1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usa Torpedou blocata / balamale torpedou rupte - diverse probleme - deblocare - reparatie - etc.

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de dannypapuc, 7 Noi 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Grofu

Grofu 5th Gear Member

Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    Dupa aproape un an a cedat lipitura cu loctite. Acum l-am desfacut si o sa incerc sa il prind cu holsurub sau un surub cu piulita sa vedem cat o rezista.

2. floryn_boss2008

floryn_boss2008 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1,9 tdi AVB,101 cp 2003
    11TUN Salutare am si io o mica intrebare la tine. La mine nu se mai aprinde lumina in torpedou, am verificat becul e ok,ma gandeam ca poate fi vreun fir intrerupt dar nu cred ca vad ca ele vin de sub bord. Eventual ma gandeam sa scot capacul bord din dreapta sa ma uit la sisitemult acela de care zici tu ?

Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  3. by_virgilio

by_virgilio 1st Gear Member

Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a4 avant 19 tdi 136 hp 07/06/2005
    mi sa rupt pistonasul ala care tine usa de la torpedou ce trebuie sa schimb tot torpedoul sau usa cu pistonasu?!?!?!

4. st3ditzu

st3ditzu 3rd Gear Member

Locație:
    B
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/ 2015/2.0 Diesel/190HP/CNHA/ 4G C7
    Pai schimba numai pistonasul. :) Daca citesti topicul de la inceput te lamuresti. ;)

5. by_virgilio

Locație:
    focsani
    Masina:
    pai este rupt cu totul din usa se tine numai in partea stanga

6. st3ditzu

st3ditzu 3rd Gear Member

Locație:
    B
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/ 2015/2.0 Diesel/190HP/CNHA/ 4G C7
    Ai in spate peste o suta de posturi cu problemele capacului de la torpedou, nu mai este nici un secret nedeslusit, e chiar atat de complicat sa le citesti? Hai ca nu e greu...:readit:

7. by_virgilio

Locație:
    focsani
    Masina:
    azi l-am cumparat nou de la reprezentanta 120 euro si este modificat mia zis ala nu mai are prinderea veche

8. TMI 1st Gear Member

Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 Avant, 1.9 TDI,116 CP, 2006
    Salut!
    Eu am reusit sa rup clapeta care deschide usa de la torpedou. Aveti cumva idee daca se poate inlocui mecanismul de deschidere sau trebuie inlocuita toata usa?
    Daca trebuie o alta usa , aveti idee de unde o pot lua din dezmembrari?

9. rady 1st Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 2003
    Am si eu aceasi problema careva o solutie ? va rog.

10. Catalin_1987

Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    rady Pe pagina 10 la postul #94 si #95 ai informatiile necesare,inclusiv poze. Este atat de greu sa citesti acest topic ?
    Pentru voi prieteni s-a inventat service-ul. Oamenii comozi se duc acolo, platesc si primesc masina reparata.

Ultima editare de un moderator: 10 Ian 2015
  11. rady 1st Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 2003
    Multumesc catalin_1987 o sa tin cont de sfatul tau :)

12. mhozoc

mhozoc 5th Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4-2.0 ALT-2002;80-2.0 16V;A4 B7 1.8T 2008
    Nu trebuie sa traiasca si service-ul ? Bine zis Catalin mai ales ca acest tpic are doar 13 pagini,ce mai faci la unul cu sute de pagini ? Eu unul am apucat sa-l citesc inainte sa rup torpedoul si pana acum in 2 ani m-am purtat cu mare grija si a scapat nerupt.

13. Catalin_1987

Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    In general problemele comune si rezolvarile pentru ele sunt discutate de mai multe ori pe acest forum.Exista topicuri speciale si cu DIY la anumite subiecte.Atunci cand ai o problema iti recomand sa folosesti functia Cauta si apoi sa citesti.Pierzi ceva timp,insa daca iti iubesti masina si vrei sa o mentii functionala, merita.Aici primesti informatii GRATIS, pe baza carora iti poti repara singur masina, fara sa mai bati drumurile prin service, unde baietii iau tot de pe tine.Daca rabdarea nu este punctul tau forte, incearca o cautare pe goagal, poate te duce direct la subiect.Punand intrebari in stanga si in dreapta despre diverse probleme, desi acestea au fost discutate vei ajunge inevitabil la a fi sanctionat si intr-un final exclus de pe forum.Consider ca este mai bine sa citesti topicul ,pentru ca aflii si de alte probleme legate de subiect(vezi balama rupta, pistonas cu probleme....etc).
    Am rugamintea sa lasam cearta si sa discutam civilizat.O greseala poate fi iertata, doar daca se face un obicei de asta trecem la alte metode.

14. george

george Gold Member

Locație:
    Iasi
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Tocmai am dat usa de la torpedou jos ca sa incerc sa repar balamaua dreapta :banghead: si o sa incerc prima data ( din comoditate & frica de a nu strica de tot usa ) sa lipesc balamaua de usa fara a dezlipi cele doua parti ale usii.
    Sper (desi nu cred) sa rezolv fara a fi nevoie de dezlipirea usii
    Imi urez succes :)

15. george

george Gold Member

Locație:
    Iasi
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Pana la urma pentru o treaba facuta ca la carte am hotarat ca e mai bine sa dezlipesc usa torpedoului.

Va atentionez pe toti care aveti problema asta ca dezlipirea usii de la torpedou este destul de greu de realizat, usa fiind foarte bine lipita pe aproape toata suprafata ei si trebuie sa fiti foarte atenti sa nu o zgariati/stricati. Cu o surubelnita ascutita se merge din aproape in aproape pe margine pana se dezlipeste complet.

Dupa ce am reusit sa dezlipesc cele doua parti ale usii, am fost la un atelier de mecanica fina pentru a lipi cum trebuie bratul rupt de usa si cred ca e solutia cea mai buna in lipsa unor scule adecvate pentru lipire ;)

O sa las in continuare pozele sa vorbeasca dar daca aveti intrebari o sa va raspund cu placere.
    O seara buna

PS: am imprumutat o poza de pe un alt forum pentru a va arata cum se dezlipeste usa de la torpedou.

LE: cei cu maini de pianist ( sensibile ) o sa aveti de patimit dupa :)

Ultima editare: 22 Mar 2011
  16. andreic 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6, 1.9TDI avb
    incuietoare torpedou A4 B6

Salut

Am facut o miscare desteapta :banghead: acum vreo 2 zile si am incercat sa deschid torpedoul (sa trag de maner) avand cheia inca in incuietoare.

Nu am tras tare dar a fost destul cat sa faca un clanc si sa se rupa ceva incat nu mai pot sa deschid usa de la torpedou.

Din cate imi dau seama manerul se deschide fara mecanismul de sub el, cand ma uit atent, manerul se actioneaza in directia deschiderii si sub el se vede mecanismul care joaca putin acolo, presupun ca acel mecanism trebuia sa fie "lipit" de maner ca sa functioneze corect.

Ceva idei cum sa il repar sau sa il deschid ? Trebuie inlocuit ? :uhm:

L.E.
    Multumesc. Am cautat ceva cu functia de search dar se pare ca nu destul.
    mdeah, si era si al treilea in lista la B6... my bad...

Ultima editare: 8 Iun 2011
  17. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    andreic citeste tot acest topic de la inceput cu mare atentie. Am mutat mesajul tau aici in acest topic. Te rog ca pe viitor sa nu mai deschizi Thread-uri / Topicuri noi fara sa folosesti functia Cauta pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Fii mai atent pe viitor.

18. crossing

crossing 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    HELP ! Am rupt clapeta de deschidere torpedou si nu-l mai pot deschide !

HELP ! Am rupt clapeta de deschidere torpedou si nu-l mai pot deschide !
    Exact langa clapeta este suportul de telefon al masinii si am pus detectorul pe el astfel blocand usor clapeta , copii au tras de ea si s-a rupt . Acum nu mai pot deschide torpedoul si am acte in el ! Ma poate ajuta cineva cu solutia ?

Multumesc

19. jhony fox 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4
    Desfaci capacul din partea dreapta (se desface la fel ca cel care acopera tabloul de sigurante) si impingi cu o surubelnita plasticul acela care are rol de inchidere.
    Sper sa reusesti.
    O zi buna!

20. crossing

crossing 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    Ok si acum trebuie alta usa de torpedou ? :(

Ultima editare de un moderator: 23 Aug 2011
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta