1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

2006 Audi A3 8P 2.0TDI 8V Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de LucianP, 4 Apr 2017.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Îmi place poza lângă Delta!!
    Bravo și spor în continuare

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  2. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Da, o "integrala" frumoasa din alta era ;)
    Mersi!
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  3. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Azi am foliat si geamurile, asa in ton cu vremea :)
    Am ales sa pun 20% spate si 73% laterale fata, in plus am pus o folie usor inchisa pe triple deoarece cele de pe hayon erau matuite si aveau un aspect neplacut, acum arata mai ok.

    Pe langa asta zilele trecute am curatat tapiteria textila, plasticele, bordul si gurile de ventilatie cu abur sub presiune, am zis ca daca tot e canicula afara o sa se usuce rapid, si in plus fiind masina SH era nevoie de o igienizare...
     
    mirceacml apreciază asta.
  4. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Ocheste neaparat un set de stopuri facelift, pe care sa aplici aceeasi folie cum ai pe astea. O sa schimbe radical partea din spate, mai ales dupa ce renunti la suportul de numar si pui led-uri la inmatriculare. :)
     
  5. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Frumos, pe ce loc ai iesit la raliu? Intotdeauna mi-am dorit sa ma dau tare la Rapa Galbena.
     
  6. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Din pacate nu in primii 3 din clasa mea... nu stiu exact pe ce loc am iesit dar oricum am scos un timp bunicel pe superspeciala pentru prima participare...1:05.
    Scopul era sa vin inapoi cu masina intreaga dupa raliu, vedem la anul poate prin podiumul ;)


    AndreyPH Mersi de sfat, o sa ma orientez sa le schimb in curand, gasisem ceva pe negru, in stilul facelift si cu cablajul deja facut.

    upload_2017-7-21_14-1-44.png
     
  7. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Fa un efort si cauta la dezemembrari un A3 2009+ si ia-le OEM. La cele AM sunt destule probleme si trebuie sa faci multe "romanesti" ca sa le faci sa mearga. Eu spre exemplu am taiat "cutiutele" alea care credeam ca sunt ceva rezistente pentru can-bus, cu ele nu mergeau de nicio culoare. Fara ele merg impecabil, si nici eroare de bec ars nu am. Nu stiu care a fost rolul lor, si nu cred ca solutia asta este universal valabila pentru toate stopurile AM de genul asta.
     
    Paul MSP apreciază asta.
  8. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Am inteles, pai atunci iau OEM si foliez. ;)
    LED-uri la numar am incercat sa montez cu can-bus si din pacate nu functionau, la cel din dreapta mergea fara probl dar cand montam pe cel din stanga primeam eroare de bec ars...
     
  9. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
  10. Paul MSP

    Paul MSP 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi a3 1.9TDI DPF 2009 Facelift
    Frumoasa masina sper sa o folosesti sanatos si fara evenimente, legat de carburant eu folosesc pentru 1.9 TDI DPF doar motorina normala de la OWM si nu am avut nici o problema, ce am observat este doar ca motorina din tarile W-Europene este de o calitate mai buna, sunetul motorului si modul in care reactioneaza masina se schimba in bine.
    Imi plac mult dotarile pe care le-ai ales pe masina, eu cand mi-am luat-o pe a mea nu am avut de unde sa aleg :D (eu am vrut doar 1.9TDI) iar la dotari nu am pus accentul iar dupa cei 3 ani de utilizat, incep sa le simt lipsa :D. Legat de stopuri si eu sunt ce aceiasi parere cu AndreyPH ca merita cele OEM.

    PS: sunt curios cum functioneaza micuta beste cu sistemul Quatro, imi poti explica mai mult experiata pe care ai avuto cu ea in trafic, mie unul imi place cum sta a meape drum fata de alte masini.
     
  11. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Multumesc de aprecieri!
    Da si eu tot de la OMV alimentez, uneori mai pun si MaxxMotion ca sa o mai curat.
    Eu cand am ales-o initial ma uitam la benzinare de 2L, dar am ajuns la concluzia ca un benzinar de 200.000km e destul de riscant, cel mai sigur a fost alergat si va papa ulei.
    Si in plus benzinarele erau destul de rare cu dotarile care le am pe asta.Eu chiar cautam una cu quattro/plafon/navigatie/interior partial de piele/xenon/etc... :)
    Am ales pana la urma un TDI, si am vrut sa ma asigur ca-l iau pe cel cu 8 valve, se intretine mai usor decat cel cu 16 valve.

    Tocmai m-am intors din concediu cu ea si am parcurs mai bine de 2000km.
    Consumul extraurban a fost de 6.5% cu clima si mers normal. Viteza pot spune ca prinde ;)
    Nu am avut niciun eveniment cu ea tot concediul, singura problema a fost un bec ars la stop.

    Dpdv dinamic pot spune ca sta lipita pe curbe, quattro intra doar atunci cand simte ca fata o ia inainte.
    Doar odata am avut ocazia sa o scot si pe zapada, anul asta in aprilie, si m-a impresionat tractiunea pe care o avea cu rotile de vara...

    Stopurile le voi schimba cel mai probabil la anu de acum.Si o sa caut pe cele OEM.
    Pana atunci am de cumparat roti de iarna. ;)
    IMG_4412.JPG IMG_4739.JPG
     
    gavryus, stefan550, Draghi și alți 3 apreciază asta.
  12. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    In weekend am început un pic sa ma joc cu polish-ul pe mașină si am reușit să fac un polish la capota unde aveam o mică zgârietura si aripile care aveau niște ștersături de când am luat-o.
    Si in plus am curățat barele de aluminiu care se oxidasera de la spumă activă.
    Per total sunt mulțumit de rezultat...
     
    letkuteb apreciază asta.
  13. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Continuam seria de polish... Astazi a fost randul la nuca de aluminiu, cand am luat masina cel mai urat mi se parea cum arata nuca care era ciupita si zgariata, probabil de la un inel sau ceva.
    Asa ca in seara asta am trecut la treaba, am dat progresiv cu smirghel de la 220 in sus, si la sfarsit cu AluChrom si polizor.
    Rezultatul cum arata acum vs cum arata inainte:
    IMG_20170926_2038281.jpg

    Capture.JPG
     
    Adyzuu și AndreyPH apreciază asta.
  14. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nuca aia era odioasa si la inceput, iar acum dupa ce ai muncit la ea, ramane tot o nuca odioasa si lucioasa. :) Fa un efort si schimb-o, te rugam noi. :(
     
    ionut_mdln1, Fallen, LucianP și alți 2 apreciază asta.
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Inca nu a prins iarna cu el, cand o sa-i inghete mana pe schimbator, atunci o sa-l schimbe :)
     
    LucianP apreciază asta.
  16. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Din orice unghi l-as privi, chiar daca pun mana cand la un ochi, cand la celalalt, tot urat cu spume il vad ... :))
     
    LucianP apreciază asta.
  17. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    So this is an intervention :lmfao:
    Daca va mai spun si cat costa una din asta noua...
    22053007_1627857517277521_1953221187_n.png

    Oricum la iarna cred ca pun un ciorap pe ea pana imi caut ceva de piele.
     
    Ultima editare: 28 Sep 2017
    vladrs apreciază asta.
  18. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Incepem pregatirile de iarna
    Jante Alutec 16" 6.5J ET50
    Anvelope iarna Semperit
    IMG_20171107_0859140.jpg

    Urmeaza o revizie completa(filtre si ulei) + inlocuit bujiile incandescente(NGK) + flanse amortizoare fata noi.

    P.S. ...si da o sa vopsesc etrierii, dar la primavara de acum :))
     
    Ultima editare: 8 Noi 2017
    Flo1980, Adyzuu, vladrs și alți 2 apreciază asta.
  19. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Gata si revizia, marchez aici momentul ca să știu când am făcut-o la 248800km. :)
    După cum spuneam am înlocuit filtrele si bujiile incandescente, nu a fost nevoie sa înlocuiesc încă flansele de amortizoare in schimb am înlocuit garnitura de la capacul de colbutori ca aveam pierderi de ulei pe acolo.
    Ulei am pus de la Motul 5W30, filtre Mann+Mahle si bujiile NGK
     
    Ultima editare: 16 Dec 2017
  20. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Zilele astea daca tot am avut de umblat prin oras, am avut surpriza sa dau de fosta masina... ;)
    E mizerabila da macar e intreaga :laugh:
    La multi ani! :beerchug:
    Sa ne vedem sanatosi in 2018

    IMG_20171220_1457076.jpg
     
    Cosmin ZKG și cogdao apreciază asta.

Distribuie pagina asta