1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capacitate rezervor si rezerva motorina la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de RealPusky, 10 Aug 2008.

  1. RealPusky 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q5/8R 2010 - 3.0 TDI CCWA‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏Audi A6/C7 2013 - 3.0 TDI CDUD
    Am si eu o intrebare. Teoretic si in conditii normale cat ar trebui sa ma tina motorina din rezervor din clipa in care sa aprins martoru de combustibil?
     
  2. mastercard 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    SM
    Masina:
    Audi A6
    daca stiu bine 100 km, dar eu am avut ceva probleme cu senzoru sau inca am..
    oricum ai pe computerul de bord kilometrajul ala care iti arata cam cat mai poti merge, insa , cel putin la mine e relativ pt ca depinde de turatii , de viteza..
     
  3. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    cand se aprinde martorul in bord ..mai ai in rezervar cam 7 L .Deci te tine in functie de cum conduci ..daca o calci te tine putinmi km daca o menajezi te tine mai multi. Deci acel martor se aprinde numai la un anumit nr de litri in rezervor, si anume 7 !
    Acuma e posibil sa varieze de la masina la masina ..dar in principiu cam asta e valoarea ..si e gandita de fabricant sa te ajute sa mai mergi aproximativ 100 KM ..cu un consum mediu al masinii !
     
    Sebescu alin apreciază asta.
  4. RealPusky 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q5/8R 2010 - 3.0 TDI CCWA‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏Audi A6/C7 2013 - 3.0 TDI CDUD
    mersi mult. in primu rand, nam computer de bord care sami arate cat mai pot merge cu motorina din rezervor. in al 2-lea rand, nu eram sigur. multi miau zis ca mai poti merge x kilometri insa am preferat sa nu ma risc si sa raman cu ea pe drumuri. Am inteles ca este destul de nasol sa ramai cu ea fara motorina, nu ca la dacie (fara suparare) ca vi cu sticla de 2 L de motorina si pleci.
     
  5. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    7l knd se aprinde martoru? :think: eu stiam k mai sunt 15 de knd intra in zona rosie
     
  6. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Din cate stiu avertizorul se aprinde atunci cand in functie de media de consum avuta pe ultimul parcurs se mai pot parcurge folosind combustibilul ramas 80 km.
     
  7. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    La mine scrie in manualul de utilizare ca atunci ca ajunge la prima linie rosie si te avertizeaza, mai sunt 7 litri de benzina in rezervor...
     
  8. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    hmm la mine zice k la prima linie rosie mai are 15 L :blink:
     
  9. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    agree !

    apoi, autonomia de combustibil se calculeaza in functie de media ultimilor 30 de km parcursi.
    deci, daca mergi pe autostrada intre 200 si 220 km/h cu un consum care probabil este peste 12% la o motorizare diesel de 2 litri , s-ar putea ca becul rosu sa se aprinda imediat cum a trecut indicatorul la motorina sub un sfert.

    totusi, computerele de bord sunt in general pesimiste. eu am mers cu masina mea aprox 20 de km extraurban dupa ce computerul m-a anuntat ca mai sunt "0 km to empty tank" si alta data 10 km urban(bucuresti) dupa ce computerul a ajuns pe 0.

    au facut "astia" un test cu 4 masini compacte intre care si golf 5 1.9tdi de 105 cp si dupa ce computerul a trecut pe culoarea rosie in ceea ce priveste combustibilul, toate cele 4 masini au mers intre 140 si 160 km. bineinteles fara excese.

    eu garantez ca din momentul in care computerul iti spune ca mai ai combustibil pt 0 km, mai ai de fapt aproape 5 litri in rezervor.
     
  10. RealPusky 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q5/8R 2010 - 3.0 TDI CCWA‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏Audi A6/C7 2013 - 3.0 TDI CDUD
    va multumesc pentru raspunsuri. macar acum mam mai linistit. tot aveam impresia ca o sa raman cu ea pe drumuri.zona aia rosie parea a dracului de mica.
     
  11. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    da si eu am mers vreo 20 km de cand calc de bord ma anunta ca mai am de facut 0 Km,dar acest lucru nu e indicat deloc din multe motive !

    Va propun un test pe care la-m facut si eu:
    Mergeti inafara orasului de mai mult de 30 -40 km si in momentul cand se va aprinde becul rosu , computerul de bord va zice ca mai aveti de mers cam 120 Km.

    Faceti acelasi test si in oras: adica mergeti mai mult de 30 de km numai in oras si in momentul cand se aprinde becul rosu, computerul de bord va zice ca mai puteti merge cam 80 Km.

    Deci ... totul e in functie de stilul de condus in ultimii 30 km (print-o estimare) ..dar becul rosu se aprinde la numai la cantitate !!
     
  12. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    rezerva combustibil

    eu am rezolvat cel mai simplu aceasta problema. am alimentat de 3 ori plin full in momentul in care becul de la rezerva sa aprins. de fiecare data am alimentat 72-73 l de motorina. in carte spune ca masina mea are 80 l. deci simplu 7-8 l este rezerva.
     
  13. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    Salutare, care este capcacitatea rezervorului la un a6 din 2004(modelul vechi) motor de 2.5
     
  14. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Vezi ca este trecuta in talonul masinii.
     
  15. S0rinake

    S0rinake 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI quattro 2002 motor AKE
    70Litri... fara rezerva! apesi butonu si mai merg 6 -7 litri.
     
  16. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    trebuie sA apeşi butonul ? eu cred ca se apasa singur si se menţine apasat prin închiderea capacului
     
  17. carpo

    carpo 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    VW Passat 1.9tdi 160cp/420Nm
    am avut si eu un A6 1.9 tdi 131 cp din 2002, si va pot spune ca am mers dupa ce s-a aprins martorul de motorina 130km din care mai mult de jumatate prin oras. Era o situatie sigura ca pot merge 100-120km urban, fapt pentru care am mers pe rezerva aproape tot timpul....cred ca aveam cel mai curat rezervor din lume. Acum cu allroadul de 2.5 tdi nu am depasit 80 km/rezerva...dar inca o mai testez. Sper sa ma tina 100km.

    p.s. am uitat sa va spun ca aveam un consum mediu de 7.2-7.4l/100km
     
  18. baietasul23 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A6, 1.9 TDI, 2002
    Am un A6 C5 din 2002 manual, cu computerul de bord putin defect (in sensu ca arata numa ce vrea el) si am o problema cu beculetul de avertizare de combustibil.
    Sa va explic mai detaliat: inainte cand am cumparat masina se aprindea beculetul pe bord la prima linie rosie (cea ce mi se parea normal) si mai aveam in ea in jur de 7 l de motorina. M-am obisnuit sa ii fac tot fac plinul pentru ca avem niste ''imprejurari bune'' sa zicem.
    Apoi s-a cam stricat treaba cu soparla si nu am mai reusit sa ii fac plinu ci ii puneam tot cate 10 -20 de l si na, se termina cat se termina din rezervor si becul de avertizare mi se aprindea si mi se aprinde si acum tot timpul cand acul de la ceasul de combustibil e cu aproximativ 1.5 - 2 milimetri peste NIVELUL DE SFERT al rezervorului:keule:
    Deci dupa ac mai am in rezervor mai mult de un sfert de rezervor si dupa computerul de bord sunt ajuns la cei 7 l care ar trebui sa fie in rezervor atunci cand ti se aprinde beculetul de motorina in computerul de bord.
    Asa ceva nu imi vine sa cred. Poate cineva sa imi spuna care e problema ?. Care din ele merg bine ? ca nu stiu ce sa mai cred. :think:
    Poate reuseste cineva sa imi dea si solutia de rezolvare a dilemei, in fata lui ma aplec si ii multumesc. :anbet:
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Noi 2011

Distribuie pagina asta