1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la Audi A6 C6 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Bogdan, 16 Iul 2007.

  1. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Pai daca ai D2S tot astea trebuie puse, nu ai cum sa pui D3S si toate becurile sunt de 35W iar ca marca ia OSRAM.
     
  2. Moraru Ion 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2021
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0TDI 2007
    Salutare,
    Cum se demonteaza / scoate suportul de bec lumina de zi la Audi A6 C6 an 2007 ?

    20210405_011450.jpg
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand te inscrii pe un forum, asa cum ai facut tu astazi, nu incepi cu intrebari ci incepi cu cititul. Ai citit toate paginile din acest topic ? Iti spun eu ca nu.
    Sa spui multumesc ca nu ti-a fost sters direct si fara explicatii mesajul scris, asa cum se procedeaza dealtfel aici pe forum, despre asemenea intrebari care se repeta.
    Se roteste si se scoate suportul cu totul. Ce iti atasez eu acum mai jos trebuia sa cauti si tu singur si gaseai in 2 minute pe internetul asta infinit.





     
  4. mihaisms 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    audi a6 c6 2007 2.0 tdi
    Va salut,
    Am un A6 C6 facelift cu far bixenon și DRL Led, fără AFS. Am înlocuit un far și nu funcționează Ledul de la DRL. Trebuie codat ceva sau posibil sa fie ars ? Mulțumesc
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu trebuie codat, probabil este ars.

    Este acelasi cod ca cel vechi ?
     
  6. mihaisms 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    audi a6 c6 2007 2.0 tdi
    Difera doar terminația..al meu este 4F0 941 030 și am montat cu terminația 004. Am pus de pe farul meu becurile și droserul..
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    004 este mai vechi decat 030.
    Ambele sunt cu terminatia CP, sper.

    Verifica codarea, cu toate ca nu ar trebui sa fie schimbari fata de cum era initial.
     
  8. mihaisms 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    audi a6 c6 2007 2.0 tdi
    Da ambele sunt cu CP, atât ca difera doar terminația. O sa verific codarea și dacă tot nu functioneaza, clar sunt arse. Mulțumesc mult pentru raspuns
     
  9. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    Salut,
    Intreb pentru ca sa fiu 100% sigur: lupele din link'ul de mai jos se potrivesc pentru A6 C6 facelift cu bixenon fara AFS ?

    https://a.aliexpress.com/_EHgZ09n

    € 63,52 33%OFF | EVOX-R V2.0 D2S D1S D3S Bi Xenon Projector Lens For BMW E60 E39 X5 E53/Audi A6 C5/Mercedes Benz W211 209/Octavia Headlight Lens
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Confirm, 100%.
     
    turbo_diessel apreciază asta.
  11. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    Multumesc de confirmare, le voi comanda. Daca tot schimb lupele ar fi bine sa schimb si becurile, cu toate ca nu dau semne de oboseala, (dar totusi le-am schimbat prin 2018 deci nu stiu cat mai rezista ).
    Deci acum am OSRAM Cool Blue Intense 6000k si ma gandeam ca fac upgrade la Osram Cool Blue Boost 7000k https://www.xenonlamp.be/osram-xenarc-d3s-cool-blue-boost-66340cbb-hcb . Sau ar fi si trecerea la LED o varianta mai buna?
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu folosesc CBI de multi ani.

    N-am fost tentat sa folosesc led deoarece se incalzesc prea rau si Audi deja are o mare problema vis-a-vis de cablajele din far.
    Am desfacut faruri de A6 si numai am de gand sa le desfac din cauza mea ca folosesc led-uri si “coc” cablajul.
    Este o munca foarte migaloasa.
     
  13. seba18

    seba18 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 4F Avant, 2.0 TDI CAGB 136 HP, 2009
    @turbo_diessel e diferenta destul de mare intre cele doua la durata de viata:

    CBI.png
     
  14. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    Deci led-urile ies din discutie:) uitasem de problema cu cablajul, sau cel putin credeam ca e valabil doar pentru prefacelift.
    @seba18 merci de observatie, cred ca in final vor ramane tot CBI-urile. Oricum daca schimb lupele voi putea sa vad din nou noaptea, pentru ca acum nu vad mai nimic, parca as merge pe pozitii. As fi vrut totusi un aspect mai modern, de asta ma tenta sa merg pe cealalta varianta
     
  15. soulwise

    soulwise 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Avant Facelift,2.0 TDIe CAGB, 2010
    Stiu ca poate e tarziu dar sper ca ajuta pe careva:
    Lupele de mai sus le-am luat si eu si confirm ca sunt mai scurte decat cele OE = Originale. De la zona de montare pana la lentila, suportul este mai mic iar lentila este mai convexa (adica in sectiune, din profil, are raza mai mica si e mai "bulbucata").
    O sa testez daca pot monta lentila cu suportul de pe lupele OE si sa le pun pe reflectoarele chinezului de la sinolyn.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asta am spus-o si eu acum ceva timp, sunt unpic mai scurte, dar nu au raza mai mica.
    De la Synolin am avut atat lupe cu prindere D2S pe 2 non-facelift (care erau 1:1 cu originalul) si am acum lupele astea cu prinderea pe inel pe facelift.
    Exact aceeasi lumina, ambele masini au avut becuri Osram CBI.
     
  17. soulwise

    soulwise 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Avant Facelift,2.0 TDIe CAGB, 2010
    Da, am citit.
    Sus se poate observa convexitatea mai mare la sinolyn, adică raza mai mica.
    Jos se poate observa diferența dintre suporții lentilelor care se traduce in jocul mărit dintre ornamentul din far și ornamentul din jurul lupei
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai masuratorile tale sunt egale cu 0. :)

    Ce ar trebui sa te intereseze sunt urmatoarele, dar punand oglinzile buza in buza, nu una peste cealalta (deoarece punctul de prindere in far este mereu acelasi) :

    upload_2023-9-13_10-31-39.jpeg
     
  19. soulwise

    soulwise 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Avant Facelift,2.0 TDIe CAGB, 2010
    Dacă n-ai înțeles tu nu înseamnă cu sunt egale cu 0.
    Eu vorbeam de problema jocului, spațiului care va fi vizibil din exterior și am luat ca referință lentila OE.
    Diferențele se văd foarte bine și lentila are raza mai mica.

    Revin cu niște teste:
    Suport + lentila OE pe reflector Sinolyn pare că merge dar nu prea-mi place decupajul că pare blurat.

    Problema jocului vizibil s-ar rezolva folosind combinația de mai sus dar nu știu ce să zic despre calitatea iluminării.

    Testele au fost realizate cu o panarama de xenon care trebuia centrat manual pe reflector așa că pot fi diferențe fata de un D3S/D2S pentru OE.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu nu stiu ce joc ai tu in faruri sau despre ce joc vorbesti, dar problema spatiului o rezolvi cu rame adaptoare daca te deranjeaza vizual.

    Nu stiu cu ce becuri si cum ai dedus tu problema razei (la un reglaj regulamentar, fara a deranja alti participanti la trafic, ambele lumineaza identic).
    Daca tu vrei sa le tii ridicate pentru a bate pana in Honolulu, nu pot sa imi dau cu parerea in privinta razei deoarece n-am testat.
    Eu merg cu Synolin-uri de prin 2013 daca nu ma insel.
    Si da, cut-off-ul este diferit fata de OE.

    Dar, forma cut-off-ul este influentata de distanta.
    Din pozele tale si forma cut-off-ului conclud ca esti foarte aproape de perete.

    Difera claritatea sticlei Synolin si OE, cea chinezeasca este mult mai clara.

    Pe strada n-o sa ai in veci cut-off-ul asta:

    upload_2023-9-13_12-44-56.png
     

Distribuie pagina asta