1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope la Audi A5 - ce alegem - ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de schitimus, 22 Aug 2008.

  1. alin35 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    1999 Audi A6 150 CP? 2500 cmc; Audi A6 3000 Diesel 224 CP
    Ok. Ms
     
  2. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    astea le am eu de iarna,doar ca pe 19,sunt originale ale masinii!
     
  3. alin35 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    1999 Audi A6 150 CP? 2500 cmc; Audi A6 3000 Diesel 224 CP
  4. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    frumoase si astea.odata am negociat vreo 60 euro din 450(de kla acelasi vanzator) deci cred ca se mai poate umbla la pretul asta,scrie si neg.
     
  5. alin35 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    1999 Audi A6 150 CP? 2500 cmc; Audi A6 3000 Diesel 224 CP
    Pai si eu am negociat 50 de eur .. dar eu le iau cu tot cu cauciucuri :)
     
  6. alin35 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    1999 Audi A6 150 CP? 2500 cmc; Audi A6 3000 Diesel 224 CP
    Dimensiuni maxime la jante de 19 pentru S5-ul meu.

    Aveti idee daca intra un 255/40/19 de iarna?
    Eu am 255/35/19 vara!
    Multumesc
     
  7. koon

    koon 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    2010 A5 Sportback
    Intrebare pentru cei care au distantiere: cum se impaca rotile "evazate" cu noroiul, nu arunca mai mult pe caroserie? Intreb pentru ca am un amic cu un XC90 pe care a pus roti mai late si nu vreti sa stiti cum arata dupa o tura prin ploaie...
     
  8. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Ba da....arunca mai multa apa. Eu am rotile la nivelul caroseriei(nu sunt iesite in afara), iar cand merg drept, nu am nici o problema. La viraje, insa, apa este aruncata in lateral, mai mult decat la o masina fara distantiere. Si bineinteles, se murdareste mai repede masina. Insa inainte, aveam pe spate rotile un pic iesite in afara - era o mare pedeapda pentru cine statea in spatele meu :) Arunca apa in sus cca 1,5 m....era ca la bicicleta :)
     
  9. valimiu

    valimiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Brănești
    Masina:
    Audi A4 2.4 2003
    Jante de S5...

    Ce papere aveti de jantele astea?Sunt la super pret.Stiu k sunt "replica' dar nu cred k se vor "rupe" dc nu sunt originale..Sunt la $399..am vazut la un "dealer":puke2: VW/AUDi cv pe "17 la 985 RON..bucata..deci astea la...295 bucata suna mult mai bine nu?
     
  10. valimiu

    valimiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Brănești
    Masina:
    Audi A4 2.4 2003
    Sunt pe ebay..eu mi-am luat un set de amortizoare de pe ebay si am cam luat tzeapa k nu s-au potrivit dar la jante nu e cazul..problema e k shipping-ul mai e vreo 370$ pt Romania:puke: si doar 195 pt Spania..sunt din Florida parca.. dc vreti vorbim, nu vreau sa scot vreun ban din kestia asta Am card, am cont de ebay dureaza efectiv 20 sec sa le comand..eu lucrez pe vas de croaziera si am cumparat chiar si anvelope de iarna pt masina..la 430$ setul cand in tara o anvelopa era 7, 8 mil..Iar pe "18 parca erau $469 dc retin bine..dar crede-ma aseara am intrat intr-o porcarie de groapa din cea facuta de masina aia care decoperteaza bitumul si am crezut ca imi va ramane motorul acolo..si am jante pe "17..parerea mea ca cele pe 18 sunt deja prea mult opt Romania..da, stiu dau bne pe masina dar nu e o dif majora fata de cele pe 17 care sunt mult mai "safe"..si cele pe 19 deja e alta poveste..dc ai bani sa le schimbi la 2 luni... asa cum a facut Masimo cu cele de la MTM!
     
    Ultima editare: 25 Mar 2010
  11. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Sincer cu grija poti merge si cu 19,eu fac asta de doi ani si iarna si vara,cele de la MTM vreau sa cred ca erau prea late: 9,5 j fata de 8,5, cat avea masina si le-am schimbat tot cu 19!:) Ce cred eu ,e ca, totusi la A4 sunt prea mari 19 !:hi:
     
  12. valimiu

    valimiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Brănești
    Masina:
    Audi A4 2.4 2003
    Stiu, ma rog asta e parerea ta, eu sunt cel cu care ai vb duminica, te-am intrebat in leg cu jantele de la MTM , nu eram sigur dc intelesesem ca le-ai ovalizat intr-o luna??..Si treaba cu "mersul cu grija"..e ft relativa..de obicei merg cu grija dar nu stiu , ori nu am fost eu primavara in tara ori de data asta e varza toata Romania..aseara am dat intr-un "sant" facut de aia de la drumuri si acum am vazut ca am deja o galma la anvelopa deci prob o trec pe spate sau prob ma pregatesc de alt cauciuc! Si am jantele pe "17..poate in Ardeal e mai ok reteaua de drumuri dar ai spus ca ai fost in Buc weekend-:ul trecut parca si deci sti cum se prez situatia..:keule:
    PS: Acum am vazut ce ai scris last..pai nici nu ma gandeam sa pun vreodata "19 pe A4..desi S4 arata bine nu? dar asa e niste "19 pe A4 arata cam ca niste '20 pe A5..
     
    Ultima editare: 25 Mar 2010
  13. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Repet nu am avut probleme pana acum,in privinta drumurilor,cel putin zona mea e mult sub voi,la noi chiar sunt praf,ma bucur de roti mai mult prin H si Austria!Ori in ce directie:Baia Mare-Cluj,Satu Mare,Sighet,drumurile sunt ca in Beirut! Am birourile in una din cele mai scumpe zone a orasului si anul acesta am lasat de cateva ori Audi acasa,sau,o las la firma si circul cu SUV-ul neveste-mii pentru deplasarile obligatorii din timpul zilei!:( E ca la casa de nebuni,doi incarca, trei descarca,azi toarna asfalt,maine vin altii i-l sparg si sapa gropi,canal,electric,gaz etc. In privinta galmei, iti recomand sa-ti iei urgent alt cauciuc,poate face explozie oricand!:hi:
     
  14. valimiu

    valimiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Brănești
    Masina:
    Audi A4 2.4 2003
    Mersi de sfat..chiar ma gandeam, merge sa schimbi doar unul? parca din cate stiu eu e cam aiurea sa ai o anvelopa noua si una uzata pe aceeasi punte..adica uzura sa fie diferita pe aceeasi punte?mai intreb un mecanic dar sigur ala imi va spune ca trtebuiesc schimbate ambele..
     
  15. vexx Guest

    Salut,

    As dori sa va cer sfatul, vine iarna si trebuie sa-mi iau jante si cauciucuri. Deocamdata am niste jante pe 19", care evident, trebuie schimbate pt iarna. Intrebarea mea, din experienta voastra, ce sfatuiti, 18" sau 17"? Eu as pune de 18" dar mi-e frica sa nu fie prea mica inaltimea talonului sa am probleme la iarna. Am vazut aici pe forum ca sunt baieti care au si de 17 si de 18, sa ca nu-mi pot da seama cum s-ar comporta un cauciuc de 18", 17" e the safe choice evident :)

    Masina: A5 Sportback

    Mersi frumos
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Mar 2012
  16. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Eu iti recomand pe 17 si cauciucuri pe talon mai inalt, este suficient de stabila masina si poti rula relativ usor pe zapada "intretinuta" cu nisip cum se practica pe la noi, cauciucuri pe 205 cred ca ar fi ideale desi eu am avut mai late. Daca nu prea iesi din Bucuresti poti pune si pe 225.
     
    Ultima editare: 26 Oct 2011
  17. vexx Guest

    daca ma uit pe site la Porsche Romania, in standard e 225/50 nici nu stiu daca poti pune 205
     
  18. Emiliaan 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A5,2.7tdi
    Jante pentru Audi A5-ce se potriveste

    Vreau sa cumpar niste jante pe 18" ...Ce modele de jante ati alege?De la audi si aftermarket!
     
  19. aigergely 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2007
    Locație:
    zalau
    Masina:
    q7 3.0 tdi s line 2008
    sfat cauciucuri pentru jante originale 19"

    buna tuturor,
    am achizitionat un audi a5 s line cu jante pe 19" si am cauciucuri de iarna 255/35/19, ma intreb daca as putea pune un talon mai inalt de ex : 255/40/19,oare s-ar potrivi?
    pun si o poza cu modelul de jante.
     
  20. alexu

    alexu 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8,4.2-A3,2.0
    A avut careva montat pe masina jante pe 20 cu care ati rulat in RO?merita montate pe o masina cu care circuli aproape zi de zi intr un oras din Ro?
     

Distribuie pagina asta