1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Climatronic / AC la A6 C5 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de georgeaudi, 9 Iun 2007.

  1. vic 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI 131
    probleme cu climatronicul

    A ramas blocat butonul de economic si de aici problema ca nu baga aer decat de afara. Cum se poate debloca?
     
  2. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
  3. vic 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI 131
    Raspuns

    Multam pt raspunsuri. Mi-au fost de real folos. Defectul a fost la senzorul de presiune freon. Daca nu citeam pe forum unde se pozitioneaza imi demonta meseriasul lui peste toata masina. Inca o data mii de multumiri.
     
  4. Thorn 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2008
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    Audi A6 1998 1.8T Quattro
    Compresor Clima la A6 C5 - probleme si rezolvari

    va salut ! am o problema cu compresoru de clima. Dupa ce am reconditionat si schimbat furtunele de clima, in prealabil fiind fisurate, am avut probleme cu valva aceea unde se introduc furtunele incarcatorului de freon, am cumparato din dezmembrari imrpeuna cu furtunul din aluminiu, ACUM nu merge compresorul, adica merge, se invarte DAR numai pe direct. Ma gandesc ca e o problema electrica. A mai patit cineva ? va rog niste sfaturi !
     
  5. Thorn 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2008
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    Audi A6 1998 1.8T Quattro
    nimeni nimic ? :rolleyes:
     
  6. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Sal,
    Stai ca io nu pricep o chestie. Cum adica se invarte pe direct ?? ... ca acolo ai un electroambreiaj ... Compresorul este actionat mecanic nu electric. Electroambreiajul este comandat electric. Principiul de functionare este asemanator ambreiajului clasic diferenta fiind la comanda acestuia. Deci ca sa repetam:
    Compresorul functioneaza doar cu ambreiajul legat pe direct ?? Daca da inseamna ca ai o problema de comanda a ambreiajului si ... trebuie o testare VAG-com pentru a vedea exact unde se produce defectul.
    Sigurantele le-ai verificat ??
    Fa un test VAG-com si posteaza rezultatul sa vedem ce zice pe modulul de clima.
    Multa bafta! :icon_thumright:
     
  7. daunator

    daunator 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2008
    Locație:
    bragadiru ilfov
    Masina:
    a6 2.5tdi 1999
    chestie stranie cu clima

    Am un Audi a6 2.5 tdi din 1999 v6

    Sunt aproape de a exploda intr-o tara de idioti: Spania.Va explic:De o saptamana mi se aprinde singur ledul de la butonul (econ) si nu ma lasa sa-l sting, apas si ramane aprins.dupa cateva minute am aflat cum il pot stinge,apasind butonul de recirculare(din interior),asa baga frig.Problema e ca dupa un timp in principiu la turatii mici ale motorului se reactiveaza singur (econ) si clima iar nu mai functioneaza.apas de doua ori butonul de recirculare si econ se stinge si iar baga rece,pana se aprinde econ singur si iar nu mai merge.Am crezut ca motivul este presiunea scazuta a freonului si m-am dus sa incarc instalatia si !!!SURPRIZA!!! idiotii de la service mi-au spus ca compresorul nu cupleaza(e defect) si acum nu mai merge deloc.specific ca pana a ajunge la service imi functiona cum am spus inainte deci baga aer rece.Va rog sa imi spuneti daca stie cineva ce se intampla daca trebuie activat ceva dupa reincarcare ca cretinii astia nu stiu nici pe ce lume traiesc.eu stiu sigur ca compresorul functioneaza,si alta tebuie sa fie cauza.Va multumesc anticipat daca ma puteti ajuta cu un sfat.
     
    Ultima editare: 13 Iul 2008
  8. cristi13 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2008
    Locație:
    porumbacu de jos
    Masina:
    audi a6 avant
    Ventilatorul de la clima A6 C5 probleme si rezolvari

    am un audi a6 avant 1,9 tdi din 2001 si am probleme cu ventilatorul de de la clima, mai exact nu cupleaza. in timp ce ma deplasez cu peste 60km/h clima (climatronic) functioneaza perfect, iar cand reduc viteza sare pe economic si decupleaza compresorul de clima. a doua intrebare este cum pot opri airbagurile, ca nu are in torpedou contact pt. airbaguri
     
  9. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Iti pot spune doar despre clima - am avut aceeasi problema, absolut identica - trebuie sa schimbi ventilatorul de la motor(cel mic).Apoi, totul va fi ok.Sunt absolut sigur ca asta e problema.;)
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Oct 2011
  10. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Ventilatorul trebuie schimbat si pentru o racire optima iti recomand sa mai completezi freonul ! Eu il schimb la 2 ani si-mi ajunge temperatura la 22 grade in interior in maxim 10 minute chiar daca sta masina in soare de 35 grade o saptamana ! Nu-i recomandata faza cu freonul daca esti asmatic sau sensibil la variatiuni de temperatura !

    ITI RECOMAND SA NU DECLUPEZI AIRBAGURILE ! E FOARTE PROBABIL SA AI NEVOIE DE EL ! Multa bafta cu airbagurile active :) !
     
  11. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    si mai sunt si modele la care nu se pot decupla airbagurile.
    tre' sa ai in plafoniera semnul passenger airbag off ca sa il poti decupla
     
  12. cristi13 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2008
    Locație:
    porumbacu de jos
    Masina:
    audi a6 avant
    problema cu clima rezolvata

    :footy:da, ati avut dreptate cu ventilatorul de clima, l-am schimbat si acum clima functioneaza perfect. am pus un ventilator nou si m-a costat 600 ron
     
  13. BONCUTU

    BONCUTU 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    audi a6
    climatronic

    salut am un a6 3.0quattro si la climatronic cand dau de rotita am sa dau ventilatia de la 0 pana la 13 cred si nu pot sa o opresc pe 0 mai jos de 1 nu imi merge oare din ce cauza?
     
  14. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Ciudat mod de exprimare ai. Aproape inteligibil ...

    Climatronicul trebuie sa-ti "stea" si pe pozitia 0.
     
  15. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    reformuleaza te rog ...:nyah:
     
  16. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Dak tot se vorbeste despre climatronic vreau sa stiu si eu daka se poate inlocui panoul de comenzi clima tronic (cel cu 4 roti) cu cel care are afishaj si 2 roti klima plus parca de numeste (pare mai simpatic) :hubbahubba:
     
  17. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    da si pe mienma intereseaza asta...... :D
     
  18. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebati intai la un dealer Audi daca este posibil si cam ce implica acest lucru. Parerea mea este ca se poate dar trebuie vazut si ce schimbari implica acest lucru :)
     
  19. john_mar7 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2008
    Locație:
    husi
    Masina:
    audi a6 avant
    tot de clima

    de ce oare nu imi da aer cald indiferent de temperatura pe care o setez pe panoul de afisaj? si cateodata mi se blocheaza ne mai putand sa opresc ventilatorul?va rog sa imi dati un raspuns!!!
     
  20. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Ai probabil una din clapete/motoras blocate sau defecte si nu se face trecerea de la aer cald la cel rece. Ar trebui facuta o diagnoza pe modulul de clima.Cu blocatul poate fi problema de la computerul de clima sau modulul de comanda (sunt in acelasi bloc). De asemenea un test va scoate la iveala eventualele probleme. Se poate face inclusiv "output tests" pe modulul respectiv si vezi care nu merge.

    Vorbeste la un service sau cu un coleg care are VAG-COM
     

Distribuie pagina asta