ESP si / sau ABS aprins in bord la A6 C5 - Senzori sau Unitatea - reglare - inlocuire

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de HARFO66, 10 Mai 2010.

  1. aply1994 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2012
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 2003
    Am un A6 C5 2003 tdi 2.5 2003 automata si are momente cand mi se aprinde ESP-ul in bord si fileaza asa iar cateodata imi blocheaza chiar rotile si daca in momentul cand imi blocheaza rotile apas pe frana, nu tine deloc de zici ca dau cu piciorul intr-un fier. Se aude de parca ar atarna un fier pe jos. Nu stiu ce sa ii fac, de la ce poate fi ?
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Iun 2014
  2. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    placutele cum se prezinta ?

    fa o scanare, sa vede ce erori ai stocate
     
  3. aply1994 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2012
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a6 2.5TDI 2003
    placute schimbate, noi...etc...am pus-o pe tester si ala de la service mi-a zis ca da 2-3 errori dar nimic grav tinand cont la vechimea masinii...a zis ca sunt minore errorile...ce sa fac?
     
  4. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Erori minore sau majore egal,spune frate CE!!!!!!!!!!!!!!!!!!erori ai.
     
  5. mircea212007

    mircea212007 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5,ajm,2001
    Salut ! Am un a6 1.9 ajm si mi se aprinde abs si esp dupa ce pornesc clima la aproximativ 4-5 minute chiar mai repede. Se aprinde in general cand este foarte cald afara si am mai mulyi consumatori. Pe tester imi da eroarea 1435 - senzor g 201 . am schimbat si switch -ul de la pedala de de frana dar nimic

    Va rog, spuneti-mi ce poate fi?:confused:
     
  6. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    Ai zis ca ai eroarea 01435, dar mai departe nu ai dat detalii. Este cumva
    -No or Incorrect Basic Setting / Adaptation
    -Electrical Fault in Circuit
    sau
    -Implausible Signal ?
     
  7. mircea212007

    mircea212007 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5,ajm,2001
    Eroarea este:

    01435-brake pressure sensor 1 G 201
    27-00 Implausible Signal
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca ai schimbat switch-ul si apare eroarea iar, curata mufa care vine la calculatorul de ABS, tot ce tine de cablaje, fire. Senzorul e inclus in acel ansamblu ABS, nu se poate schimba doar el. Vad ca are caracter intermitent, s-ar putea sa fie cauzat de contacte imperfecte. Ai si aici explicatii "oficiale". Bafta.
     
  9. mircea212007

    mircea212007 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5,ajm,2001
    Intr-o perioada mi se blocau franele si am schimbat pompa de frana ,pana nu am schimbat-o am avut mufa scoasa de la modulul abs si am mers asa fara ea.am masurat cu vag si atunci cand apas pedala de frana imi arata ca are pana la 80 de bari presiune , ce la alte masini nu depaseste 44-45. Osa curat si mufa aia de la abs si de la senzor ala g 201 sa vad ce mai face.
    De exemplu azi am mers cu masina vreo 2 ore cu clima si xenoanele aprinse si nu mi s-au aprins becurile , dupa ce am oprit-o 5 minute si am pornit din noi in aceleasi conditii s-au aprins dupa 10 metri si asta numai cand este foarte cald de la 30-35 de grade afara
     
  10. mircea212007

    mircea212007 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5,ajm,2001
    Am verificat firele pe acolo pe langa centrala de abs, par ca noi, la fel si mufele alea le-am dat cu spray de contacte ,si tot asa face ma enerveaza la maxim.
    Mai astept si alte pareri...
     
  11. mircea212007

    mircea212007 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5,ajm,2001
    Am schimbat si senzorul asta cu codul0 265 005 303 si tot asha face , mai astept alte pareri
     
  12. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    In primul rand eroarea este pe senzorul DE PRESIUNE de frana(montat pe modulul de ABS,se schimba separat)l-ai schimbat dar nu nou,sau nu la fel),nu pe senzorul de sub pedala.2 este foarte posibil sa ai si pe motor(avans)o problema si de aceea se aprinde ABS+ESP.Cand pornesti clima creste cantitatea injectata si avansul se modifica.Verifica.Curata si radiatoarele intre ele ca ventilatoarele depun efort si consuma curent,ceea ce afecteaza bunul mers al motorului.
     
    Ultima editare: 29 Iun 2014
  13. mircea212007

    mircea212007 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5,ajm,2001
    OK , si in acest caz cum ar trebui sa fie avansu la motor, ca erori pe motor nu imi da . ca de curatat radiatoarele nu ar fi pana la urma o problema ca le curat. Avansul trebuie mai mare sau mai mic? Si cum verfic? Daca e bine sau nu?
     
  14. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna

    Motorul cald (90 grade) engine,canal 001 cantitatea injectata(IQ) trebuie sa fie fara consumatori(clima etc) intre 0,4-0,6 mg,daca avansul e reglat corect,daca nu ai valorile,reglezi avansul pana obtii aceste valori.Alte informatii despre avans-reglare etc,gasesti pe forum.
     
  15. cristi4all28 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2014
    Locație:
    olt
    Masina:
    audi a6,2.5 tdi,2001
    probleme asr

    salut
    tin sa precizez ca sunt nou pe acest forum si de de curand posesor al uni audi a6
    problema mea este cu martorul asr care se aprinde dupa aproximativ 5-6 minute de mers si ramane asa
    in schimb nu afecteaza cu nimic comportamentul masini trge normal
    cum pot remedia problema si daca e normal cu asr pornit masina sa se comporte normal
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Faci o diagnoza si afli exact motivul aprinderii martorului. Bafta.

    Te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uite-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  17. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    An de fabricatie,motor ,diagnoza musai,probabil un senzor.
     
  18. crisanda78 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2011
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    A6 2.5 2001
    problema mea rezolvata , poate ajuta si pe altii :
    dupa ce porneam motorul la aprox 10 minute se aprindeau martorii abs si esp si asa ramaneau. opream motorul si porneam la 10 min iar se aprindeau.
    calculatorul imi dadea ca are o eroare stocata. cum a rezolvat mecanicul : unul dintre firele de la releul de incarcare era intrerupt sau ciupit, reparat si disparut problema.
    dar sa nu credeti ca a fost atat de simplu. a trebuit dat alternatorul jos, inlocuit cu altul si constatat ca nu era el de vina doar ca informatia ce o dadea releul prin acel fir nu ajungea la calculator

    :arco:
     
  19. mircea212007

    mircea212007 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5,ajm,2001
    crisanda78 Imi poti spune ce eroare aveai si cam pe unde era firul intrerupt sau ciupit, problema asta cred ca o am si eu?
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Aug 2014
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP

Distribuie pagina asta