1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 AVF Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Catalin_1987, 1 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Daca pentru tine asta este concluzia, iti dai seama cum e sa fii in pielea mea.Sotia rade de mine constant : gata, ai sters anuntul?[emoji23]
    Intre timp....cand crezi ca un diesel sub 2L nu iti poate aduce un zambet pe fata:[​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    speedy82, Tudor.r, vladliviu85 și alți 9 apreciază asta.
  2. alanb1

    alanb1 Bronze Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Petroșani - Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI AWX, 2001
    Frumos peisaj cu toata plasticaraia pe sub capota.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Eu tot nu pot sa imi dau seama cum mai sta masina asta la vanzare si nu s-a gasit nimeni sa o cumpere...sau asteapta sa castig eu la loto!Trebuie sa ma pun pe jucat,poate mai am o sansa sa o fie a mea:)
     
    vladliviu85 și Catalin_1987 apreciază asta.
  4. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Catalin ce-am vorbit noi ? N-ai zis ca mai am de asteptat pana aduni 1mil de km ca sa o vinzi ? :) EGR e nou sau cum de e in stare asa buna la km astia ? :icon_thumright:
     
    vladliviu85 și Catalin_1987 apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cum ai desăvârșit curățarea motorului ? Arata foarte bine ! Ce dressing ai folosit ?
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Merci!Sunt foarte multumit de aspectul motorului acum : nu doar plasticaraia este curata ci intregul motor.
    Nu am urmarit incasarile la loto din ultimele saptamani, insa este posibil sa fi crescut numarul de jucatori!
    Nu-i bai ca nu s-a vandut!Probabil daca se vindea, eram suparat acum.Asa am ocazia sa ma relaxez in fiecare zi in care mai fac ceva la ea!
    Asa am promis, dar se pare ca sunt neserios.Masina are azi 253k km si mi-e imposibil sa ma tin de cuvant in viata asta:).
    EGR-ul a fost inlocuit la 200k km cu unul nou, ocazie cu care am curatat admisia si am schimbat garniturile pe acolo.Cel vechi incepuse sa faca mizerie pe la 180k km si m-a enervat la culme : de la temperatura, uleiul scapat de el a murdarit multe prin zona.
    Cel nou a mers cateva luni activ si apoi l-am anulat fizic si din soft.Pe langa EGR am mai inlocuit preventiv si garniturile pe la tubulatura si capac, dar fiind deja murdar nu stiu daca mai scapa pe undeva.Acum este totul fresh sub capota si asa o sa ramana.
    Multumesc!
    Am folosit APC-ul de la CG diluat 1:20 si m-am dotat cu ceva pensule mai lungi si perii.Cu rabdare si o lanterna am reusit sa ajung in marea majoritate a zonelor ascunse si l-am curatat.Nu este perfect, insa cu siguranta este un motor curat pentru Romania:p
    Plasticele si furtunele au fost acoperite cu Vicont VRP, un dressing pe baza de apa ce este prea intens pentru interior chiar si diluat 1:1, insa perfect pentru motor. VRP-TREATMENT-1000x1000.jpg
     
  7. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Zici ca e phaeton, asa arata acoperit motorul "imbracat" :p

    Cum se numesc toate plasticele alea ce acopera bateria, partea din stanga a masinii (drepta din poza) ? Vreau sa caut si eu :)
     
    Ticticking și DonDoneL apreciază asta.
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Daca nu ma insel am folosit urmatoarele coduri(Ai si sistemul de prondere acolo) :

    upload_2018-5-8_21-44-53.png upload_2018-5-8_21-43-59.png
    upload_2018-5-8_21-44-22.png
    upload_2018-5-8_21-48-22.png
     
    speedy82, Scorpyon și Ticticking apreciază asta.
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Scorpyon este greu sa citesti topicul dedicat despre plastice la motor pentru masina ta ? Nu-i asa ca mai bine intrebam (de lene) in loc sa cautam singuri si sa invatam ?
     
    cristian16 apreciază asta.
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @Cristi : inteleg, insa a fost placerea mea sa ajut.Plus ca topicul este citit probabil si de alti posesori de B6.

    Update : am inlocuit azi furtunul de 90* ce face legatura intre admisie si Egr.In urma spalarii motorului am aplicat pe tot ce este plastic si cauciuc un dressing, ocazie cu care am verificat si starea furtunelor.Cel de la Egr avea fisuri, insa fara urme de ulei, semn ca erau fisuri pe camasa exterioara.
    Am comandat piesa originala si azi l-am montat.Cost ~150 lei si 15 minute de munca.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    speedy82, vladliviu85, Tudor.r și alți 5 apreciază asta.
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Top zustand ! :) Frumos din partea ta, alții când bagă mașina la vânzare i-au tot ce pot de pe ea, și tu adaugi ! :applaus: oricum ...nu e orice mașină și nici orice proprietar !

    P.S. Când ștergi anunțul ?! :beerchug:
     
  12. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Avea el in gand sa o vanda de prin 2009 dar cum a rezistat 9 ani sa nu o vanda, poate rezista inca pe atat
     
    gutza25 și vladliviu85 apreciază asta.
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cosmin ZKG
    Nu il sterg, din contra o voi scoate si pe alte canale.Pana la vanzare, masina o sa primeasca intretinere optima, indiferent de cost.
    Ce-ti mai e si cu detailingul asta, observi lucruri de schimbat la masina.Daca nu spalam motorul, probabil furtunul ala ajungea sa crape de tot.Iti dai seama ce imi auzeau urechile daca bubuia la viitorul proprietar?

    Dooster
    Ce vremuri. Da, ma batea gandul atunci, insa eram pe la inceput cu B6. Azi sunt constient ca daca nu o vand, o sa-mi fie aproape imposibil sa o mentin in starea actuala. Sub nici o forma nu o tin in parcare.

    Cateva poze de incalzire pentru o sesiune de cumparaturi la hipermarket ... am zis sa am curaj sa dau cu cardul:

    1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
     
    speedy82, cosminscm, tavicosma și alți 13 apreciază asta.
  14. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Aceasi lauda pentru munca depusa, dedicatie, masina, produsul finit.

    PS: Furtunul acela de obicei se crapa doar in exterior, in interior fiind ok, nu scapi gaze/aer/etc. Vad ca esti "maniac", de cum apare o chichita, de cum sari s-o rezolvi. Jos palaria pentru treaba asta!
     
    DonDoneL apreciază asta.
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Multumesc!
    Nu sunt chiar maniac intotdeauna, insa dupa 10 ani cu B6 am invatat ce este urgent si ce este prioritar.
    Furtunul acela avea doar camasa crapata, insa analizand crapatura mi-am confirmat ca nu mai ducea mult : camasa interioara este subtire.
    In 10 ani am avut o singura data probleme pe partea de admisie si am luat Limp pe autostrada: un furtun de vacum spart.Atunci am simtit ce inseamna sa ai pedala de acceleratie degeaba si sa nu poti face o depasire.Pentru mine este vital ca motorul sa mearga in parametrii.....sau peste[emoji23][​IMG]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    speedy82, vladliviu85, gabitza121 și alți 2 apreciază asta.
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu am mai facut ceva :)
    Am curatat in interiorul actuatorului, am izolat restul acestuia si i-am aplicat un strat de vopsea neagra, de etrieri.
    Avea niste rugina acolo si se vedea urat ;)
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu-i usor momentul![​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    speedy82, Xtremer, Andu333 și alți 9 apreciază asta.
  18. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
  19. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Huh... imi imaginez :(
     
  20. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Priveste partea pozitiva! O sa urmeze alta masina care o sa te bucure si mai mult! :)

    Iar daca ti se face dor de platforma asta, te astept oricand, e lista inca lunga cu to do :)

    Asteptam acum noua achizitie..sper sa nu tradezi! :p
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta