Audi A6 (4G) Avant 2.0 TDI 190 CP ultra S-Tronic - o noua aventura

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 29 Sep 2017.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Astazi am dedicat ceva timp fostei.
    In acest moment are 256.000 km. Am inlocuit ambele planetare deoarece au inceput sa faca ceva galagie in viraje, mai ales partea stanga. La mana se simtea putin joc axial pe cea din stanga, dreapta era ok. Dupa inlocuire (originale SH cu 50.000 km) am rezolvat si cu zgomotele. Pe partea estetica din pacate apar cateva probleme. La pragul din dreapta, unde a fost lovit si care a fost reparat la reprezentanta acum 5 ani, se cojeste lacul. Farurile, probabil de la detergenti, incep sa se cojeasca. Spoilerul de pe hayon s-a facut exact ca pe capota, lacul a devenit opac. In primavara urmeaza sa ne ocupam de ele.

    20251203_130731.jpg 20251203_160914.jpg
    IMG-20251203-WA0016.jpeg 20251203_130814.jpg
    20251203_130823.jpg 20251203_130829.jpg
    20251203_172703.jpg 20251203_172651.jpg
     
    stefan550, rotitza, arazvan2002 și alți 3 apreciază asta.
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    După 5 ani de la montarea camerei pe față, modulul responsabil pentru comutare a cedat. Urmează să iau altul și să îl înlocuiesc. În rest, mașina adună km și pare să se țină pe roți.
    20260110_171114.jpg
     
    Peto, mihaicristian și Chriss_Deejay apreciază asta.
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    La mașină au fost revopsite elementele cu probleme, prag și eleron. A fost făcut și un polish la faruri, deoarece protecția începea să se exfolieze. Pe partea mecanică, am înlocuit uleiul MTF, deoarece se simțea o gălăgie anormală în anumite situații, deși a fost schimbat (teoretic) în reprezentanța Audi la 240.000 km. Acum, parcă, totul este perfect.

    IMG-20260307-WA0028.jpg IMG-20260307-WA0026.jpg
    IMG-20260307-WA0027.jpg IMG-20260307-WA0029.jpg
    IMG-20260308-WA0043.jpg IMG-20260308-WA0042.jpg
    IMG-20260306-WA0042.jpg IMG-20260301-WA0008.jpg
     
    rotitza, mihaicristian, CB927MF și alți 4 apreciază asta.
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Am ajuns la 261.000 km.

    Pe lângă schimbul de ulei și toate filtrele, au mai fost înlocuiți suporții motor și cutie. Am folosit totul original și ulei Castrol Edge Professional 5W30.

    20260626_122230(1).jpg 20260626_122242(1).jpg 20260626_110914(1).jpg 20260626_110511(1).jpg IMG-20260626-WA0003.jpeg IMG-20260626-WA0005.jpeg
     
    XdanX apreciază asta.

Distribuie pagina asta