Audi A6-C7 Allroad - personal detailing

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de rotitza, 5 Iul 2022.

  1. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    De ceva timp am achizitionat pentru Godzila un plafon exclusive îmbrăcat in alcantara.

    IMG_6658.jpeg

    Ieri am reusit sa ma învrednicesc și sa il montez, bineinteles cu ajutorul lui @bet , ajutor fara de care nu as reuși sa duc multe din modificări in starea de perfecțiune, iar pe această cale îi mulțumesc încă o dată!


    Plafonul a fost achiziționat complet, cu toate ornamentele/elementele negre, inclusiv oglinda retrovizoare, perdeluța panoramic, șamd.
    Godzila anterior a avut plafon gri.
    IMG_7757.jpeg

    Provocarea majoră a fost schimbarea perdelutei panoramicului, intrucat acest proces conduce la demontarea completă a panoramicului.

    IMG_7753.jpeg IMG_7748.jpeg

    După demontare a urmat schimbarea materialului textil:

    IMG_7755.jpeg

    și remontarea noilor elemente pe mașină.

    După multă munca, sunt extrem de încântat ca am reușit să îmbunătățesc aspectul interior al lui Godzila, care acum s-a desăvârșit :)

    Las o poză de azi-noapte după montaj, după curățarea integrală a interiorului am să încerc să postez mai multe poze.

    FDB491F3-2D5B-4C8A-8B69-F83D1F3A86D3.jpeg
     
    MRR, Tommi-KGT, mirceacml și alți 15 apreciază asta.
  2. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    poze de astăzi:
    IMG_7780.jpeg IMG_7791.jpeg IMG_7796.jpeg IMG_7818.jpeg IMG_7817.jpeg IMG_7785.jpeg IMG_7794.jpeg
    IMG_7797.jpeg
    IMG_7799.jpeg

    și una de la exterior:
    IMG_7811.jpeg
     
    arazvan2002, Andu333, AlexMaroga și alți 12 apreciază asta.
  3. Red_

    Red_ Platinum Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Super misto! un retrofit cu mult rafinament! Bravo!
     
    rotitza apreciază asta.
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Arată super! Mereu mi-am dorit unul, dar fără panoramic sunt greu de găsit. Poate aleg soluția de retapițare.
     
    Red_ și rotitza apreciază asta.
  5. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Arata super, ma bucur ca l-ai luat . :applaus:
     
    rotitza apreciază asta.
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A8L D4 3.0 TFSI 2017 /\ Audi A1 8X 1.4 TFSI 2012
    Ai adăugat un detaliu foarte frumos mașinii. Bravo Mihai! :icon_thumright:

    …și eu caut pentru A8, dar fiind și long nu prea găsesc :( dacă ai vreo sursă, dă-mi de știre :cool:
     
    rotitza apreciază asta.
  7. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Mulțumesc tuturor pentru apreciere!

    @Red_ asta e cuvântul, rafinament! Mulțumesc!

    @MarianMaxx multumesc! Eu am așteptat aproape 4 ani sa gasesc unul, și știi ce, noroc de prietenii de pe forum, ca îl ratam:)
    Soluția retapitare merită luată în calcul doar dacă se folosește Alcantara de origine, altfel nu m-aș băga.

    @redlife multumesc domnule! este într-adevăr un detaliu cu stil.

    @Cosmin ZKG multumesc frumos! A fost noroc, pe Facebook a fost postat :)


    Si cum plafonul nou a schimbat aspectul interior al masinii într-un mod rafinat, nu se cădea ca volanul sa nu arate și el bine, așa ca l-am reîmbrăcat în pielea originală, soul black, fine nappa. Nu am făcut nicio modificare de material, culoare sau alt volan cu totul deoarece doresc sa păstrez cât mai mult elementele originale, dar cu aspect impecabil.
    Volanul la allroad vine îmbrăcat doar in piele nappa, fără perforații sau alte combinații, prin urmare nu am dorit sa schimb semnătura. M-am gandit la alcantara, va spun drept, dar care se potriveste mai mult pe volanul unui RS, decat pe un allroad.

    rezultatul:

    IMG_7850.jpeg
     
    Red_ apreciază asta.

Distribuie pagina asta