1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa - in masina / sub mocheta la A6 C5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Soto, 15 Feb 2008.

  1. poenaru 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6,C5motor AJM,1,9 TDI,2001
    gavrilacosmin,verifica postarile,tot asa am patit si eu,tot pe dreapta fata si spate.Am dat torpedoul jos si sub mocheta,la picioarele pasagerului,gasesti conducta de refulare prinsa in trei suruburi.Am scos conducta si am pus o prelungire cu un furtun si de atunci nu mai am nici o problema.Repet,verifica postarile,eu tot aici am aflat lucrul asta insa nu mai stiu cine a postat dar vreau sa-i multumesc pentru ca am scapat de grija asta!
     
  2. bogtech

    bogtech 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2008
    Locație:
    acasa
    Masina:
    AUDI Q7 3.0 TDI Quattro ; Volvo S60 2.4 D5
    la mine a fost mult mai simplu, aceasi problema am avuto cu apa la pasagerul din spate si ceva apa si la pasagerul fata si problema era urmatoarea: sub baterie ai o gaura pe unde sa se scurga apa , am avut o bucata de palstic fix pe gaura aia , de atunci nu am mai avut probleme:):kiss:
     
  3. AlexBals 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2012
    Locație:
    Bals
    Masina:
    a6,1.9TDI,2002
    Am un audi a6 din 2002, prima data am avut o baltaoca pe podeaua din spatele pasagerului,a doua oara mai putina apa...mai mult in jurul gurilor de ventilatie de sub scaun....ambele observate dupa 2 spalari neconsecutive.Am observat plasticul care este lipit de parbriz dezlipit,practic daca trag putin de el vad filtrul din afara.Ma mai documentez sau incerc sa il lipesc,dupa documentarile mele cam de acolo ar fi...!?
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu ai voie sa vezi filtrul din afara. Inseamna ca apa se prelinge - mai bine zis curge - pe acolo, fie ca ploua afara fie ca mergi la spalatorie.
     
  5. news33 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2012
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi,2.0 tdi,2008
    Salut! Plasticul lipit de parbriz se numeste grila,de unde pleaca stergatoarele,dar nu are rol de etansare.Aceeasi problema am avut si eu,dar am fost la acest centru de parbrize si am rezolvat.....,erau infundate scurgerile.Ar mai fi fost o singura problema,sa fie parbrizul dezlipit!
     
  6. ALEKS 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
    Citind acest topic am facut si eu operatia de curatare a gaurilor de scurgere de sub baterie si din spatele pompei servo.

    Marea problema este ca am umblat cu cheile exact ca intr-un acvariu de pesti: bateria si jumatate din pompa servo erau sub apa. Din fericire eu nu am avut prea multa apa in mocheta de la pasagerul din spatele soferului.

    Foarte multa apa si totusi gaurile respective au diametru destul de mare. Nu imi imaginez cum de s-a format noroiul respectiv acolo...
     
  7. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    La pagina 11 s-a postat despre infundarea si aruncarea condensului sub podea. La mine se intinde de la pasagerul fata pana in spate in dreapta, litrii intregi de apa non-stop, mie frica de rugina. Azi m-am pus sa desfac torpedoul insa cand sa trag mocheta cu toate ca a iesit cu greu in dreapta si sus nu am reusit sa o indepartez nici cum in partea consolei centrale chiar unde ar trebui sa pun un furtun. Pe langa asta si buretele s-a cam rupt de sub.
     
  8. lemeu

    lemeu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2013
    Locație:
    saarbrucken
    Masina:
    A6 1.9 tdi 2001
    Daca inca mai ai problema cu apa verifica etansarea locului unde se aseaza suportul in care este calculatorul masinii eu am pe acolo scurgere si ma tot chinui de doua saptamani sa o etansez corespunzator Bafta
     
  9. basarab ionut

    basarab ionut 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A4 B6,multitronic,1.9 tdi 131 cp.
    Eu am avut scurgerile de sub baterie infundate si imi intra apa in masina, uscat afara, spalam masina se umplea de apa in interior. Asa mi s-a stricat si modulul de confot. Am desfundat scurgerea de sub baterie cu bateria data jos si nu am mai avut probleme. De atunci se face un an in august.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Iul 2013
  10. pascal_atanasiu

    pascal_atanasiu 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2013
    Locație:
    Londra
    Masina:
    Audi A7 3.0 TDI 245bhp , 2011 Cod motor CDUC
    Si eu am patit asta cu apa sub mocheta din spatele scaunului soferului (model european). La mine e pasagerul masina fiind de UK. Asa, o parcasem inclinata pe stanga, dupa aia am parcat-o inclinata pe dreapta, nu s-a mai intamplat la fel cum nici pe plan drept nu se intampla. N-au desfundat nimic, dar mi-am dat seama ca e condensul de la A.C., caci apa venea de la priza de aer de la picioarele pasagerului.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Dec 2013
  11. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Maine o mesteresc si eu si revin cu rezultatu.
    Am testat-o mult pana am ajuns la concluzia ca este apa de la codens. In ultimele 3 zile am mers cu AC-ul oprit si nu se mai indunda. intre timp sa si uscat. La mine apa este la picioare la pasagerul din dreapta SPATE.
    Tind sa cred ca apa de condens vine pe instalatie .. exact pe teava care ar trebui sa bage aer la picioare.
    Dar ce si cum vad maine ca nu se mai poate sa stau inundat . si Revin.
     
  12. aply1994 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2012
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 2003
    Am avut si eu aceeasi problema dar la mine s-a rezolvat usor pentru ca era scurgerea de sub baterie infundata. De fiecare data cand o spalam/cand ploua aveam apa in toata masina. Desfunda scurgerea aia/daca mai ai capacul da-l jos si lasa scurgearea aia libera.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Iun 2014
  13. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Asa cum mentionam anterior am rezolvat si eu. Eram satul de o gramada de apa in spate dreapta la pasager. La un drum Constanta-Brasov am scos cu cana apa :) asa multa era.
    Langa schimbatoulr de viteze pe partea dreapta. Am indepartat scutul si se vede. Treaba de cateva minute !
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Iul 2014
  14. kabuki 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2014
    Locație:
    Petrosani
    Masina:
    Audi A6 Avant, AWX 1.9 TDI, 2002
    LevY, spune-mi te rog daca aveai umezeala si in partea din fata la pasager, sau doar in partea din spate. La mine in fata este uscat, in spate musteste, de asta mi se pare un pic nefireasca prezenta apei doar in spate. O sa incerc sa accesez si eu acel loc de scurgere.
     
  15. ioni 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A6 2002, 2.5 TDI , QUATTRO
    Salut din nou,
    Pe langa 1001 probleme pe care le am cu masina am una dureroasa, una urat mirositoare. Am observat anul trecut ca inchiderea centralizata si geamurile o iau razna, am rascolit forumul si am ajuns la concluzia ca am apa in aclculatorul de confort. Mereu aveam mocheta de la scaunul soferului si cea din spate umeda iar acum mocheta din spatele scaunului soferului este umflata considerabil, adica vreo 7-10 cm, ceea ce cred ca este destul de mult.
    Stiu si sunt constient ca am neglijat problema cand trebuia reparata, dar am avut prea multe cu masina ca sa ma mai gandesc la problema cu umezeala. Am mai bagat o masina in ea, nu vorbesc de nebun.
    Nu am stiut de care sa ma apuc si in ce fel, a trebuit sa plec din tara iar masina a stat, sigur a acumulat apa pentru ca acum ceva timp nu era mocheta umflata.
    Cer un singur sfat, vreau sa ma ajutati daca puteti cu un om/service care v-a reparat problema aceasta si ati fost multumit, adica as vrea ceva sigur. Nu vreau sa par rautacios, dar am fost la multe service-uri pentru alte probleme si am ramas cu un gust amar. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2014
  16. atomixa6

    atomixa6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2013
    Locație:
    Resita, Caras-Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 132kw, 12/2000, AKE
    Am avut si eu probleme cu apa in masina.

    Deschide capota si vezi ca sub baterie este o gaura destul de larga pe unde se scurge apa cand ploua.. de obicei se infunda cu frunze si ce mai intra acolo.
     
  17. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    @atomixa6, de fapt sunt 2 scurgeri. Una sub baterie si una sub pompa de servofrana.
     
  18. suzu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2014
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 ,1.9tdi , 2002
    Rezolvarea problemei cu apa de ac in dreapta la pasager este prin demontarea torpedoului si a mochetei unde veti gasi scurgere de la ac formata din o palnie de plastic care se continua cu un furtunas. Se poate baga o sarma pe langa palnie in jos pe furtun si fortati putin si veti reusi sa o desfundati . E ceva de munca dar se merita decat sa dati la peste in masina. Daca va mai pot ajuta cu altele va astept cu intrebari.
     
    Cront apreciază asta.
  19. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Dupa cele citite mai sus, am efectuat operatia: am curatat zona si desfundat ambele scurgeri, adunat pamant cat pentru un ghiveci de 1kg, urmeaza verificarea evacuarii condensului din AC.
     
  20. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Nu ezitati sa va rezolvati si problema plasticului de sub parbriz (cel prin care ies stergatoarele) pe sub care intra apa direct in filtrul de habitaclu si de acolo ajunge pe conductele de aer care nu sunt etansate pentru flux de apa. La imbinari au izolatie din burete, sa nu scape aerul, nicidecum din silicon impotriva apei.
     

Distribuie pagina asta