asta) care o ai tu pe masina. Mare grija cu ea. Bafta.
     
  3. faraonul

    faraonul 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2015
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 b7 1.8T Quattro 2005 / Audi A1 Sportback 1.4 TFSI S-Tronic 2012
    Multam Cristi de sfat cu lasat masina sa plece singura, chiar am incercat dar si atunci se balbaie un pic, da sa moara motorul, repet nu tot timpul, poate dupa ce schimb bujiile si filtrul de benzina, ca am vaga banuiala ca nu au fost schimbate vreodata in 80 000 km, isi va reveni.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Si eu am patit la fel in primele zile si m-am simtit exact cum ai descris. :) Cutia asta este diferita fata de cealalta si trebuie putina practica pana te obisnuiesti. Oricum, acum dupa ce am facut schimbul de ulei la cutie, senzatia de "strangulare" la placare parca a mai disparut. Cand pleci de pe loc trebuie sa o lasi o secunda inainte de accelerare, cand muti dintr-o pozitie in alta, la fel o lasi o secunda.... la plecarea in rampa, daca este mare, activezi auto hold-ul, altfel, la fel moare motorul, etc. :) Nu te panica, te obisnuiesti!;)

    Cu toate problemele care le are aceste "mizerii" (cutia automata, cum o numeste @Cristi) eu tot nu as mai lua o manuala.:p
     
    faraonul apreciază asta.
  5. faraonul

    faraonul 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2015
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 b7 1.8T Quattro 2005 / Audi A1 Sportback 1.4 TFSI S-Tronic 2012
    La A1 neavand frana de mana electrica nu au autohold. am condus si alte modele cu S-tronic dar cu motoare de peste 3.0 l la care nu se pune problema sa moara motorul la plecarea de pe loc. Multumesc de sfat, ma obisnuiesc eu cu "mizeria" asta de cutie.:lmfao:
     
  6. Bolt 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A1, 1.0 TFSI, 2017
    Singurele dati cand mi-a murit motorul cu start stop activat a fost cand mi-am scos centura de siguranta. Inainte de A1 aveam obiceiul cand ajungeam acasa, in fata locului de parcare, sa scot centura si apoi sa garez. Cu A1 insa cand ajung in fata locului si opresc ca sa dau cu spatele, invariabil se opreste motorul daca am SS activat. Daca scot centura, nu mai porneste motorul, trebuie repornit manual. Dar in rest, pana acum in trafic nu mi-a murit motorul. Sotul are un A3, la a lui nu e asa, chiar daca scoate centura, motorul reporneste. Si parca mai era ceva in manual pe tema asta. Cred ca ipoteza prezentata de mine e diferita (la mine nu porneste deloc motorul, nu ca porneste si apoi moare) dar .. poate ajuta.
     
  7. faraonul

    faraonul 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2015
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 b7 1.8T Quattro 2005 / Audi A1 Sportback 1.4 TFSI S-Tronic 2012
    La mine nu se opreste daca scot centura. Probabil la modelul cu facelift au pus si treaba asta cu oprirea daca scoti centura. Am intalnit la masinile cu frana de mana electrica, daca nu ai centura nu se activeaza autohold, daca scoti centura se pune frana de mana automat, s.a.m.d. cel putin cele din grupul VW.
     
  8. Corina I

    Corina I 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A1 1.4 TFSI
    Buna, am un Audi A1 TFSI 1.4, model din 2012 si am intampinat o problema cu cutia automata. Eram in mers si mi-a aparut martorul de Check engine impreuna cu un semn al exclamarii alternative in locul vitezelor de cutie. Masina s-a oprit, motorul merge ok, dar nu mai porneste de pe loc. Am adus-o acasa pe platforma. Ce ar putea determina aceasta problema? Multumesc
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Doar o diagnoza iti poate raspunde la ambele probleme, altfel nu poti afla.
     
  10. Corina I

    Corina I 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A1 1.4 TFSI
    Multumesc.
     
  11. Corina I

    Corina I 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A1 1.4 TFSI
    Buna seara, tot eu.
    Am facut diagnoza masinii si a fost de vina mecatronicul si computerul aferent. Le-am schimbat, am resoftat si masina la reprezentanta pentru ca avea o problema de recunoastere al computerului de mecatronic, nu au mai fost erori la diagnoza finala.
    Am mers cu masina in weekend si astazi mi-a aparut aceeasi eroare de cutie si martor de motor in bord. Masina nu mai pleaca de pe loc. Aveti vreo recomandare, v-ati mai confruntat cu asa ceva ? Service-ul la care am fost este specializat pe cutii automate dar cu toate acestea si ei sunt incurcati de simptoma masinii.
    Multumesc
     
  12. faraonul

    faraonul 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2015
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 b7 1.8T Quattro 2005 / Audi A1 Sportback 1.4 TFSI S-Tronic 2012
    Ambreajul l-au verificat ?? Pt. ca daca a depasit un anumit nivel de uzura este posibil sa nu mai mearga, iar baietasii doar ti-au sters eroarea care a aparut iar.
     
  13. Corina I

    Corina I 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A1 1.4 TFSI
    Buna, mi-au zis ca nu e cazul sa fie schimbat inca la nr acesta de km (72.0000).
    Ma gandeam ca poate fi ceva electric care suprasolicita computerul cutiei, cei de la service in schimb mi-au zis ca nu le apare alta eroare.
     
  14. faraonul

    faraonul 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2015
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 b7 1.8T Quattro 2005 / Audi A1 Sportback 1.4 TFSI S-Tronic 2012
    Atunci ramane doar sa ti-o faca pe garantie. Banuiesc ca ti-au dat garantie la lucrare ?
     
  15. Corina I

    Corina I 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A1 1.4 TFSI
    Da, mi-au dat. Sper doar sa nu apelez la ea la fiecare 2 saptamani. Ma gandeam sa ii fac o diagnoza electrica. La diagnoza clasica nu apar erori si din discutia cu service-ul, ar putea fi o suprasolicitare a circuitelor in anumite momente. Acum merge masina, a facut-o.
     
  16. Mada57 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2025
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A1 , an 2013
    Salut tuturor,
    La masina din profil Audi A1 an 2013 motor 1.4 TFSI ce are cutie de viteze S-tronic = DSG dupa ce am parcat masina mașina, maneta schimbătorului de viteze a rămas blocată pe P (pe bord apare o inscripție care spune că trebuie să aleg treapta P sau N). Nu pot schimba viteza și nu pot porni motorul.
    Am scanat-o cu un computer și apare eroarea "Pierdere comunicare cu modulul de control al transmisiei TCM”
    Există vreo altă variantă decât schimbarea întregului sistem mecatronic din cutie ?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Codul tau de eroare NU trebuie sa arate asa. Trebuie sa atasezi exact codul de eroare cum apare la diagnoza cu VCDS original sau VAS-PC / ODIS obligatoriu original.

    Cine a facut diagnoza de ce NU stie sa iti spuna si cum sa remedieze ? De ce face diagnoza daca NU stie sa si remedieze ? De ce are diagnoza si NU stie cum sa o foloseasca ? NU mai face tu diagnoza daca nu stii si sa remediezi in urma diagnozei si NU cunosti ELSA si ETKA.
    La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are si face diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
    Mecanicul NU face diagnoza si nici reparatii electrice, doar electricianul face diagnoza si reparatii / remedieri electrice si iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut.

    Problema pe care o ai tu NU cred ca NU are nicio legatura cu sistemul mecatronic ci cu selectorul cutiei de viteze.

    Citeste aici: https://vwforum.ro/topic/130950-eroare-selector-dsg-6/ si schimba switch-ul conform cu acest tutorial https://vwforum.ro/topic/137484-diy-schimbare-switch-pozitie-p-cutie-dsg-7/

    Ai nevoie de un profesionist in electrica care sa te ajute cu acest schimb = aceasta inlocuire a switch=ului. NU intreba cum se face pentru ca deja ti-am dat toate informatiile necesare. Bafta.

    Daca NU revii ulterior si sa mentionezi si cum ai remediat ultimele 2 mesaje vor fi sterse.

    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.
     

Distribuie pagina asta