1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de vartan, 7 Dec 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai vazut ca au coduri diferite ? Daca tot esti atat in dubii, demonteaza si vezi ce fel de spalator ai dupa care iei exact la fel.
     
  2. dm76ro 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 tdi, 2006
    Salut!
    Fiind primul meu post pe clubaudi, nu dati cu pietre :)
    Ma intereseaza codul pentru piesa care face legatura cu instalatia de spalare a farurilor de pe bara ( e ca un stut, din ce am vazut eu, tata dinspre aripa, mama pe bara, partea de pe bara. Am dat bara jos ( facusem o boacana) si am vazut ca este sparta piesa, am inlocuit-o cu ceva asemanator, dar daca spal farurile pana nu curge toata apa din instalatie, nu se opresc din curs...banuiesc ca piesa rupta are un sistem de inchis/deschis gen clapa cu arc, ceva). Din pacate, nu mai am piesa, s-a ratacit pe undeva...
    Multumesc si sorry daca nu am postat unde trebuie sau daca am scris prea mult.
    PS: caut de 2 zile pe forum si nu am gasit nimic despre asta.
     
  3. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    dm76ro ti-am atasat tot sistemul.
     
    dm76ro apreciază asta.
  4. dm76ro 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 tdi, 2006
    Multumesc mult :) Acum sper sa ma prind ce nu functioneaza.
     
  5. Legistul2011 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2016
    Locație:
    Germania - Frankfurt am Main
    Masina:
    Audi A6 2.4 2004
    Buna ziua,
    Ma intereseaza si pe mine sa schimb duzele de stropit normale cu cele care stropesc in forma de evantai si nu gasesc nimic pe net despre asa ceva. Daca are cineva o idee sau a schimbat la Audi A6 C6 (4F) sa ma ajute si pe mine cu un cod sau ceva.Va multumesc anticipat
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca le vrei pe cele tip perdea se potrivesc de la VW Passat si mai trebuie niste adaptoare.
    Daca le vrei pe cele cu 3 jeturi ai codurile in poza atasata.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Legistul iti spun eu ca nu ai cautat suficient informatii pe net pentru ca sunt zeci chiar sute de tutoriale cu ce vrei tu sa faci.
    In al doilea rand nu ai cautat nici pe forum (si asta trebuia sa faci intai adica sa citesti forumul nu sa scrii mesaje pe forum) pentru ca s-a discutat aici: http://www.clubaudi.ro/threads/inlo...cu-incalzire-la-a4-b6.4937/page-5#post-610330
    Chiar daca este pentru A4 B6 ce scrie acolo, se potriveste tot ce scrie acolo si la masina ta. Si nu in ultimul rand iti atasez niste documente in care o sa gasesti niste coduri. Tie iti trebuie duzele ce au codul asta:
    2 bucati 5M0955986 C (sunt cu incalzire) si /sau 5M0955985 C9B9 (fara incalzire)
    2 bucati 4F0 955 431 (adaptoare)
    Si aici ai un material ajutator care trebuia sa-l gasesti si tu pe net asa cum l-am gasit eu cand am cautat informatii: https://www.drive2.ru/l/611504/

    sau http://www.audi-club.ru/forum/showthread.php?p=9946142

    sau aici in tutorialul asta http://www.audi-sport.net/xf/threads/washer-jet-upgrade.237988/page-2 unde trebuie sa inlocuiesti doar adaptorul adica in loc de 8E0 .... sa-l folosesti pe cel care incepe cu 4F0 ...

    sau aici: http://www.audi-sport.net/xf/thread...-passat-fan-jet-conversion.65482/#post-665947 si aici http://dieselpower.cz/forum/viewtopic.php?p=885324&sid=29e2caa0d6e28e6de43b94ca219eb0cb
    Daca o sa cauti pe baza codurilor scrise de mine mai sus si in fisierul atasat o sa gasesti toate informatiile pe net cu tot cu explicatii de montaj.
     
    Ultima editare: 13 Mai 2016
    Legistul2011 apreciază asta.
  8. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sper sa fie mai utile in realitate decat in video. :)
     
  10. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    incearca-le....hahha
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ma atrag cele tip perdea/evantai. In schimb, o sa ma uit mai tarziu cat costa cele cu 3 jeturi, par interesante. :)
     
  12. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    sa-mi zici pretul si mie.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In jur de 50 €uro ambele sprituitoare cu 3 duze + adaptoarele.

    8J0 955 987 G - stanga - stropitoare cu 3 duze incalzita
    8J0 955 988 G - dreapta - stropitoare cu 3 duze incalzita
    4F0 955 431 - adaptor ( 2 buc.)
     
  14. deejayandrei

    deejayandrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 S-line, 2.0 TDI CAHA 170 CP, 2010
    Salut. Referitor la vasul lichidului de spalare: am dat roata jos, am scos pasajul de pasla, am demontat vasul vechi (spart si lipit cu scotch de neamt) si l-am montat pe cel nou - toate bune si frumoase - si m-am impiedicat de faptul ca nu reusesc sa conectez furtunul pe unde se alimenteaza cu apa, cu vasul. Bag mana acolo unde trebuie conectat furtunul la vas dar nu prea am loc s-o misc si in sensul asta nu pot conecta furtunul cum trebuie. El a intrat putin in vas dar atat, am facut o proba umpland vasul cu 5 litri de apa, dar a curs pana la nivelul unde intra furtunul in vas.
    Va rog frumos sa ma ajutati cu o solutie si sa pot conecta cum trebuie furtunul asta. Ce pot face? Sau ce gresesc?
    Cineva mi-a spus ca trebuie sa dau aripa jos...
     
  15. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    L-am schimbat si eu acum ceva vreme si-mi amintesc de o mare "chinuiala". Trebuie desfacuta cutia ECU si apoi sa misti furtunul pana intra in vas. Furtunul meu cel nou, dupa montaj, arata ca dupa razboi (zgarieturi) dar functional. Iti atasez si procedura oficiala.
     
  16. deejayandrei

    deejayandrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 S-line, 2.0 TDI CAHA 170 CP, 2010
    Mersi, mihaicristian.
    Alta modalitate nu e, nu?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fisierul este din manualul oficial de reparatie, adica ELSA. Asa ca alta modalitate poate doar daca inventezi tu una. :)
    Hint: incalzeste cu o suflanta/foen (asa se scrie si se citeste altfel :)) cu aer cald partea care trebuie sa o introduci in vas sau unge usor cu o vaselina ca sa intre fara sa te fortezi prea mult sau si mai rau sa-l rupi sau sa se crape. Bafta.
     
  18. Legistul2011 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2016
    Locație:
    Germania - Frankfurt am Main
    Masina:
    Audi A6 2.4 2004
    Cristi multumesc, ai dreptate, nu m-am uitat destul de bine. Trebuia sa ma uit pe forum mai bine, sorry . Am gasit ceva de la A7 am facut comanda, trebuie sa ajunga in cateva zile sper sa se potriveasca. Multumesc tuturor pentru informatiile postate mi-au fost de mare ajutor :beerchug:
     
  19. deejayandrei

    deejayandrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 S-line, 2.0 TDI CAHA 170 CP, 2010
    mihaicristian , în urma desfacerii acelei cutii ECU, apar probleme/complicații/erori?
    Se demontează/montează greu?
    Întreb, ca să știu când mă apuc de operațiune.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se demonteaza usor. Nu apar probleme/complicatii daca pui toate mufele corect la loc.
     
    deejayandrei apreciază asta.

Distribuie pagina asta