1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat cumparare AUDI A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de yotis, 24 Feb 2008.

  1. 5later 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 , 1.9 TDi , 2002
    Va multumesc .
    Ma gandeam inainte sa o cumpar sa o duc la reprezentanta Vw/Audi localca (AutoMitric Suceava) - pentru o verificare .
    Ar mai putea fi chestii ascunse care sa nu se vada la reprenzentanta (Nustiu ,.. de ex nr de km, sa fie peste cel afisat in bord iar cei de acolo sa nu-si dea seaman ?,.. sau altfel de chestii ).
     
  2. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Lasa-i deoparte pe mitrici, ca nu-s buni de nimic.
    In cel mai bun caz iti vor oferi verbal istoricul masinii, daca aceasta a facut reviziile in reteaua VW/AUDI.
    De kilometri nu prea are nimeni cum sa isi dea seama, decat comparand ceea ce indica bordul cu istoricul si cartea de service.
    O idee generala asupra numarului lor iti poti face si analizand starea masinii, volan, scaune, schimbator, butoane.

    Sincer sa fiu, nu iti pot recomanda un service in care sa poti avea incredere, sa verifice o masina asa cum trebuie. Dar mie mi se pare suspecta masina asta.

    Probleme comune, majore nu apar la acest model, daca a fost intretinut iar numarul de kilometri reali este cel afisat pe bord. Totul depinde de ce probleme specifice are masina.

    Da si tu mai multe detalii despre aceasta, eventual ceva poze. Ai gasit-o in targ la 'Cumparatura'? Masina e argintie?
     
  3. 5later 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 , 1.9 TDi , 2002
    Poze nu am deocamdata , sa vad saptamana viitoare poate reusesc sa fac ceva poze .Masina are Nr de inmatriculare SV NUSTIUCAT ATU . E un Audi A6 AVANT NEGRU .Proprietarul se numeste Gigi.
     
  4. alexss 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A6, 1,9 TDI-PD, 2001
    Achizitie A6

    Salutare tuturor.
    Ma numesc Alex P si sunt pentru prima data pe forum.
    Ma adresez tuturor care ma pot ajuta cu niste sfaturi privind achizitia unui A6 1,9 TDI (115CP) versiunea Sport din 2001, 135 mii km.
    Astazi am vazut masina si arata bestial.Interior piele, DVD player, etc.
    Am constatat 3 posibile probleme majore la masina.
    1. La rece motorul nu scotea gaze pe busonu de ulei dar scotea cand era cald. Nu foarte multe dar erau. Deasemeni, tot la cald, scotea gaze si cand am scos joja de ulei.
    2. Aripa stanga fata a masini a fost schimbata si revopsita (cred ca si capota a fost revopsita dar nu schimbata).Nu cred ca a suferi un accident major dar nu am de unde sa stiu cu siguranta.
    3. Nu am scos capacul de protectie al motorului dar se observa intre motor si cutia de viteze niste scurgeri de ulei.

    Proprietarul sustine ca nu stia ca motorul este prelins cu ulei si nici ca scoate gaze.
    Dilema mea este ca, cu toate ca scoate gaze pe la buson, gazele care ies pe evacuare sunt incolore. este posibil sa fi adaugat ceva la motorina ca sa nu scoata fum.
    Omul vrea 7500 euro negociabil.
    Am uitat sa precizez ca sunt un incepator in ceea ce priveste masinile. Acesta ar fi prima mea masina.
    Mie mi-a placut enorm masina, trage destul de bine pt cati cai are. Nu sunt genu care merge cu pedala la blana asa ca nu am nevoie de un motor mai puternic.
    Va rog sa ma ajutati sa nu fac o greseala, cum am mai citit pe acest forum.
     
  5. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    135k km e putin de tot, dar poate sunt reali. Cel mai important este sa mergi cu ea sa o verifici la un service/reprezentata, nu te uita la cativa lei cand e vorba de o masina SH despre care nu stii nimic. Bafta!
     
  6. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
  7. Dănuț

    Dănuț 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Calvi-(F) BV-(RO)
    Masina:
    A6,2.5 TDI,Avant,quattro/Golf MK1 cabrio
    salut!

    Chestia cu km mi se pare cam dubioasa...o masina la 135.000 nu ar trebui sa scoata gaze...a mea are aproape 160.000(reali cunosteam primul si singurul proprietar) si nu scoate gaze,bine ca nu arunca ulei pe la buson ca era jale!!!cat despre scurgerea de ulei :(.Fii foarte atent si nu te lasa orbit de aspectul exterior ca sa nu plangi mai tarziu:banghead:,verific-o la sange la cineva expert.Oricum Audi sunt masini care ajung si la 300.000 daca sunt exploatate cum trebuie(cunosc cazuri)iti urez multa bafta!!!
     
  8. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Total de acord cu colegul de mai sus. Nu lua masina din 2002/2003 ce nu are in jur de 200k km, aproape garantat e teapa. Prefer sa scrie nr de km reali chiar daca e un pic mai mare, si sa aiba carte service. Evita bisnitarii... Deja asa ii citesc de la primele cuvinte. Nesimtiti ordinari... Am fost sambata in targ, dau peste unul cu un B5 1.8i 1996, ma duc de curiozitate la el sa-l intreb de masina. Si se apuca cu poezii. Cica consuma 7%. I-am zis sa lase vrajeala ca si eu am avut de-asta, nu ma intereseaza masina doar ma uit la ea. S-a ras si a zis ca 7% consuma cu motorul oprit la vale :) :haudrauf:
    Mi-e scarba de genu asta de tzepari.
     
  9. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Exista A6 C5 facelift fara computer de bord?!

    Poate e o prostie topicul, dar asa macar ca o curiozitate. Am ramas prost cand am fost intr-un targ sa vad un A6 si am constat cu stupoare ca n-avea nici macar computer de bord. Cum se poate asa ceva la o masina de lux germana din 2002?! Era pur si simplu cheala, parca era "Romanian Edition". :haha: Tipul mi-a explicat senin ca sunt foarte multe A6 fara BC...Voi ati mai vazut?
     
  10. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Normal ca exista fara BC ..

    Am vzt si A4 din 2006 care nu avea BC ...
    "masina de lux germana din 2002" - nu este obligatoriu ...
     
  11. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Pai atunci ce sa ne mai mire ca este Logan fara covoare? Mie mi se pare de rasul lumii, sincer.
     
  12. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    afla ca exista bmw din acelasi an si fara ac, ce sa mai zic de clima sau dubluclimtronic

    iar a6 2002 masina de lux... ma faci sa rad :):jump:

    si da, sunt multe a6 si multe a4 fara BC, inclusiv 2006-2007 pentru A4 (la A6 C6 nu ma pronunt) pentru ca neamtul e practic, nu fitos, iar daca masina aia e masina de naveta, de munca, n-are nevoie de n gadgeturi
     
  13. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    De ce sa nu cumpere masina din 2002-2003 care nu are 'macar' 200k km?
    Daca nr de km se poate verifica prin istoricul de service, poate sa o ia si la 20.000 km...tu nu ai lua-o? :whistle2: Ca nu o sa gaseasca asa ceva oricat ar cauta, e alta poveste :)
    Dupa ce toti samsarii dau km inapoi ca asa cere piata, oamenii cinstiti care chiar circula putin sau au mai multe masina o sa ajunga sa dea km inainte :blush:

    Din pacate teparii la noi s-au 'format' la cererea publicului (pietei). Daca romanul ar accepta realitatea, cu siguranta s-ar vinde masini mult mai bune la noi in tara. Dar cum toti vor masini cu 100k km pe bord la pret de logan second...vanzatorii se adapteaza.
    Mie chiar mi-au devenit simpatici unii samsari...cine mai crede in mos craciun si se amageste singur, o face pe banii lui. Si topicurile in care marcile Audi,x,y,z sunt denigrate de diferiti posesori care de care mai nemultumiti de masinile lor cu km putini rulati de o baba pe autobahn ma amuza...

    Cand o sa realizam ca neamtul nu face 10.000 km pe an nici daca are 7 masini in curte si nici daca e nascut in '22 atunci o sa avem o piata de masini corecta si preturi corecte. Pana atunci, toti 'oamenii de afaceri' trebuie sa manance o paine...

    Norocul nostru ca s-a gandit Audi sa foloseasca la interior materiale pe care uzura si nr de km isi lasa mai usor amprenta, unii dintre visatori se mai dau cu capul de zid ...din pacate prea putini
     
    Ultima editare: 31 Aug 2009
  14. alexss 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A6, 1,9 TDI-PD, 2001
    multumesc pentru prontitudina cu care ati aspuns.
    Tipul care vinde masina spune ca ea cosuma maxim 7L/100km. Cum pot verifica acest lucru?In bord nu apare consumul, omuletul are cam 50-60 de ani si spune ca nu afiseaza consumul?este posibil?sau trebuie setat calculatorul?Am vorbit si cu un prieten care deasemeni spune ca 135 mii km pentru o masina din 2001 sunt foarte putin. Eu nu ma pricep mai deloc la masini "straine" :banghead: si nu m-am uitat in bord dc sunt 135 de km sau de mile.Acest prieten spune ca e destul de usor sa schimbi din km in mile.
    Imi puteti spune si ceva de raporul pret varsta si km?As mai vrea sa stiu care sunt cauzele posibile pt prezenta uleiului pe motor.Se poate sa fie un furtun ceva care sa fie uzat si sa piarda ulei?poate ceva de la turbina ca parca era ceva ulei si in partea superioara a motorului(sub capacul de protectie).
    multumesc anticipat
     
  15. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Pai si voi ma faceti sa rad. :) Daca Audi si BMW (mai ales A6 si seria 5) nu sunt masini de lux... Nici Merc-ul nu e? Te pomenesti ca gasesc si un S-Klasse fara BC, geamuri electrice, poate chiar fara servodirectie, mai stii? Bine poate m-am exprimat un pic gresit, nu chiar "de lux", dar totusi A6 sunt masini premium (asta e bun termenul? :P) Cine-si ia A6 pentru ca e "practic"? Un Golf e practic, nu A6.
    In alta ordine de idei, nu stiu ce s-a intamplat cu calitatea Audi incepand cu 2001. E de speriat cum arata butoanele la interior, una nu am vazut sa arate ca lumea. Parca si tablaria arata altfel, toate par fragile ca portelanul. Ma face sa-mi para rau ca mi-am dat B5-ul. Cu cat vad mai multe cu atata sunt mai dezamagit. Tot bordul si manerele de la usi se exfoliaza, au un fel de vopsea cauciucata care se razuieste ca lozurile. Si nu cred ca chiar toate n-au fost intretinute, deja cred ca am vazut o suta de masini cu problema asta.
     
    Ultima editare: 31 Aug 2009
  16. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Se pare ca si tu ai dat peste unul fara computer de bord :) ma tot mir. Se poate verifica consumul instantaneu cu VAG-COM-ul, cel putin la mine la B5 se putea. Iti da consumul instantaneu in l/h, faci un log cu consumul in l/h, viteza in km/h si cu un simplu calcul iti extragi consumul in l/100km. Alta metoda "pe loc" nu este, decat sa faci plin-la-plin sau bagi 10l si vezi cat mergi pana se aprinde led-ul de benzina.

    Cat despre nr de km, @gaby, eu nu mai cred in Mos Craciun, in 7 ani 80% din masinile aduse din Germania sau alta tara "moderna" (a se citi cu autostrazi) fac 200k, ceea ce nu este mult, dar prefer sa-i vad acolo cinstit nu sa ma amagesc ca are jumatate. Inclusiv cartea service se poate falsifica. Tocmai asta e chestia, trebuie sa accepti realitatea, nu poti cumpara la pret de Logan Audi cu 100k km.
    Cat despre calitatea interiorului, nu stiu cat "noroc" este aici, mie mi se pare exagerat de slaba pentru un brand de talia Audi, ce sa ne mai asteptam la Ford/Renault/Opel etc. Majoritatea arata ca dupa razboi, sunt foarte dezamagit.
     
  17. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Eminence,ai dreptate cu exfolierea plasticelor,dar cu putina rabdare si vopsea cauciucata,se rezolva;tu uita-te in ce stare e motorul,caroserie,directia,transmsia,ca plasticele sunt usor de rezelvat si ieftin.
     
  18. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Asa o fi, dar nu cred ca le mai scoti ca din fabrica veci. :( E pacat, ca doar ca sofer interiorul il vezi tot timpul si nu-mi place sa fie asa sifonat...
    Clar ca ma uit peste tot, se si sperie samsarii cand ma vad cu laptopul dupa mine, chit ca nici cu VAG-ul nu poti vedea decat poate 50% din defecte, dar tot am observat ca li se taie elanul cand vad. :)
     
  19. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Cumpara tu masina(iti doresc sa o gasesti buna),ca dak ai prob cu plasticele,iti promit eu ca pun tutoriale gasite pe net cu refacerea plasticelor si chiar aratau f bine.
     
  20. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    OK, mersi! Pana una alta sunt tot la "vanatoare", am un ghinion fantastic, tot din Constanta si de prin alte parti indepartate imi gasesc...
     

Distribuie pagina asta