1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri OE la Audi A4 B5 - schimbare becuri - demontare si reglare far - inlocuire geam faruri - etc.

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Gimi, 6 Noi 2007.

  1. AXXO

    AXXO 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 1.9 TDI PD - AJM - 2001 - 116cp
    Salutare, am si eu o intrebare, la audi a4 2001 b5 cu xenonul de fabrica, unde ar trebui sa am senzorii pentru reglaj faruri? m-am uitat pe partea stanga il am pe bratul de la roata, in rest? ar mai trebui sa fie vreounul pe undeva? Multumesc
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stanga fata si dreapta spate.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu există senzor pe dreapta.
    Stânga față și stânga spate.
     
  4. adrianpe 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2015
    Locație:
    suceava
    Masina:
    A4
    Salut,
    Nu imi functioneaza faza lunga. Faza scurta se deschide dar cand dau pe lunga ...bezna. Un timp am observat in mers ca daca imping maneta mai tare, se aprinde dar apoi nimic adica nu mai functioneza deloc. Care este problema, o siguranta arsa, care ? Specific becurile sunt cu xenon, unul este de 55w, altul de 75w iar masina este un audi A4 B5 din 1996 pe benzina.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai xenon aftermarket pe faza lunga ? Din cate am inteles pe un far ai de 55w si pe celalalt de 75w ? Sau 55w pe scurta si 75w pe lunga ?
    Problema ta este din maneta, nicidecum din vreo siguranta. Apropo, cine a fost "desteptul" de ti-a recomandat becuri de 55 si 75w ?
     
  6. blondu680 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2015
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 , 1.9 TDI, 2000
    Salut,
    Cine îmi explica si mie cum se schimb becul de pe partea dreapta a masinii, la un A4 B5 din 2000 ?
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Scoti "nasturii" de pe mocheta din spatele stopului si tragi deoparte mocheta (prin tragere sau desurubare - nu e filet pe plastic). Apoi strangi clemele placii pe care stau becurile si scoti mufa. Sau daca nu te descurci cu clemele dai jos stopul desfacand cele 4 suruburi.
     
  8. 56ATI

    56ATI 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    AUDI A4 Avant facelift, 1.9 TDI PD - motor AJM, 2000
    Buna, imi poate sugera cineva o solutie la problema mea....desi am schimbat becurile, la faza scurta am o lumina foarte slaba (raportat pana si la un Logan). Sunt de vina farurile (sticla, lupele) sau o alta problema? Multumesc,
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ti-ai raspuns singur la intrebare.
     
  10. 56ATI

    56ATI 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    AUDI A4 Avant facelift, 1.9 TDI PD - motor AJM, 2000
    Si solutia? :))
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Solutia, incearca sa cureti lupele, daca la fel de slab lumineaza, alte lupe + proiectoare.
     
  12. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    LA MULTI ANI ! intai de toate. Aceasi problema am avut-o si eu. Am curatat lupele,dar nu-ti spun cat m-am chinuit pentru ca nu le poti scoate din far. Le-am curatat cu servetele umede pentru ochelari. Rezolvarea la mine a fost un kit xenon pentru ca nu prea cred ca poate cineva sa schimbe lupele fara sa strice farul. Am kit-ul de 3 ani si merge fara probleme, am dat 200 lei pe el. Salutari
     
  13. 56ATI

    56ATI 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    AUDI A4 Avant facelift, 1.9 TDI PD - motor AJM, 2000
    Multumesc pinga_zlg, probabil asva va fi solutia si la mine. Recomazi o marca anume?
     
  14. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
  15. 56ATI

    56ATI 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    AUDI A4 Avant facelift, 1.9 TDI PD - motor AJM, 2000
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Chinezariile astea ce vi le tot recomandati voi aici costa pana in 20$ pe aliexpress cu transport gratuit, adica vreo 80-90 ron. De ce le tot luati de la diverse magazine la preturi duble, chiar triple ? Aceleasi chinezarii sunt.
     
  17. coswiu

    coswiu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4 B5 1996
    Salutare ! Astazi mi-am cumparat 2 bucati faruri cu lupa de facelift sa intineresc putin babuta mea.
    Observ insa ca am parte de o surpriza si anume mufele de la instalatia electrica difera cu mufele farurilor.
    Citind postarile anterioare am inteles ca este normal si ca totusi exista solutii tehnice.
    Va rog sa ma invatati cum sa adaptez mufa veche cu cea noua a farului. Exista vreo schema electrica sau pot sa cumpar adaptoare?
    Gasesc undeva sa cumpar mufa de pe instalatia electrica?
    Multumesc, astept sfaturile voastre.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cumperi mufa care iti trebuie de la reprezentanta scoti pinii din vechea mufa cu un depinator si relochezi pinii in noua mufa. Asta este tot. Iti trebuie o schema din ELSA. Poate te ajuta un coleg care are ELSA. Daca nu te descurci sunt colegi in aria de prestari servicii care te pot ajuta si nu te costa foarte mult. Bafta.
     
  19. coswiu

    coswiu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4 B5 1996
    Multumesc Cristi. Am dat comanda de mufe.
     
  20. rdspike

    rdspike 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2012
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B5 Berlina , 1.9TDI , 2001, motor AJM 155 Hp
    Salutare

    A reusit cineva sa monteze pe un B5 fara xenon de fabrica tot sistemul de xenon OEM cu tot cu autoleveling ?
    Cat este de munca, am primit refuz de la cativa electricieni de pe Brasov, merita sa incerc daca se poate si ceva sfaturi.
    Am primit refuzuri dupa ce am cheltuit peste 1700 de lei pe faruri instalatia cu senzori si bara fata cu spalator si acum nu dau de nimeni sa le monteze.
     

Distribuie pagina asta