1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan Audi A6 C5 (4B) - inlocuire volan cu model tip B7 sau TT - montare comenzi si incalzire

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de JohnDoe, 11 Dec 2010.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, vor functiona. Dar numai dupa ce faci toata operatiunea de montaj volan+releu si adaptarile necesare.
     
  2. drcoman

    drcoman 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2016
    Locație:
    moisei
    Masina:
    audi ake 2002
    Pffff.....eu ma gandeam ca doar il montez si ceva daptari cu vag-com.
     
  3. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Buna ziua domnilor!! Am o perna cu airbag si comenzi pe volan si m-ar interesa ce ar trebui sa o pot face funcțională pe masina fara comenzi. Este vorba de un A6 c5 1.9 Facelift. Din ce am mai citit pe aici cred ca trebuie volanul cu totul. Plus spirala si modul asa este?
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
  5. C18AAF

    C18AAF 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    CJ
    Masina:
    (A6, 2.5TDI + AR, 2.5TDI)*quattro
    Daca pui fotografii cu volanul de pe masina si airbag-ul "nou", o sa ne lamurim daca e nevoie sa schimbi si volanul sau nu. Daca spui ca ai butoanele pe airbag, tind sa cred ca nu-s generatii diferite, deci mai ai nevoie intr-adevar doar de spirala si modul. Nu mai stiu din memorie cand a fost introdus CAN-ul pe A6, stiu ca allroad-ul il avea de la inceput. Ca sa te putem ajuta, fa cate o fotografie si la instrumente, si la unitatea audio. Cu o pagina in urma a postat Nucu pdf-ul care ne-a ajutat pe toti in anii ce-au trecut. Parcurge-l sa-ti faci o idee daca te apuci s-o faci tu sau apelezi la cineva. Spor la treaba.

    PS: e relevant si daca-i automata sau manuala, butoanele pentru tip sunt in exteriorul airbag-ului.
     
  6. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Va salut domnilor! Revin cu pozele de care aveați nevoie in a lămuri dilema mea! Sper sa fie de folos! Iar volanul este simplu fara comenzi de cutie transmisia fiind manuala iar audio un rns-d. Mulțam fain la toți pentru ajutor!
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ca sa ai volan cu comenzi iti trebuie volanul complet de la o masina care a avut asa ceva, care are modulul electronic pentru comenzi (E221), cablajul de alimentare, iar daca e in 4 spite merge airbag-ul care il ai tu in poze. Mai ai nevoie de releul din link-ul pus de colegul Ovidiu (care e calculatorul de steering-wheel, J453, unde vei face codarile). Spira merge a ta, are un loc liber (T5d/1) unde te legi tu cu firul de LIN/DATA BUS pentru comenzi.
    In rest, respecti schema pe care am atasat-o in paginile anterioare si vei reusi. Daca intampini probleme, postezi aici si le rezolvam.
     
    laurstrimbu apreciază asta.
  8. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Da sper sa găsesc un volan la preț bun si ieftin pentru ca pe asta actual abia l-am vopsit pe masina si e păcat sa iau altul...rămâne in plan! Mulțumesc tare mult de ajutor! Sper sa găsesc unul prin dezmembrări! Faza e ca e si de culoare albastra si îs mai rare ca culori...
     
  9. C18AAF

    C18AAF 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    CJ
    Masina:
    (A6, 2.5TDI + AR, 2.5TDI)*quattro
    Vlad, pune fotografiile cu volanul de pe masina, nu astepta sa te rugam. Cu E221 te pot ajuta eu, daca se potriveste airbag-ul.
     
  10. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Volanul lui e cel de facelift, cel cu decupajul de sus in forma de dreptunghi mai mare, ca in poza atasata de Nucu mai sus (latimea dreptunghiului depaseste diametrul gaurii de fixare pe coloana), asta pentru ca e facelift.
    Ii trebuie un volan cu acelasi tip de decupaj, dar cu mufele din poza lui Nucu pe interior.
     
  11. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Scuzați va rog întârzierea! Am fost la munci si nu am mai apucat sa fac si poza! Acesta este volanul c18...l-am dat odată jos dar nu am fost atent atunci sa vad ce locașuri are... văzând ca nu am mufa direct am zis sa ma documentez dar nu mi-a trecut prin cap sa fac o poza. Cum spune boresque este volanul de Facelift.
     
  12. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Necesar:
    Volan facelift
    Airbag cu butoane facelift, una din cele doua variante: cu butoanele de jos pentru comenzi telefon (vezi link) sau pentru comutare posturi radio presetate (ca cel atasat de tine in postul 86).
    Spira volan multifunctional
    Releu volan multifunctional
    Mufa releu dublu
    Cablaj
    PS: daca tot ai de cautat volan si daca tot ai incalzire in scaune, cauta unul care sa aiba si incalzire in el. Face toti banii iarna si nu necesita decat un singur fir tras in plus.
    http://www.ebay.de/itm/AUDI-A6-4B-M...650154?hash=item19fc3712ea:g:g80AAOSwBahU6up2
     
  13. C18AAF

    C18AAF 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    CJ
    Masina:
    (A6, 2.5TDI + AR, 2.5TDI)*quattro
    image1.JPG

    Sumarizand:

    A. Daca vrei volan cu incalzire, schimbi volanul. (Pe care va trebui sa ai spira noua, E221 si cablajul)

    B. Daca renunti la incalzire, pastrezi volanul si sprira ta (asa cum spune si Nucu), carora le adaugi E221 si cablajul (le am eu).

    In ambele variante mai ai nevoie de J453 (link-ul de la Ovidiu), mufa pentru releu, cablarea fizica pe masina si codarea.

    Varianta cea mai ieftina si rapida e a doua, nici n-ar trebui sa dai jos volanul. Varianta preferata ar fi a doua, dar tu hotarasti.
     
  14. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Va mulțumesc frumos de răspunsuri promte si de mare ajutor! Clar rămâne varianta doi pentru a păstra volanul fiind rar pe culoarea asta...multumesc încă odată o sa vad când ma apuc de proiect si va țin la curent!
     
  15. ghibaflo 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI quattro AKE
    Salutare, am un a6 2.5 ake quattro din 2001, pre-facelift.
    Am mai vazut montat pe A6 C5 volan de A8 D3.
    Intrebare: a facut cineva modificarea asta ? Imi place foarte mult cum arata nu ma intereseaza neaparat sa imi mearga comenzile, momentan am in 3 spite de s-line cu +/- pentru viteze(e tiptronic)
    Atasez poza cu volanul pe care doresc sa il achizitionez
     
    Gabriel Popa apreciază asta.
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Se poate monta insa comenzile la tine nu o sa mearga, si nici cele de tiptronic.
     
    ghibaflo apreciază asta.
  17. ghibaflo 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI quattro AKE
    Pentru comenzi presupun ca daca ii pun un rns exista ceva adaptari, am vazut pe youtube un tip care a reusit. Cele de tiptronic nu ma intereseaza
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E posibil sa se poata face functionale comenzile cu un adaptor/simulator de CAN.
     
  19. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Mai jos las material de studiu pentru cei care vor sa duca lucrurile pana in panzele albe in materie de volan, adica sa ramana si cu C5-ul, dar sa aiba si volan de generatie mai noua cu toate comenzile functionale:

    Cititi intai materialul asta de pe audizine:
    http://www.audizine.com/forum/showthread.php/450037-A6-C5-Allroad-Audi-TT-R8-steering-wheel-retrofit

    Apoi traduceti si cititi materialul asta de pe A6klub.pl al unui membru care si-a facut upgrade-ul si i-a reusit totul:
    http://www.a6klub.pl/-a6-c5-nowa-kierownica-od-a6-c6-do-c5-model-2002-vt37599.htm

    Daca nu va descurcati cu traducerea, va pot da eu in privat varianta mea, insa nu raspund pentru inexactitati intrucat nu sunt vorbitor fluent de poloneza.

    Dupa ce va iese lucrarea, va rog sa postati aici foto sugestive si explicatii cu pasii, dificultatile intampinate, solutiile gasite si codurile pieselor.
    In felul asta poate reusim sa consolidam forumul nostru si pe partea tehnica, nu doar pe cea de socializare si off-topic.
     
    nucugheri, ghibaflo, robbert și încă o persoană apreciază asta.
  20. Căpitanul

    Căpitanul 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2017
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.5 TDI, 1999
    Salut colegi! Sunt nou pe-aici si va rog sa ma ajutati in rezolvarea unei probleme la care caut rezolvare de multa vreme.
    Am un Audi A6 C5 din 1999, 2.5 TDI, 150 CP, tiptronic, la care am montat un volan in 3 spite cu butoane pt schimbarea treptelor de viteza. Am schimbat spira airbag aferenta, am tras cablajul, dar nu sunt lamurit in privinta releului compatibil. Am cumparat si incercat cu unul avand terminatia litera "J", dar nu face serviciu. Ce cod de releu ar fi compatibil? Va multumesc anticipat! Bafta tuturor!
     

Distribuie pagina asta