1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A8 D2- Sfaturi si motorizari recomandate

Discuție în 'Audi A8 D2 (1994 - 2002)' creată de francezul28, 24 Iun 2007.

  1. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    "Nu stiu unde ai fost tu" Era un fel de intrebare!!! , adica asteptam o lamurire sa imi spui unde ai fost tu.:)
     
  2. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    am avut 2 D2uri si acum am 1 D3,toate 4.2 benzina. nu vreau sa supar pe nimeni,dar nu stiu cum i-si calculeaza unii colegi consumul... dar atzi spun sigur k 15% oras si 10% afara sant VISE! realitatea e 20-22% oras si afara depinde de talpa... 12-13% la 130km/h. la 250km/h tot vreo 20. deci nu este o masina de oras,ansa siguranta,comfortul,si luxul vor fi cu tine mereu dak te decizi sa o iei. cat despre condusul PASNIC eu cred k nu ai nevoie de un V8 dak mergi cu 130. Respect!
     
  3. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    MMA8 ai dreptate.!!
    Chiar zilele trecute am avut o oferta de schimb cu alt d2 doar ca s8(pe bune) motor de 4.2 benzina, si l-am refuzat frumos pe nenea respectiv motivand consumul mare pt mine, el saracu incerca sa ma convinga si i-am zis bine nene uite merge la petrom si bagam 10 litri si vedem cat mergem , si cand a vazut cum sta treaba a recunoscut cu jumate de gura ca papa undeva la 20 in oras. Cum zicea MMA8 vrei siguranta confort, stil, eleganta, iti iei masina mare. Eu ma multumesc cu d2-ul meu cu motor de 3.3tdi v8:D care are un consum foarte bun:D
     
  4. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    pt mma8

    sa iti zic cam cum fac eu consumul pe care l-am scris : dau reset la comp masinii merg in oras o zi doua si apoi citesc computerul viteza medie consum mediu si alte prostii si asa zice computerul masinii acum ce sa zic poate nu fac bine sau ;;;;;nu stiu ti-am zis cum fac deoarece ziceai ca nu stii de unde sunt datele alea la consum fa si tu la fel la masina ta si vezi daca e cat ai zis tu;;;;;
    a si pt Liviu v8TDI daca el s-a dus sa faca consumul la o masina de genul si a pus 10 litri si apoi a mers ;;;;;apropo pana cand ati mers pana ati ramas in drum??;;;;prietene la un rezervor de genul ala nu pui 10 si zici ca ai facut consumul ia incearca asa pune plin pana la maxim mergi 100KM si apoi fa din nou plinul la max e mult mult mai aproape de adevar

    a sper ca nu v-am suparat sunt doar puncte de vedere diferite spuse mai mult sau mai putin bine ;;
     
  5. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    Pt Christian22.
    Sunt de acord cu tine la ce zici ca asa se face ; faci plinu si mergi si pui iara plin si vezi diferente, faci niste calcule si gata consumu:), Numai ca nu ii fac eu plinu omului, eu stiu cat consuma un 4.2, eu i-am zis sa vad ce zice de propunerea mea, ala saracu nu o sa ii faca plinu ever, daca nu a schimbat uleiul la motor de vreo 3 ani(bine el zice ca nu prea a mers cu masina) dar asta nu inseamna ca nu schimbi dracu uleiu in 3 ani 5000 de km tot a facut. De ce crezi ca vroia sa ne combinam sa ii dau eu 3,3 tdi-ul meu si el sa imi dea un 4,2 benzina. Avea niste chestii in plus fatza de a mea, piele full si torpedoul si bordul si trapa solara , dar asta nu m-a determinat sa dau o masina buna pe una si "mai buna la consum"
    Christian22 aici sper ca nimeni sa nu se supere , pana la urma doar vorbim civilizat;)
     
  6. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    nu Doamne fereste nu am absolut nici un motiv sa ma supar eu i-am zis tipului care vrea sa isi ia masina asta ceea ce se intampla la mine si daca te vei uita in final l-am sfatuit pe Romania sa isi ia un 4x4 in sensul de jeep :)
     
  7. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    Da un 4x4 suv in romania e foarte bun, eu mai am un nissan navara luat de nou din reprezentanta , masina foarte buna, o folosesc la munca de numa singur punct slab in reprezinta vopseaua, o zgarii cu unghia. Desi si a8-ul e 4x4 de multe ori iarna am ales sa merg cu nissanu, ;) pt garda la sol mai inalta.
     
  8. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    pai veezi Cristi k stii cum se face consumul REAL... Daca compu tziar arata 8% an oras tu l-ai crede? si + k un S8 cum ai tu consuma un pic mai mult fatza de un 4.2 simplu.
     
  9. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Pai si consumul de oras,daca il faci pe la 2'-3'' noaptea,cand e mult mai liber orasul si mergi numai pe bulevarde...(semafoarele toate pe portocaliu:)) cred ca poti scoate acel consum.
    Sustin ca D3 4.2 din 2005,nu a reusit sa scoata sub 20% in oras..afara nu am testat.(facut plin la aceasi benzinarie,aceasi pompa,mers 203km(3 zile)au incaput 42L.) In nici un caz nu cred ca D2,fiind de generatie mai veche,reuseste sa scoata consum mai bun.
     
  10. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Te rog fara limbaj de mirc.;)
     
  11. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    are perfecta dreptate mma8 in legatura cu consumul unui 4.2.
     
  12. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    mma8 ,eu am fost cu S8ul lui christian si computerul de bord arata mare si lat consum mediu de 8 . christian are un mers foarte calm, de asta si consumul ,plus de ce se mai pun pe masini comp de bord daca arata un consum eronat???
     
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Bogdane,toate masinile au un consum eronat pe BC(din 5 masini avute cu BC nici una nu-mi dadea consumul corect,acesta fiind mai mare in medie cu 1,5%),de altfel,nici viteza data in bord nu e cea reala.
     
  14. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    prieteni eu zic asa si e doar o constatare cata benzina consum eu pt cati cai am cumparat "audi e cea mai economica masina " si ma explic
    eu am echivalent mercedes s 600(pt ca 500 e prea puturos) bmw 745 sau 750 toate aceste masini consuma mai mult decat a mea mercedesul stiu sigur pt ca l-am testat bmw baniesc deoarece are frate-miu unul nu e 7 dar e 3 si comparativ cu clasa lui consuma
    concluzie audi a8 sau s8 chiar este o masina economica bine cu limitele de rigoare si comparatiile aferente
     
  15. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    nu vreau sa m-a contrazic cu nimeni...dak Cristi poate sa scoata acel consum, JOS PALARIA! ansa datzimi voie sa nu cred... ideea era s-al sfatuim pe Ursuletz an legatura cu un 4.2 benzina,si cred k cu acel consum afisat de compu masinii al cam pacalim... si anca ceva... sa-mi explice cineva pt k nu antzeleg,de ce i-si cumpara cineva un V8 dak merge f calm? si un logan e ok pt asta,nu? ma rog, asta e parerea mea...
     
  16. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    MMA8 in legatura cu intrebarea ta retorica : " de ce isi cumpara lumea un v8 , cand si un logan e bun pt. mers calm.
    Eu am 22 de ani, am un v8 si merg foarte calm fata de alti de varsata mea, si am preferat sa imi iau masina asta pentru ca DACA vreau pot sa merg si mai agresiv, de exemplu ma bag in depasiri in care cu un logan daca as face asta nu cred ca as reusi sa termin depasirea. Ideia ar fi urmatoarea sau cel putin e parerea mea si mi-o asum: un v8 poate merge si calm si foarte"agresiv" pe cand un logan nici macar calm nu poate saracu sa mearga.Si sa nu mai zicem de pret, da ce m-am tampit la cap sa cumpar un logan nou(cum am primit recomandari) pai cu bani care am dat eu pe audi imi luam un logan full cred, care are pret de vreo 11.000 12.000 cred, (nu stiu exact)
     
  17. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    Liviu sant de acord cu tine, dar eu m-a refeream la 4,2 benzina. cunosc D2ul cap coada,ansa nu stiu mai nimic despre V8ul tau. adica 3.3ul biturbo, dak nu ma insel...
     
  18. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    Da 3.3 biturbo, pai ce pot sa zic caroserie d2 vreo 220 230 de cai cred, nu stiu exact, si pot spune ca consume 8 litri , bag un plin de 80 si fac cau 900 950 de km:D lucru care mi se pare okay, pentru un motor maricel;) Sunt foarte multumit de masinutza mea:D imi ofera tot comfortul necesar :D scaune incalzite, iarna activez functia de incalzire stationara dimineata motorul e cald:X:X ,
     
  19. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    MMA8 intrebarea ta cred ca ma viza asa ca o sa iti raspund eu am fost destul de corent in mesajele mele de pana acum in a-l sfatui pe ursulet sa nu isi ia in romania un 4,2 ca nu merita nu are unde sa foloseasca asa o putere ;;;;;;;;;;de ce merg eu calm si lent cu masina daca te uitai la datele mele atent vedeai ca scriu din Iasi si daca mai vb si cu altii din Iasi vei afla ca Iasul e o groapa are dupa parerea mea doar o singura strada buna si aia intrerupta ici colo pe care merg in general camioane deci merg incet sa nu stric masina ;;;;;;;de ce am cumparat-o??? daca stau in romania ???tot din profilul meu ai sa vezi ca masina are nr de Franta pt ca am trait o perioada in europa nu neaparat in Franta dar si acolo si eu am cumparat masina asta afara si am folosit-o in fiecare zi ma bucuram de ea si mergeam la drumuri destul de lungi si cu viteze destul de mari deci chiar o foloseam de asta am cumparat-o
     
  20. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Cristi-cati cai ai?ca din ce stiu..audi 4.2 are vreo 310cp si tu ai spus ca S600 e echivalent..ala are in jur de 400cp,totusi e ceva diferenta. Si am impresia ca taraie dupa el o greutate mai mare decat a8.
     
    Ultima editare: 30 Iun 2010

Distribuie pagina asta