1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la Audi A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de sel, 15 Dec 2015.

  1. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Poate ca ii place sa ii piue ceva in urechi tot timpul,altfel nu se explica intrebarea :think:
     
  2. adrian73ran

    adrian73ran 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2009
    Locație:
    Gura Humorului
    Masina:
    A6 2.0 TDI - 2011 și a6 2.0 TDI - 2005
    Nu este vorba despre piuit in urechi, poți seta volumul cum vrei, și nu cred ca la semafor ești atât de aproape de cel din față sau ai unul in bară ...
    Ideea era că personal mi-a plăcut ceea ce am văzut la Mercedes, cred ca e o idee interesantă și destul de utila din punctul meu de vedere.
    Ca nu se poate decât manual este altceva.
    Va rog sa nu începeți cu recomandări de genul ... poți sa-ti iei Mecedes!
     
  3. adihodrea 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2013 2.0 TDI
    Salutare,
    A reusit careva sa puna sistem de parcare pe masina pe o masina ce nu a avut din fabrica un astfel de sistem ?

    O zi buna!
    Adi H.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @adihodrea Ce intelegi prin sistem de parcare? Senzorii sunt pe toate, poate te referi la camera/camere?
    Reprezentanta nu face retrofituri.
     
  5. adihodrea 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2013 2.0 TDI
    Salut... Poate ca e surprinzator dar... modelul meu.. desi e din Iulie 2013 nu are nici macar senzori de parcare... ceea ce nici mie nu mi-a trecut nici o secunda prin gand. E un model mai simplu, cu faruri si stopuri simple, fara xenon sau led.... si vad ca nici senzori nu are.... ceea ce nu pot concepe sa nu aiba o astfel de masina. Deci m-ar interesa sa pun un sistem de asistare la parcare... preferabil original.

    Adi H.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, se poate tot ce vrei tu exact ca si din fabrica. Pentru informatii, pentru ca ne repetam inutil, citesti toate topicurile despre sistemul de parcare existente pe forum si o sa inveti ce ai nevoie si ce trebuie sa cumperi.
    Te poti uita aici: https://www.carsystems.eu/ si aici https://www.cars-equipment.com/ pentru ce ai nevoie. Au sisteme complete si mai poti cauta pe allegro.pl sau Aliexpress sisteme complete
     
  7. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @adihodrea se poate. eu am avut doar pe spate și acum am 12 senzori plus parcare automată (a4 b9).

    http://www.clubaudi.ro/threads/audi-a4-b9-quattro-cuveesilver.48169/page-6#post-803841

    cum spune și cristi, puțină documentare.
    eu te sfătuiesc să cauți piese doar pe allegro iar la Alie să apelezi pentru suporți sau altele asemenea.
    la tine pentru a merge pe 12 senzori, este puțin mai dificil pentru că cei din față lateral au o formă ovală pentru gaură și nu este facil să dai gaura.
     
  8. adihodrea 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2013 2.0 TDI
    Salut. Am parcurs forumul si am vazut ca sunt mai multe componente care trebuiesc achizitionate... insa nu stiu sa fi scris careva ca si-a facut un asemenea upgrade si daca totul este ok. Asta as fi vrut sa aflu, si de aceea am intrebat.
    In alta ordine de idei recunosc ca nu ma prea pricep la chestii tehnice.. si as prefera sa platesc pe cineva priceput care sa achizitioneze si sa integreze aceste piese in masina iar eu sa platesc lucrarea.

    Oricum le multumesc celor care au consumat timp sa imi raspunda, maxime aprecieri.
    O sa pun totusi o intrebare si la reprezentanta sa vedem ce zic si cei de acolo... desi... am mai auzit ca nu neaparat la reprezentanta primesti cele mai bune servicii desi preturile sunt considerabil mai mari.

    O zi buna tuturor!
    Adi H.
     
  9. Madalin2131q 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2019
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi a6 c7 2012
    Deabia am luat carnetul si merg cu masina parintilor un audi a6 2.0 din 2013 dar nu are senzori de parcare. Nu prea am inteles ce trebuie sa fac si de unde se cumpara. Senzorii de pe emag de exemplu nu pot fi montati sau trebuie neaparat originali? Multumesc!
     
  10. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Merg si aia de la emag, aia merg si la caruta. Baietii aici incearca sa ii puna pe cei originali din fabrica, cei ce ii vrei tu nu ii multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ca idee, reprezentanta face retrofit-uri. Atat cat pentru PDC, cat si pentru Cruise Control si altele.
    Au si vand kit-uri pentru diverse retrofit-uri.
     
  12. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Nu ii vorba ca nu se mulțumește lumea cu cei aftermarket. Dar A6 este o limuzină, daca pui asa ceva pe ea n-am cuvinte.
     
  13. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Ei, hai să nu exagerăm!
    Ar trebui să rămânem fără cuvinte, atunci când Audi a scos pe porțile fabricii, o așa zisă limuzină premium fără senzori de parcare, care în ziua de azi vin echipare basic și pe un prăpădit de Opel Corsa.
     
    vladtyny apreciază asta.
  14. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Aici ai dreptate, doar ca s-au adaptat și ei la cererea pieței. Clientul vrea marca premium dar cu bani de ceapă. Si asa au apărut A6 cu halogen si fara senzori de parcare :). Cand ,,navighezi" cu 200 pe autobahn nu stie nimeni ce ai înăuntru. Conteaza sa meargă tare.
     
    levelboy apreciază asta.
  15. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Salut,
    Cei care aveti camere 360 tot asa apare cand parcati langa o bordura cum am eu in poza?
    Ma gandesc sa nu fie nevoie de o calibrare
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ma poate ajuta cineva cu un cod pentru modulul senzorilor de parcare si camera pe spate fara ACC... pentru un A6 C7 din 2014?
     
  17. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Marian 4H0919475AA are PR 7X2 pentru 8 senzori nu pentru 12
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Yoromica multumesc! Eu am codul 4H0919475AA, deci trebuie sa suporte cei 8 senzori si camera. Intrebam pentru ca o cunostinta are 4H0919475H... dar nu recunoaste si camera din cauza acestui modul... deoarece acesta suporta doar cei 8 senzori si ACC nu si camera. Pentru aceasta are nevoie de 4H0919475L. Vroiam sa stiu daca trebuie sa schimb acest modul si eu sau nu.
     
  19. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    În ETKA da asa
    Modul camera 4G0907441A merge cu modul parcare 4H0919475H,J,E
    Modul camera 4G0907441B sau C merge cu modul parcare 4H0919475L,M. Camera spate este sistem analog pe cand daca ai 2 sau 4 camere este sistem digital.
     
    Ultima editare: 27 Mar 2019
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Aia spun si eu, dar dupa ce a fost montata camera originala... a functionat odata/de doua ori, apoi pauza... Nu mai afiseaza nici senzorii acum si nici imaginea video, iar la cine a fost spune ca modulul senzorilor este de vina. Necunoscute sunt caile electronicii! :banghead:

    @Yoromica, atunci pentru modulul meu de senzori, ce cod imi trebuie pentru cel de camera ?
     
    Ultima editare: 27 Mar 2019

Distribuie pagina asta