1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia automata de viteze la Audi Q7 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi Q7' creată de Ovidius, 29 Iun 2009.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se poate face acasa fara probleme, producatorul cutiei (ZF) nu recomanda inlocuirea uleiului cu aparat prin presiune, ci prin metoda gravitationala.
    Totul este sa respecti pasii descrisi in topicul dedicat cutiei pentru A6 C6.
     
  2. Dănuț170499 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2020
    Locație:
    Crevedia Mare
    Masina:
    Audi a4 b6 2.5 tdi AYM 2004
    Salutare,
    De curând am făcut schimbul de ulei la cutia de viteze la un Q7 din 2007 3.0 tdi cod motor BUG, deoarece mi s-a părut schimbat mersul și schimbul de viteze al cutiei (întârzieri de retrogradare, mici smucituri la cuplarea în D pe care le-am mai avut acum 50.000 de km și care s-au rezolvat cu un schimb de ulei și filtru).
    După aproximativ 50 de km de la schimb, cutia a început să nu mai cupleze normal în D sau R, mai exact întârzie câteva secunde ori până accelerez puțin motorul. Am răsfoit multe topicuri, însă nu am găsit asemenea problemă scrisă pe forum. Am luat legătura cu cei de la service ( Robot auto service București dacă a auzit cineva) și mi-au spus să revin pentru o verificare, însă 100% nu e din vina lor, și că probabil calitatea uleiul e de vină, deoarece am mers cu uleiul meu, un ATF de la Febi 101161 recomandat de cel de la care cumpăr piese de obicei.
    Am făcut o diagnoza mașinii și îmi dă o eroare pe cutie (nu am mai avut niciodată o altă eroare) 17105 - senzor turație ieșire cutie viteze ( G195) P0721- 008 - semnal neplauzibil- intermitent.
    Am cautat informații și despre această eroare, însă am găsit fel și fel de variante de la nivelul prea mic al uleiului, până la defectarea senzorului respectiv. Aș dori să-mi spuneți dacă a mai pățit cineva și cum a rezolvat, sau din cei cu experiență ce ar fii de făcut, ce să-i cer mecanicului sau dacă îi pot acuza de vinovăție, ori a fost vina mea că am băgat asemenea ulei. Am tot citit pe forum despre kiturile de ulei de la ZF care sunt special făcute pentru aceste cutii. Aș dori dacă se poate să mă îndrumați și spre un furnizor de astfel de kit-uri în caz că trebuie să schimb iarăși uleiul. Sper să nu deranjez cu acest topic, însă mă stresez destul de mult când vine vorba de astfel de probleme la mașină.
    Mulțumesc anticipat.
     
  3. Serban Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Q7, 3.0TDI 2017
    Salut,
    Ai cumva pasii ce trebuie urmariti pentru reset la cutia automata pentru masina din profil un Audi Q7 an 2017 ? Multumesc
     

Distribuie pagina asta