Sistemul Quattro si sistemul de transfer (Diferential) - service Quattro la Audi A8 D4

Discuție în 'Audi A8 D4 (2010 - 2017)' creată de robertmariopene, 9 Dec 2025.

  1. robertmariopene

    robertmariopene 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2025
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 262 cp 02.2017
    Buna seara,

    Ma pregatesc de un schimb de ulei in cutie si grupurile fata, torsen, spate. Cei care ati schimbat ulei la ZF8HP la Audi A8 D4, ce uleiuri ati folosit ? La cutie clar o sa pun ZF Lifeguard 8 cu filtru ZF. La grupuri habar nu am pe ce varianta sa merg. Sa le aleg pe toate vw oe original sau Motul Gear 300 ls sau Ravenol Awd-Tor ?

    Nici nu stiu ce sa fac la masina mea cu motor 3.0 tdi Quattro. Am auzit la un baiat din Lituania cu 4.2 tdi ca a folosit in diferentialul fata si la torsen ulei Ravenol Awd-Tor si la grupul spate un ulei pentru diferential sport (echipat de fabrica pentru 4.2 tdi). Nu stiu daca am si eu diferential sport, daca a fost optiune pentru 3.0 tdi.

    Multumesc si seara buna
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vezi ce echivalente ai pe codurile OE.

    Eu la 6HP folosesc de 4 ani doar Ravenol VSG pentru diferentiale si Ravenol AWD-TOR pentru cutia de transfer.
    N-am avut nici un fel de problema pana acum, dar se schimba la fiecare 30.000km.
     
  3. robertmariopene

    robertmariopene 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2025
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 262 cp 02.2017
    Faci la 30.000 astea si la 60.000 cutia?
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact.
     
  5. robertmariopene

    robertmariopene 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2025
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 262 cp 02.2017
    Inca ceva, cei de la Automatico mi-au dat DGL 75W85 LS GL5 (limited slip?) adica masina are diferential sport care vine pe motorul 4.2 tdi ?
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu nu am cum sa ghicesc ce diferential are masina ta.

    Probabil DGL-ul iesea ca echivalenta pe codul OE.
     

Distribuie pagina asta