1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A6 C8 45 TFSI 265 cp Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de traian si decebal, 16 Dec 2020.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Tine cont ca ai facut asta si la 39grade temp exterioara. Temperatura pe admisie cred ca era 50+.
    Mie imi pare ca se misca bine pentru masa masinii...
     
  2. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    @mik15
    @Ionut Stancu

    Da, masina se misca extrem de bine dpmdv.
    Uitand-ma pe filmulet, sub nicio forma nu iti dai seama de senzatia de viteza.
    Mai jos ceea aveam ieri in portbagaj.
    Doar scaunul are 15kg, plus ca nu se vede naveta de 24 de sticle de bere din dosul lui.
    Benzina proasta, eu 91kg in curul gol si nemancat, usoara panta, rezervorul cu 50 de litri inauntru.

    Cand o sa am rezervorul uscat, masina absolut goala, o sa ii pun o data 15 litri de benzina la 15 lei litru si o sa incerc mai multe
     
  3. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Nu rezolvi nimic cu cea de 102. Ba din contra, s-ar putea sa nu-i placa fara remap. Pune-i de 100 si fa test cand sunt temperaturi mai scazut afara.
     
    cipri29 apreciază asta.
  4. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    7850km astazi.
    Au fost 5000km pana pe 9 iulie cand masina a facut fix 4 luni iar de atunci 2850km in 3 saptamani si abia acum urmeaza drumul de 3000km intins pe parcursul a 10 zile.
    Termin sezonul de vara la 15 septembrie, practic 2 luni si o saptamana de alergat, cu probabil 10.000 km facuti in perioada asta, deci un total de 15.000km de cand am luat masina. Probabil in urmatoarea jumatate de an din septembrie pana in martie cand masina va face un an, mai fac vreo 7000km.

    Curios faptul ca nu au mai aparut erorile alea relationate cu camera din parbriz. Daca in primii 5000km au aparut de 6 ori, in urmatorii aproape 3000km, niciodata. Sa vad ce o sa zica in astia alti 3000km pe care o sa ii fac in 10 zile.
    Stie careva daca masina ar putea sa isi faca update de soft singura?

    Neavand niciodata masina pe benzina in juma de milion de km de soferie, ma fascineaza consumul acestei masini, in sensul ca efectiv iti arata clar si conform drumurilor pe care le faci (de parca alte masini ar arata neconform drumurilor facute :) ). Nu exista povesti pescaresti. Insa la diesel nu exista plaje atat de mari de consum ca la benzinar, acesta din urma facandu-te mult mai consient de rahatul care te inconjoara pe strazi.

    Am venit aseara de la Comarnic, doar pe DN1, cu 4.9% pana in fata blocului, nedepasind decat fff rar viteza de 110kmh si doar cu cativa kmh.
    La dus am avut 7.6% spre Comarnic, desi am mers 100% identic. Atat de mult conteaza urcarea in altitudine cu aproximativ 500m, traficul de prin Bucuresti pana am iesit, cat si unele cozi pe centura Ploiestiului sau coada de la Comarnic de 2.5km.

    Am avut acum 3 zile ceva treburi prin Bucuresti, vreo 30-40km(nu mai tin minte exact), cozi, manevre multe de parcare...20.5% consum.
    Joi dimineata am mers la serviciu la prima ora(am ajuns la munca la 7 fix) iar drumul de 10km prin Bucuresti de acasa pana la munca l-am facut cu 8.6%
     
    Ultima editare: 31 Iul 2021
  5. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Sa imi fie cu iertare, insa stie careva cum se reseteaza contorul secundar de km la gunoiul asta infect?

    Ca am pus benzina, m-a intrebat daca vreau sa ii resetez numarul de km si din greseala am spus ca nu vreau.

    Am tot cautat prin meniu insa nu am gasit.

    Sa nu ma trimita careva la manual, ca daca si pt a reseta un contor de km este nevoie de manual, atunci nu mai am dubii asupra faptului ca masina asta e facuta de niste dementi.

    M-ar amuza si nu m-ar surprinde daca mi s-ar spune ca nu mai pot reseta daca nu am facut-o atunci cand am avut ocazia si ca ar trebui sa astept pana ii pun benzina din nou

    Nu ma slabeste macar o saptamana legata aceasta masina din a ma scarbi si a ma frustra.
     
    Ultima editare: 31 Iul 2021
  6. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Esti ceva fenomenal. Tu ai nevoie de sofer sa iti faca toate lucrurile astea pentru ca se pare ca ori nu sti ori nu esti capabil sa citesti un amarat de manual. Te revolta un buton pe care nu il vezi, "probleme peste probleme", masina e gunoi pentru ca tu nu ai avut curiozitatea macar sa apesi butonul de meniu din stanga de pe volan. Problema in toata ecuatia asta esti tu, nu masina. Sfatul meu e sa o vinzi dracului si sa ramai la orice alta marca care sa iti satisfaca aberatiile.
    Imi cer scuze moderatorilor dar omul asta deja ma oboseste, plictiseste si irita in acelasi timp.
     
    Cata_ADC, Nemesis 31, Alex3 și alți 8 apreciază asta.
  7. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Cobor imediat sa ma uit si sa apas pe distinsul buton "meniu" si sa vad pe ce trebuie sa mai apas sau sa invart apoi pt a ajunge unde trebuie.

    Omule, am cautat 15 min singur si inca 15 min cu un vecin de-al meu care are C7 si este aici pe forum. Asa ca slabeste-ma tu.

    Iar omul nu e ca mine...e dintr-al care are 12 retrofituri pe masina. Din ala ca voi.

    Am apasat impreuna peste tot, credem noi.
    Mai ramanea sa cautam prin portbagaj.

    Ceea ce si lui i s-a parut ciudat, a fost faptul ca se resetau printr-o apasare de buton pe volan toti parametrii exceptand contorul de km, de asta si lui i s-a parut logic (la fel ca si mie) sa nu mai insiste pe comenzile de pe volan.

    Sa ma ierti, insa asta este parerea despre A6 C8, fie ca tie ca posesor iti place sau nu.
    Poti sa eviti topicul in care eu prezint si o alta realitare

    Spre deosebire de multi, pt mine masina asta nu este visul de o viata, de asta nici nu o descriu in hiperbolele uzuale.

    Sper sa pot peste 3 ani jumate sa am alta, la fel cum sper sa zugravesc in dormitorul mic
     
    Ultima editare: 31 Iul 2021
  8. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Uite ca am coborat.

    Daca tie ti se pare normal ca toti parametrii comp de bord sa se reseteze impreuna, printr-o apasare lunga de buton exceptand contorul de km pt care trebuie sa apesi pe un alt buton intitulat, se pare, Meniu, dar de fapt pe el este un dreptunghi desenat si inca 3 linii orizontale alaturi de 3 puncte, iar apoi trebuie sa invarti de butonul cu ajutorul caruia ai resetat initial toti ceilalti parametri prin apasare lunga si apoi iar trebuie sa apesi pe acelasi buton pe care anterior fie ai rotit fie ai apasat lung, uite ca mine mi se pare jenant.

    Adica pt a putea reseta tot, faci combinatii de 2 butoane pe care fie le rotesti, le apesi fie scurt, fie lung, iar intr-un final reusesti.

    La fel cum mi se pare jenant atunci cand pui harta pe displayul din spatele volanului, sa nu ai posibilitatea de a o ingheta la rezolutia pe care o vrei.
    Sau macar, daca masina nu iti da posibilitate de a ingheta harta asa cum vrea soferul si tot revine la rezoltia oe care o vrea ea, pt ca evident ea stie mai bine decat mine nevoile mele, macar dupa ce ma lupt cu ea de vreo 3 ori sa o maresc sau sa o micsorez asa cum vreau eu, software-ul masinii sa priceapa nevoia si sa accepte setarea. Apoi, daca are chef, sa reseteze la oprirea motorului catre starea initiala.

    Acum nu cred ca e necesar sa explic de ce vreau harta din dosul volanului la o anumita dimensiune. O vreau si gata, iar masina nu face, rezultand ca pt mine acea harta de la volan este inutila. Ma frustreaza ca o am si nu ma pot folosi de ea. Mai bine nu o aveam.

    Dar da, sunt eu anormal.
     
    Ultima editare: 31 Iul 2021
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Topicul asta se inchide. Nu se accepta toate tampeniile si prostiile scrise si debitate de cineva care pentru el marca Audi este un gunoi.
    Daca Audi este un gunoi infect cred ca ai gresit marca si cu siguranta ai gresit forumul care este al unor pasionati al acestei marci auto.

    Forumuri pentru, cu si despre "gunoaie" gasesti in alta parte. Adio.
     
    Red_, CosminSt, Cata_ADC și alți 21 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta