1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 S-line 1.8T BEX - Misano Red

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de t_qua77ro, 21 Oct 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Cand am văzut poza asta, deja mi-a venit o idee. La a6 c5 am vazut ca buzunarul feței de ușă are un sistem tip balama. Astfel gura se face mai mare, deci poti baga cu ușurință o sticla de apa acolo, de exemplu. Trebuie sa îmi pun mintea la treaba, poate fac ceva frumos
     
    DincaMarius și smurff apreciază asta.
  2. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Eu am desfacut-o la modul asta pentru ca butoanele pentru memorie si butonul pentru deschiderea capotei portbagajului au un suport de plastic in spatele ramei care ramane la vedere, in care rama se clipseaza. Acei suporti de plastic nu vin ca repere separate in ETKA, deci teoretic nici nu se pot inlocui, insa ei sunt perfect demontabili de pe o fata de usa donatoare (neaparat volan stanga) cu putina migala, si iese ca din fabrica.
    Nu stiu ce sa zic despre buzunarul cu deschidere ca la C5, eu sunt fan OE si nu am luat deloc in calcul :)

    Becurile vad suficient de bine chiar si pentru mine care pot spune ca sunt exigent, ca sa nu spun pretentios. Inainte am avul CBI (fara sa stiu, de la fostul proprietar) si ma invatasem cu lumina putin albastruie, dar in cateva zile te obisnuiesti cu lumina alba de la NBL. As putea spune ca recomand. Bine, la mine si lupele farurilor au avut parte de putina atentie de la proprietarul anterior, nu sunt arse precum putem gasi la majoritatea farurilor folosite 15 ani.
     
    smurff apreciază asta.
  3. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Cum la interior nu prea mai gasesc mare lucru de facut, ne axam pe mici detalii.
    Schmbarea de azi, cotiera fata cu buton de actionare pentru coborare, OE in stare impecabila. Si cea veche era in aceeasi stare, doar ca era modelul clasic cu coborare totala prin basculare inspre spate.
    [​IMG]
     
    Kspic, stefan550 și AlexPTB apreciază asta.
  4. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Am si eu o curiozitate: ne poti divulga sursele unde achizitionezi piesele ? Nu inteleg cum si unde le gasesti, in stare impecabila. Nu ma refer doar la cotiera, la plasa de portbagaj, fete de usi cu nappa si buton memorie, etc. Si la cea cu interior crem acelasi lucru l-am observat: multe piese pe care le-ai gasit aratau impecabil, iar la pret, cu siguranta mult sub pretul elementelor noi.
     
  5. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Nu e numai o singura sursa, olx, Facebook, plan local
    Multe piese au in spate si multe ore de intretinere/curatare si/sau sunt facute din subansamble ale altor 2-3-4 piese similare :)
    Ideea e ca nu imi plac compromisurile, mai ales la interior, si mai ales cand vine vorba de a renunta la ceva ce deja este pe masina pentru alt reper cu mici functii in plus. Singura exceptie de la aceasta regula autoimpusa a fost cand am pus Recaro si am dat jos scaunele S-line care aratau impecabil

    20200102_153959.jpg
    IMG-20200224-WA0019.jpg
     
    Kspic, stefan550, AlexPTB și alți 5 apreciază asta.
  6. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Nu stam degeaba
    Sper sa reusesc sa le si pun sus :)
     
    Kspic apreciază asta.
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    De cand caut si eu o bucata asemanatoare, care sa aiba acea plasa .
    Ce face modulul? Amplificator radio?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E aceeasi plasa pe ambele parti ?
     
    waf apreciază asta.
  9. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    @waf
    Face ceasurile mai deștepte, dupa mufe pare vfiz ceva
     
    DincaMarius, Chriss_Deejay și waf apreciază asta.
  10. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    @audi66 : Cred ca forma difera. Plasa aia nu se gaseste separat din pacate. Daca as lua o din alta parte, nu stiu daca o pot fixa.
    Iar reperul intreg, e foarte scump, nou ma refer.
    Gabi, daca mai stii pe undeva unul similar, pls let me know. La fel si cotiera de B7 sau alte bunatati .
     
  11. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @waf intra pe grupul de pe fb, urmareste olx si crede-ma ca gasesti tot ce vrei in zilele astea...sunt extrem de multe B6/B7 la dezmembrat, chiar zilele trecute am vazut un B6 cu ceva dotari mai rare printre care oglinzi rabatabile electric, perdelute geamuri spate si luneta.
    Aseara iarasi am gasit plafon complet S-line de avant la 400ron neg. etc...

    Te avertizez de pe acuma ca trebuie sa stai bine cu nervii, pe fb o sa dai de extrem de multe persoane care te vor face sa te intrebi daca nu cumva tu esti ala dus cu pluta :))
     
  12. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Plasa e bricolata? Sau asa e OEM pe un anumit model de masina?


    [​IMG]
     
    stefan550 apreciază asta.
  13. rogoz

    rogoz Bronze Member

    Înscris:
    3 Iun 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI 190 CP DETA S-TRONIC QUATTRO 2017
    Mai mult ca sigur e OEM. Si eu o am de fabrica pe B6.
     
    AlexPTB apreciază asta.
  14. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Salut
    Modulul e VFIZ, o interfata gen VAG COM care transpune datele pe displayul ceasurilor de bord. Inca nu am reusit sa il pun sus sa ma joc cu el.
    Capitonajul din portbagaj cu priza si plasuta este extraoptiune de fabrica si bineinteles ca la al meu totul e OE. Nu imi plac improvizatiile.
    Ma batea un gand si la perdeluta electrica pentru luneta si la cele manuale pentru geamurile spate. Ma tentau mult pentru ca donatoarea era sedan si stiu ca sunt rare cu aceasta extraoptiune. Insa eu avand deja folie pe geamuri, am considerat ca ma complic inutil, ba chiar ar parea ciudat din interior si folie si perdeluta. Mai ales ca era si diferenta de tapiterie pentru panourile de usi spate, mai trebuie butonul din bord unde eu am setaras cu crom si imi trebuia toata linia respectiva, cablaj si asa mai departe.
     
    DonDoneL și AlexPTB apreciază asta.
  15. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Instalare OEM-ish pentru modulul #VFIZ cu ajutorul unui suport OE pentru TMC Box-ul necesar RNS-D-ului, care vine aproximativ in aceeasi zona. Ca parere personala, nu ar fi fost deloc rau daca cablurile din modul erau mai lungi cu macar 2-3 cm. Dar si asa zic ca a iesit rezonabil treaba.

    20200329_132433.jpg 20200329_132421.jpg

    Si rezultatul



    Deocamdata ne aflam in tatonari cu modulul, e destul de complex ca functii/setari ;)
     
    Kspic, F33lings, stefan550 și alți 3 apreciază asta.
  16. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Stau si ma gandesc daca se pot inlocui steperele de la ace cu unele mai rapide ca sa faca cursa mai rapida
     
  17. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Se poate seta din meniul VFIZ cat de repede se misca acele.
     
  18. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Da-le viteza atunci :))
     
    mirceacml și Chriss_Deejay apreciază asta.
  19. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Gata si cu portbagajul:
    - tavita cauciuc OE
    - plasa bagaje OE
    - carlige bagaje
    - mocheta dreapta cu plasuta si priza 12V
    - mocheta stanga cu compartiment depozitare cu capac
    - bancheta rabatabila si ski bag
    + curatenie :)
    upload_2020-4-7_10-37-34.png
     
    RazvanRXR, Chriss_Deejay, Gabi_KGT și alți 6 apreciază asta.
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mai sunt pe aici vreo 2 masini pe care peste cativa ani, Audi Gmbh va licita pentru ele sa le expuna in vitrina oficiala :)

    Felicitari Gabi ! Top, top zustand ! Imi place ca tot ce vad e pe linia oem si oem + !
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta