1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii intretinere si Schimburi - Resetare Service la Audi A4 B8 - filtre si alte consumabile

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de bogdan_TM, 5 Mar 2011.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, sub codul OE trebuie sa ai inscriptia KYG Germany.
     
  2. ianis 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2017
    Locație:
    ALBA IULIA blaj
    Masina:
    Audi A 4 B8 2009 CAGA
    Sunt filtre bune sau sa ma reorientez?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este OE, deci ok.
     
  4. zafiu_alin 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2016
    Locație:
    Mizil
    Masina:
    Audi a 4 b 8 ACAGAF1
    aceleasi lucru cu filtru polen normal si ulei original Audi am facut si eu de curand, cost 380 lei + 120 manopera
     
  5. nik5691 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a4 quattro 2013 CGLC
    buna zua colegilor.
    pentu cei care sunt intresati de preturile din reprezentante iata cum arata un deviz la Midocar Vitan pentru un schimb de ulei, filtre si altele
    - ulei castrol 5 l = 308,20
    - fltru ulei = 47,73
    - buson baie ulei = 8,16
    - inspectie incusiv schimb ulei = 238
    - roti demontat si montat = 29,75
    - placute frana fata demontat si montat = 74,38
    - set placute frana = 556,44
    - cartus filtru aer demontat si montat = 57,12
    - filtru aer = 174,34
    - filtru praf si polen demontat si montat = 28,5
    - filtru polen = 240,98
    - combustibil aerisit = 28,5
    - filtru motorina demontat si montat = 114,24
    - colier = 5,36
    - filtru motorina = 204,68
    - stand franare = 29,75
    - materiale mici = 18,08
    - taxa mediu ulei = 1,55
    - eticheta revizie = 3,32

    TOTAL = 2169,19

    Schimbul a fost facut la 10.000 km. Drumuri bune
     
  6. Francisco

    Francisco 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 177 cp, 2013
    Salutare. Am o nelamurire. Am gasit pe un site cu piese originale, un set de filtre pentru revizie, iar specificatiile sunt:

    "Pachet de inspectie AUDI A4 B8 pentru motoarele 2.0 TDI 143 CP 100% original AUDI.
    • Filtrele originale AUDI sunt construite la cele mai riguroase standarde asigurand cele mai bune caracteristici de calitate pentru motoarele AUDI. Calitatea acestor filtre este identica cu cele folosite pe linia de asamblare a autoturismului AUDI
    • Pachetul contine urmatoarele filtre originale AUDI :
    • Filtru de aer
    • Filtru de combustibil (motorina)
    • Filtru de ulei
    • Filtru de polen."
    Intrebarea mea este. Daca pe site se specifica ca aceste filtre sunt pentru modelul A4 B8 cu motor 2.0 TDI 143 CP (2007-2015), eu avand un motor de 2.0 TDI din anul 2013 insa cu 177 CP, pot cumpara linistit pachetul sau nu? Astept cu nerabdare raspunsurile voastre. Multumesc!
     
    Dorin-Audi apreciază asta.
  7. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    Tu ai un cod motor si un VIN al masinii, in functie de site poti comanda fie dupa cod piesa, cod motor, sau VIN-ul masinii tale. Sfatul meu ar fi sa comanzi piesele specifice pentru modelul tau doar dupa codul original al fiecarei piese , daca le vrei originale. Pentru AfterMarket se poate întâmpla ca siteurile sa aiba erori, eu am patit chiar la un magazin de piese auto din oras, mi-a comandat piesa dupa cod motor si a ajuns altceva nu ce era pe poza, dar am refăcut comanda dupa codul piesei in original. Multa bafta.
     
    Francisco apreciază asta.
  8. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    Pentru motorizarea de 2.0 TDI, A4B8 facelift, toate filtrele sunt la fel ca pentru 2.0 TDI, A4B8 non-facelift, mai putin filtrul de ulei, care difera.
     
    Francisco apreciază asta.
  9. Francisco

    Francisco 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 177 cp, 2013
    Am înțeles. Însă dacă pe site piesele sunt pentru 143 CP sunt valabile și pentru 177 CP ? Exista vreo diferență la piese dacă diferă doar puterea motorului in kw ?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da exista. Invatati sa nu mai cumparati de pe net anumite lucruri. Piesele se comanda conform codului de original si atat. Tot disecam aiurea si inutil acest subiect arhidiscutat pe forum. Ti s-a mai spus asta anterior dar vad ca te tot repeti si nu este necesar sa faci asta.
     
    Francisco apreciază asta.
  11. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    La capitolul filtre si uleiuri auto oricine poate accesa pagina oficiala a producatorilor consacrati de asemenea produse. Acolo gasiti tot ce va intereseaza si se recomanda de acel producator de filtre sau uleiuri.
    Legat de "filtrele OE" Audi nu produce filtre si uleiuri auto. Au o serie de caracteristici minime impuse la care pretul de achizitie este principalul argument ce stabileste furnizorul. Pe romaneste: lucru bun pe bani cat mai putini! Sa nu se inteleaga gresit ca cele "OE" sunt de calitate mai scazuta. Isi fac treaba pentru care au fost concepute. Ideea este ca la banii ceruti de "reprezentante" pentru OE se pot lua filtre si uleiuri de calitate net superioara si mai raman si de o inghetata. ;)
     
  12. Timpeanu Gabriel 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 Motor diesel Fab 2014
    Midocar Vitan Audi 1800 schimb ulei si filtre fara sa vezi ce face la masina.Service cartier 700 cu aceleas filtre si ulei .Am stat linga masina si am vazut toate operatiile.Face ti diferenta.....
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  13. ionutkir

    ionutkir 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4. B8. 2.0 TDI S-Line 2012 / Audi A7. 4G. 3.0 TDI S-Line 2016
    Salutare! Am făcut ieri schimbul de ulei și filtre, în urma căruia au fost adăugați 4,3L ulei (Castrol. 5W30 LongLife III). Atașez poza cu nivelul uleiului pe MMI (cod motor CAGA). Trebuia cumva adăugat toți cei 5L? Mai am 700ml ulei rămas și mă gandeam să îi completez.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, completeaza
     
    ionutkir apreciază asta.
  15. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    Acelsi motor cu joja a intrat 5 litri fix si era nivelul cu 1mm peste linia de pe joja
     
  16. Petrica Balan

    Petrica Balan 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2017
    Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 TDI 143 cp (CAG) 2008
    Salut,
    Am citit și nu am găsit chestia asta vreau sa schimb filtrul de motorina dar am văzut ca sunt doua filtre unul mare și unul mic întrebarea trebuie schimbate amândouă sau doar cel mare ?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este un singur filtru. Ce ai vazut langa filtru este altceva (o pompa). Nu stiu unde ai vazut tu sau unde ai citit ca sunt doua filtre. Mergi la magazin si comanzi piese conform seriei de sasiu. Nu inteleg unde este problema. Puneti niste intrebari absolut inutile. La garajul unde mergi stiu ce au de facut mecanicii respectivi si tot ei iti aduc piesele.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La B8, este acelasi filtru pe 2.0 / 2.7 si 3.0 TDI, cod 8T0 127 401 A.
     
  19. Petrica Balan

    Petrica Balan 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2017
    Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 TDI 143 cp (CAG) 2008
  20. Voicu Sorin 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 cnha, quattro, 2.0 tdi, 190cp, 2015
    Salutare, sunt posesor de putin timp de A4 B8, 2.0tdi, quattro, 190cp, din 2015, cod cnha, cutie manuala, am citit aria aceasta cu reviziile, insa am o nelamurire:
    Am cumparat pentru revizie de la un magazin de piese auto( am mers cu cerificatul), filtre Mahle ( ulei, polen, motorina) plus ulei motor
    Cat despre filtrul de aer, baiatul de la magazin a zis ca gaseste in program filtru de aer doar pe original, cu 130 lei si ca urmeaza sa vina a doua zi. Am comandat filtrul, cod 8K0133843L, insa acesta e pe rotund, daca e nevoie pus si o poza. Intrebarea e daca filtrul e ok (eu credeam ca filtrele de aer vin pe patrat/dreptunghi, cel putin asa vine la golf 5-ul pe care il am :). Joi ma duc sa fac schimbul si voiam sa stiu daca filtrul de aer e ce trebuie, sa nu fac mai multe drumuri.

    Multumesc
     

Distribuie pagina asta