1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice A6 C5 probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Trochi_jr, 26 Aug 2008.

  1. AudiFannn

    AudiFannn 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A5 1,8 TFSI!
    Chiar a fost de folos multumesc!!!!
     
  2. TESS_ 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2015
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Aici a6 ,2500cc an 2003
    Salut ! Am si eu o problema,la geamul stânga spate,nu coboară/ridica. Am fost la o cunoștință,a verificat mufa unde intră motorașul și mi a spus că acolo îi vine curent,deci motorul este defect. Am cumpărat motor sh ,l am montat,dar stupoare ,tot nu vroia să meargă. M am gândit ca poate l au trimis defect,dar mi a venit ideea ,de a pune motorașul la mufa de pe geamul din fata si ce sa vezi,motorasul învârte de zor . Acuma stau si ma intreb: ce poate să aibe !?
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai verificat mecanismul ala cu cabluri ? Ala se blocheaza si motorasul se opreste ca are protectie, sa nu se arda.
     
  4. TESS_ 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2015
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Aici a6 ,2500cc an 2003
    Macaraua este bună,pot cobora/ridica geamul cu mana foarte ușor ( bineînțeles fără motoraș montat ) La cine am fost,mi a verificat dacă am curent în mufa și mi a spus ca motorul este cauza,dar motorul ,daca l montez la mufa din fata ,el funcționează! Cum îl montez în usa spate,nu mai funcționează! Sa fie oare problema de la panoul central de comenzi !?
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Problema ta e din comutatorul de pe usa soferului.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Se poate si asta, sau la butonul de ridicare/coborare al usii respective sa nu mai dea comanda.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sau ambele. :)
     
  8. Adiadi12 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2016
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a6 an 2001 motor 19 tdi
    Buna seara posesori de audi a6. Am si eu un audi A6 C5 din 2001 motor 1.9 tdi AWX si de cand l-am luat nu imi functiona geamul de pe dreapta. Am demontat fata de usa am verificat motorasul care functioneaza, am verificat ajunge curent, am verificat mufele de jos de la picioare din dreapta, am verificat butonul. Nu se aude nimic cand dau de buton nu se misca nimic si nici becurile de pe usa cele de jos si lateral nu se aprind. Ce este de facut ma poate ajuta si pe mine cineva ? Va rog sa ma ajutati sa o pot rezolva si eu.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Verifica firele din burduful dintre usa si caroserie.
     
  10. Adiadi12 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2016
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a6 an 2001 motor 19 tdi
    Le-am verificat si par ok nu sunt rupte sunt izolate din fabrica. Dar am curent la mufa de la motoras. Ce sa mai verific? Nici de la sofer nu merge lasat sau coborat.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In cazul asta, verifica calculatorul de confort sa nu iti fi ajuns apa la el.
     
  12. Adiadi12 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2016
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a6 an 2001 motor 19 tdi
    Motorasul de pe usa din fara dreapta l-am verificat pe usa din spate dreapta si functioneaza, am pus motorasul din dreapta spate in fata si nu functioneaza.

    Unde gasesc calculatorul de confort ? Dar imi functioneaza toate geamurile si din butoane si din cheie in afara de cel din dreapta fata.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este imposibil ca motorasul sa primeasca curent si butonul sa fie bun dar sa nu reactioneze la apasarea lui.
    Calculatorul de confort se afla sub mocheta soferului.
     
  14. Adiadi12 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2016
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a6 an 2001 motor 19 tdi
    Ok, o sa verific maine si sa vad ce se intampla acolo. Dar il alta parte se poate sa se fi intamplat ceva ? Pe la mufele din dreapta jos sau in alta parte ?
     
  15. Adiadi12 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2016
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a6 an 2001 motor 19 tdi
    Am verificat calculatorul de confort si este ok nu a intrat apa in el. Akum nu mai stiu ce sa mai verific. Ma poate ajuta cineva care a intampimat problema mea?
     
  16. Adiadi12 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2016
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a6 an 2001 motor 19 tdi
    Am verificat iar calculatorul de confort dar nu este cel original de pe masina ca am găsit unul in portbagaj oxidat. Se face ceva setări sau altceva imi poate spune cineva va rog?
     
  17. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Daca este acelasi cod cu cel din portbagaj,trebuie doar codat pentru masina ta, daca nu este acelasi cod e mai nasol in sensul ca e posibil sa nu il poti invata.
     
  18. Dranca Paul Andrei

    Dranca Paul Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    Vatra Dornei, Suceava
    Masina:
    audi a6 all-road, motor 2500, 2003
    Salutare. Am și eu o mica problema cu geamul de pe stânga spate. În mers se tot deschide și rămâne deschis. Îl închid și după câteva secunde se deschide iarăși.
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pentru inceput verifica ansamblul de butoane de pe usa soferului, butonul geamului spate, inclusiv desfa capitonajul usii respective si verifica mufa/motorasul .
    Cureti foarte bine peste tot cu spray de curatare, iar la contactele/mufele butoanelor cu spray de contacte.
    E posibil ca vreun contact sa-ti faca figuri, sau vreun fir din mansonul de cauciuc care intra in usa.
     
  20. Dranca Paul Andrei

    Dranca Paul Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    Vatra Dornei, Suceava
    Masina:
    audi a6 all-road, motor 2500, 2003
    Știi care e siguranta? De la geamurile de pe spate
     

Distribuie pagina asta