1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 AVF Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Catalin_1987, 1 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Hai cu alte cerculețe Cătălin ! :beerchug:
     
  2. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    i know the feeling :(. Dar da, priveste catre urmatorul proiect!
     
  3. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Nu stiu de ce am impresia ca o sa iti para rau dupa vechiul B6 , asa au patit toti prietenii mei care au avut A4 B6, Octavia 1, Golf 4, Passat B5, B5.5 si au trecut la generatii mai noi de (a4, golf, passat, octavia) :) Oricum o masina veche mereu are nevoie de cate o reparatie, fie ea si ieftina si e enervanta treaba asta sa tot stai prin service, insa a ta era schimbat tot la ea, ca o masina noua, cine a pus mana pe ea va fi foarte multumit. O sa o mai vedem pe forum ?
    Cand urmeaza noua masina ? :footy:
     
  4. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Parerea mea e ca nu tot ce e mai nou e mai bun :)
     
    vladliviu85, DonDoneL, Lucian189 și alți 2 apreciază asta.
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Bun......masina are un nou proprietar de 2 zile.Este vorba de un tanar de 27 de ani si asta ma bucura : eu aveam 20 cand am cumparat masina.
    Daca o vom revedea pe forum...nu stiu.Cumparatorul este pasionat de masini, insa nu neparat de forumuri : din intrebarile puse mi-am dat seama ca nu a citit in detaliu nici istoricul masinii pe care urma sa o cumpere.

    In cei peste 10 ani in care am fost proprietar de B6 am investit mult suflet si mi-a fost foarte greu sa o vand, insa decizia a fost luata cu capul, nu cu sufletul.Sunt mandru ca am reusit sa transform masina dintr-una banala intr-o masina ce nu trecea neobservata : pasionatii stiau masina sau intuiau ce este diferit, trecatorii vedeau ca este diferita chiar daca nu intelegeau ce este diferit.
    Functional azi masina este peste nivelul de acum 10 ani si asta a fost un criteriu important pentru mine si probabil cel mai puternic argument in a o pastra atata timp.Cred cu tarie ca masina asta o sa mai mearga cel putin 10 ani daca legile vor permite si daca este tinuta din scurt.Nu este o masina noua, are nevoie de atentie constant, insa probabil numeri pe degetele B6-urile ce merg la fel.
    Pretul de vanzare nu este un detaliu important : cand vezi ca pleaca condusa de altcineva, simti cel mai bine ca banii nu aduc fericirea.
    Proiect viitor : nu stiu.In momentul de fata caut o masina, nu un proiect.Sansele sa aiba cerculete sunt mai mici, insa daca nu o sa aiba acum, probabil revin peste 2-3 ani(imi propun sa nu mai sar de 3 ani cu o masina).
    Desi am vandut masina cu suflet bun, pozele sunt triste :
    1.jpg 4.jpg 2.jpg 3.jpg
     
    speedy82, octavian79, Tudor.r și alți 15 apreciază asta.
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    No wayy... aici e vorba de pasiune nu de bani. Inteleg ca a fost greu si ca e.. nu ai pastrat-o doi-trei ani, ci zece. Iar modificarile aduse au fost numeroase, orele de lucru (cu pasiune, nu din necesitate in pare parte, cel mai probabil au zburat si n-au mai contat cate sunt). Nu mai vrei cerculete deoarece nu se compara modelul mai nou (banuiesc ca B8 ai in vizor) cu un B6? Asta asa e.. te asteptam pe forum cu prezenta si idei indiferent de marca aleasa. Ai respectul meu pentru tot ce ai facut !
     
  7. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Yes way!.
    Vine un moment in viata in care trebuie sa trecem mai departe.
    Asa ca succes in achizitionarea unei noi masini.
     
    Catalin_1987 și bobalex18 apreciază asta.
  8. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Oricat de greu ar fi momentul despartirii, urmeaza unul parca si mai greu, acela al noii achizitii.
    Mult noroc Cataline!
    Subscriu la ce spus colegul mai sus ,,te asteptam pe forum cu prezenta si idei indiferent de marca aleasa,,.
     
    Catalin_1987 și bobalex18 apreciază asta.
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cătălin , la capitolul A4 B6 al tău Audi va rămâne sticky mult timp de acum înainte ! Ai avut niște modificări de bun gust, iar întreținerea a fost mereu la cele mai înalte standarde ! Chiar dacă ai luat microbul detailing mai târziu, odată intrat nu mai pleacă !
    Pe curând camarade :hi:
     
  10. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Nu trebuia sa vinzi masina. Nu stiu cum gandesc altii, dar sa se bucure altii de banii, timpul si pasiunea investite de mine nu mi se pare o idee buna. In locul tau as fi tinut-o pana la moarte cum se spune. Chiar si 10.000 de euro nu m-ar fi convins sa o vand daca as fi fost in locul tau. Sa iti iei una mai noua ? B8-ul e cu mult sub B6 la capitolul fiabilitate. Masinile nu se mai fac cum se faceau odata indiferent de marca. Iar masina ta chiar daca, cum spui tu nu era o masina noua defapt era ca una noua pentru ca 80 - 90 % din piesele de pe ea erau aproape noi si originale. Pacat , nu te supara dar parerea mea e ca e mare pacat ca ai dat-o.
     
    Ultima editare: 8 Iul 2018
    DonDoneL, Gabi_KGT, gutza25 și încă o persoană apreciază asta.
  11. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Cred ca este exclus din discutie factorul financiar. E clar ca n-a vandut-o pt bani, ci pur si simplu pt ca n-ar mai fi avut timp sa se bucure de ea, sa o intretina la acelasi nivel..etc. Asa cum a mai mentionat si in alte posturi: are masina sotiei, masina de serviciu, e posibil sa mai urmeze si o alta masina..etc. Concluzia fiind ca inca o masina devine o povara prea mare. Cateodata, chiar daca e o decizie grea, e mai bine sa ajunga la cineva la care sa poate ramane cel putin la acelasi nivel la care ai adus-o. Abia cand vezi ca starea masinii se inrautateste, toata munca, stresul si orele pierdute s-au dus pe 'apa sambetei', incepi sa ai regrete :(
    Cunosc multe persoane carora le-a parut rau cand au schimbat VW B5 cu B6 si B7, Golf 4 cu Golf 5, A4 B6 cu A4 B8..etc. Problema o sa apara cand vrei sa repari greseala, intorcandu-te la acealasi model pe care l-ai avut si nu prea gasesti masini ca cea pe care ai vandut-o :(
     
    coco_catalin apreciază asta.
  12. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Eu cred că dacă i-a sunat ceasul să plece, trebuie să plece chiar de-ar fi Sfantul Graal.
    Până la urmă alegerea de a o vinde trebuie să aparțină în totalitate proprietarului, el fiind singurul care cunoaște toate detaliile tranzacției, incluzând aici și rațiunile de orice natură ar fi ele.
    Pentru noi, restul, rămâne oricum contribuția lu' Cătălin la dezvoltarea considerabilă a forumului în privința bagajului de informații tehnice.
    Ăsta e adevăratul câștig de pe urma muncii lui, iar asta nu pleacă nicăieri de aici.
    Așa ceva e cu mult peste valoarea obiectului în sine, oricare ar fi fost prețul vânzării. Plecând de la ce lasă Cătălin aici, pot apare o sumedenie de B6-uri la fel de frumoase într-un timp mult mai scurt dat fiind faptul că informația este deja centralizată, verificată și explicată, nemaifiind nevoie de anii petrecuți cu documentarea din perioada de pionierat a forumului. Pasiune să fie, restul e la vedere.
    Îmi amintesc și acum de B6-urile lu' Cătălin, Rotitza, Rapier și Orgonaskaroly și discuțiile de acum un deceniu... Ce vremuri! Câte dezbateri pentru orice detaliu având în vedere că atunci se crea informația! Cât periau orice problemă până cerneau soluția optimă! Câte probe și ce explicații la final de-ți puteai construi una singur în garaj!
    Părerea mea e că discutând despre obiect în sine, ne abatem de la adevărata valoare pe care ne-o lasă pe mai departe aici, pe forum.
    Oricum ar fi, de plecat, eu cred că a plecat doar mașina. Cătălin cu siguranță va rămâne și va fi la fel de apreciat indiferent de culoarea, dotările sau motorizarea 5ar-ului ce va urma.
    :hi:
     
    Ultima editare: 8 Iul 2018
    Tudor.r, D@ny, Gabi_KGT și alți 7 apreciază asta.
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Inainte de a inchide topicul trebuie sa multumesc pentru cuvintele frumoase.

    Masina s-a vandut si este cea mai buna decizie pentru momentul asta. Sunt sigur ca imi voi aduce aminte de B6 de fiecare data cand voi vedea pe strada o masina custom, insa viata merge mai departe si pozele raman in calculatorul meu.
    A fost o perioada de glorie pentru masinile noastre, cu multe ore petrecute in service cu prietenii castigati aici: ora 3 dimineata era ceva normal pentru a pleca acasa pentru mine, Rotitza, Bet, Mihai, ... etc.
    Este minunat sa ai mereu timp pentru ce-ti place si sa te bucuri de fiecare modificare, insa ziua are 24h, iar prioritatile uneori te obliga sa investesti timpul si in alte proiecte.
    In ultimul an masina a facut 7.000 km cu greu: plimbari spontane prin tara de dragul miscarii din parcare si sute de drumuri la spalatorie pentru un makeup perfect. :)

    Viitoarea masina : nu este o prioritate acum. Voi cumpara o masina pentru familie si concedii, insa o va folosi sotia mea, iar eu doar ocazional.

    Masini noi versus B6-le meu: progresul nu ocoleste masinile noi. Am indragit mult platforma asta, ii stiu minusurile si plusurile. Sentimentul era la fel cand a aparut Iphone 6: prea mare ... prea diferit fata de celelalte, insa azi toti folosesc “X”-ul de dimensiunile lui 6.

    Activitate pe forum: sunt atasat de forumul asta si am un reflex in a verifica zilnic ce este nou. Cu sau fara Audi voi posta in continuare. Cum spunea @Cosmin ZKG microbul Detailing m-a prins si pe mine, iar zona de pe forumul nostru are nevoie de update-uri.

    @Cristi: te rog sa inchizi tu topicul.
     
    octavian79, KidBlondu, Tudor.r și alți 11 apreciază asta.
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    It's done. :)
     
    Catalin_1987 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta