1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire cutie automata cu alta cutie automata model tiptronic la A8 D2

Discuție în 'Audi A8 D2 (1994 - 2002)' creată de RAUL 13, 29 Oct 2013.

  1. RAUL 13

    RAUL 13 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2008
    Locație:
    Targu-Jiu
    Masina:
    Audi A8
    Salut. Am un A8 2.8 Quattro cutie automata,fabricatie 1995.Cutia in cele din urma a cedat,masina are 310000km.Am cautat cutie dar momentan nu am gasit automata(4hp18-cmn),doar tiptronic.Ma bate gandul sa-i montez una tiptronic,dar nu stiu ce implica aceasta modificare.In afara de cutie,selector viteze,instalatie electrica cutie+calculator mai trebuie facuta vreo modificare?
    Astept raspuns.
     
  2. undertakerbro 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2013
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    Audi A8 D2 din 96 Motor 2.8 V6 benzina (174CP)
  3. RAUL 13

    RAUL 13 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2008
    Locație:
    Targu-Jiu
    Masina:
    Audi A8
    Am renuntat la idee.Nu am gasit persoana care sa se incumete sa-mi faca legaturile electrice.Cutie automata nu am gasit.Am luat la rand toate persoanele care dezmembrau Audi 2.6/2.8 in toata tara.In cele din urma am cumparat o masina completa pentru piese si am montat cutia de pe ea.Tot automata 4hp18. Ar fi fost o idee sa montez si una manuala,dar imi trebuiau multe piese care nu se gaseau la dezmembrari dat fiind faptul ca nu sunt foarte multe Audi A8 cu cutie manuala. Nu cred ca ar fi o diferenta la consum daca cutia ar fi tiptronic.
     

Distribuie pagina asta