1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - portiere/usi - plafoniere - la picioare / Indicator usa deschisa la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Merlin, 8 Ian 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In usa, mai precis in corpul sistemului de deschidere al usii adica chiar in yala/broasca din portiera. Sunt niste micro-switch-uri care se strica si trebuie inlocuite. Verifica si continuitatea firelor dintre portiera si centrala electrica. S-a mai scris despre asta in acest topic. Bafta.
     
    Ultima editare: 13 Feb 2014
  2. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    @audi66 senzorul de usa deschisa, cel care si declanseaza aprinderea luminilor in habitaclu.
    A raspuns Cristi, dar banuiesc ca trebuie data cel putin fata dupa usa jos corect?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, demontezi fata de usa. Bafta
     
  4. ALEKS 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
    Multumesc pentru informatii.
    Pare complicata operatiunea si mancatoare de timp. Va trebui sa mai astepte pana se incalzeste afara.
     
  5. kataliNNNN

    kataliNNNN 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1.8 T 2000 AWT
    Salut, am si eu o intrebare, am un Audi A6 1.8 T 2001 şi când deschid uşa din spate dreapta sau stanga nu se aprind becurile, am sesizat ca nici cel de la picioare de pe partea dreapta nu functioneaza :-?
     
  6. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Switch-ul din "broasca" s-a uzat ... Erau pe forum imagini cum arata acel switch si unde se gaseste .
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Potriveste acest switch, un coleg le-a schimbat toate la A6 C5 cu unele din astea si functioneaza perfect.
     
  8. AVAMG 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2.5 tdi AYM 155cp
    Nu s-a mai intalnit nimeni cu urmatoarea problema ? cand deschide o usa sa ii apara in bord ca sunt toate 4 deschise. Simultan cu asta nu merg nici luminile de la usi nici luminile de la picioare. Se poate da ceva reset la calculatorul de comfort, o adaptare ceva ?
     
  9. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    Salut. Am si eu o problema cu doua portiere, nu-mi arata in bord poretiera deschisa, iar cand deschid portiera parpaie lumina din interior. Am verificat switch si lipituri reci...totul pare ok. Unde sa ma mai uit? La calculator de confort stie cineva care sunt mufele??
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica si firele din manunchiul care intra in usi in invelisul de cauciuc, si de acolo vin asemenea probleme. Daca nu ai avut apa la calculatorul de confort, e putin probabil ca acesta sa fie defect.
     
  11. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    Apa a fost in partea dreapta. Stiu ca calculatorul e in stanga... o sa ma uit maine si acolo
     
  12. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    ma poate ajuta cineva cu o schema electrica usa sofer-computer comfort? am dat jos astazi ornamentele si m-am uitat la fire si la calculator, si totul pare ok.
    cand e pus contactul nu-mi arata ca portiera e deschisa si palpaie luminile din interior. Fara contact se aprind luminile ok, si de pe portiera, mai putin cea de la picioare. Am verificat si broasca si lipiturile sunt ok.....nu stiu und sa ma mai uit..
    Pls help
     
  13. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Urgenta.. In dimineata aceasta am observat cu stupoare ca nu se mai sting becurile din plafoniera, nici cand inchid usile, nici cand blochez masina din cheie. In bord nu apare nici un indicator de usa deschisa si nici becurile din usi sau de la picioare nu cred ca raman aprinse, strict cele 8 din plafoniera. Sunt toate leduri 4 canbus, 4 simple, dar nu cred ca asta ar influenta cu ceva deoarece toate becurile din masina le-am schimbat pe LED de ceva vreme.
    Momentan le-am stins de la buton dar imi e frica sa nu se trezeasca sa aprinda restul becurilor si sa ma gasesc intr-o dimineata cu bateria secata.
    Ce malfunctie le poate tine aprinse asa cat timp masina nu sesizeaza vreo usa deschisa? La computerul de comfort nu cred sa fi ajuns apa, problema intalnita de multe ori la C5uri. Ce pot verifica..? S-a postat vreun tutorial despre verificarea computerului?
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu tocmai butonul sa fie problema? Poate l-ai atins din greseala si nu ti-ai dat seama (am patit si eu odata si m-am panicat la fel ca tine) . Acum se aprind luminile cand deschizi usile ?
     
  15. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Eu spre exemplu am erori la inchiderea centralizata , mai exact la portierile de pe partea dreapta parca . Mergeam intr-o seara cu masina cand deodata s-au aprins becurile de pe plafoniera , inchiderea centralizata din butonul de pe portiera nu functiona . Am oprit motorul , tot nu mergea inchiderea centralizata , am incuiat masina din telecomanda , tot nu vroia sa se stinga . Am mers cu masina 10 minute(cu intrerupatorul la lumini pe 0) si cand am ajuns la destinatie am observat ca nu se mai aprindeau .
    La mine zic ca sunt de vina erorile de la inchiderea centralizata , si probabil aceeasi cauza sa fie si la tine .
     
  16. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Nu stiu ce sa zic.. Butonul e pe mijloc deci ar trebui sa se stinga. Nici daca inchid masina nu se mai sting. Acuma butonul e pe 0. Altfel in celelalte 2 pozitii raman aprinse orice as face dupa cum ziceam usi inchise si chiar blocate din cheie. Sunt curios cand ies de la cursuri sa vad daca si-a revenit.
     
  17. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Update! Si-au revenit luminile.. insa ramane intrebarea, ce s-a intamplat si daca se va mai repeta? Momentan le-am lasat pe pozitia 0 (OFF), parca imi e frica dupa cum ziceam sa nu ma trezesc intr-o zi cu bateria secata...
    PS: Repet problema. Becurile din plafoniera fata+spate nu se mai stingeau cand inchideam si/sau blocam usile din cheie. Butonul lor era pe mijloc (aprindere/stingere cu inchiderea/deschiderea usilor, nu il pusesem din greseala pe "1"). Le-am putut stinge doar punand butonul pe "0".
     
    Ultima editare: 26 Mar 2014
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Fa un scan pe modulul 09, 35, 46 (vezi care din ele il ai activ) si verifica daca e stocata vreo eroare.
     
  19. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Eu am observat ca dacă nu este bine închisa o ușă rămân aprinse când încui masina. Oare nu a fost asta problema?
     
  20. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Nu.. absolut toate usile inchise pe bune, fara martor in bord de usa deschisa, tot, am facut teste cu inchiderea centralizata si de afara si de inauntru. Am sa vad unde gasesc pe cineva sa-mi faca ceva teste cum a zis colegul @nucugheri sa stiu ce s-a intamplat defapt..
     

Distribuie pagina asta