1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A7 2019 55 TFSI

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Alex845, 4 Aug 2021.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. bubu182

    bubu182 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 2014 BiTDI S-line Exclusive
    Eu zic sa te bagi si la restul lip-urilor Maxton, daca o iei logic, si cea de pe fata e tot "o bucata de plastic", insa, toate impreuna sunt gandite vizual sa schimbe look-ul masinii.
    Nu sunt chiar ieftine (daca ne uitam comparativ cu alte chinezarii asemanatoare), iar foarte multi cu RS6/7 2020 am vazut sa le foloseasca :)
    Fix asa ma gandeam si eu si voiam doar lip fata, pana am vazut un alt A7 modelul meu cu tot kit-ul maxton pe el si mi s-a parut ca se imbina extrem de bine.
    Anyway, just my 2 cents, gusturile nu se discuta evident :arco:

    Overall oricum arata crima :p
     
    Alex845 apreciază asta.
  2. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Mai mult ma tenteaza prizele aer bara de la Prior design

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Oudi, Peto, 911turbo și alți 8 apreciază asta.
  3. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    O plimbare la mare. Foarte confortabila la drum si silentioasa. O placere in depasiri si sprint

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Tundra Silviu, 911turbo, RazvanRXR și alți 5 apreciază asta.
  4. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Jurnal de bord , 86 500 km schimb ulei si filtre , intr-un final am scapat si de start stop ,


    [​IMG]

    Folosesc modulul de 4 luni fara probleme. Ma deranja sa apas de cateva ori pe zi si sa manjesc ecranul in zona aia mereu. Modulul se monteaza sub bancheta spate pe mufa canbus, este plug and play, fara erori. Exista de ceva timp pe piata dar variante cu mufare pini, etc acum au scos si varianta comoda cu mufe si montaj rapid in 15 minute.


    [​IMG] [​IMG]
     
    Ultima editare: 7 Sep 2022
    Oudi, andruu, Andu333 și alți 3 apreciază asta.
  5. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Jurnal de bord 87 800 km cu echipare de iarna si ceva update pe partea mecanica.

    In urma unor pierderi ulei pe la busonul de umplere am investigat problema si conform unui TSB = TPI care e valabil pentru toate masinile din acea perioada, se schimba BREATHER LINE un furtun cu o valva imbunatatita care nu mai permite blocarea traseului de descarcare a presiunii in admisie. Detalii aici https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2020/MC-10175308-0001.pdf. Masini in cauza si prinse in TSB = TPI sunt toate modelele 2017 -2019.
    Simptome: masina face presiune in separatorul de ulei si da ulei pe la buson.
    Remedii: pana la schimbare furtun se evita turatii si se merge mai lejer cu masina. Eu observasem doar la condus mai agresiv ca dadea ceva ulei pe sus. Initial am schimbat separatorul de ulei dar cum problema persista am investigat mai mult si am gasit acel TSB = TPI si o discutie pe alte forumuri . Daca se permite linkul aici e toata discutia si solutia .https://www.audiworld.com/forums/audi-a5-s5-rs5-coupe-cabrio-b9-220/oil-blowing-out-my-cap-3004132/
    Problema rezolvata. Costuri separator ulei 655 lei, pe care l-am schimbat degeaba dar asta e, e piesa noua pana la urma. Breather line adica furtunul in cauza part no 06M103210EB costa 370 lei. Cu ocazia asta am verificat si toate update-urile posibile pe masina si e la zi cu totul, nu avea nevoie de nimic. Cei care aveti modelele din TSB = TPI (buletinul service) piesa imbunatatita e fabricata dupa 2019 .
    Am decis si schimbarea bateriei pentru ca avea rezistenta nominala mare 6,5 fata de 2 cat are o baterie noua si folosind incalzirea staionara (Webasto) in perioada asta e nevoie de baterie in stare buna. Probabil ca mai rezista dar nu avea sens. La masina asta singura baterie care intra fizic si se inscrie in date este Varta E39 AGM 70 Ah sau cea originala. Cand faceti codare cu VCDS atentie la part number-ul bateriei care se afla sub ceva etichete. Verificare incarcare alternator, totul in regula. Montajul bateriei nu e chiar banal dar nici vreo inginerie. Se demonteaza laterala dreapta a tapiseriei spate si e destul loc sa schimbi bateria in siguranta. Timp aproximativ, 40 minute. Cateva poze si abia astept sa o duc in zapada.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    mik15, Andu333, RazvanRXR și alți 8 apreciază asta.
  6. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Jurnal de bord. Am ajuns la 90 000 km, schimbare placute spate, intre timp am inlocuit actuatorul usitei rezervor pentru ca ramasese blocat pe deschis si am adaugat si android wireless printr-un modul care se conecteaza in cotiera asa ca am scapat de cabluri. Ceruita recent si pregatita de vara.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    G-P, Adi24, Peto și alți 6 apreciază asta.
  7. Kox

    Kox 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    S5 3.0 TFSI coupe B9 2018 & Q3 S-Line 2.0 TDI 2014, S-Tronic, Quattro Ex: A5 coupe, Quattro, A3 2.0
    Salut

    Multumim pentru update-uri. Mi-am schimbat și eu breather line preventiv în urma postarilor tale :).
    Legat de modelul wireless Android vreau și eu neapărat sa-mi cumpăr. Eu ascult muzica de pe spotify premium pt calitate "maxima" nu știu dacă transferul wireless va reduce din acea calitate? Ai observat vreo diferența? Și 2. Ce model este adaptorul tău.

    Bafta
    George
     
    G-P și Alex845 apreciază asta.
  8. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Kox apreciază asta.
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Cum funcționează wireless? E fluent? Telefonul se descarca accelerat? E stabila conexiunea?
     
  10. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Este fara probleme. Daca pe cablu uneori telefonul raspundea mai greu, la wireless merge fluent, nu am avut nici o deconectare sau intrerupere de la momentul achizitiei.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  11. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Gata, am luat și eu :)

    Ciudat că ai schimbat bateria masinii, deja. De regulă cele de fabrică țin mult și bine.
     
  12. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Jurnal de bord 91 300 km cu schimbare garnitura corp filtru de ulei ( part no in imagine)pt ca avea ceva pierderi ulei , nu mari dar am decis sa o fac si sa nu mai aman , update soft cutie pt cei care aveti versiunea 0002 exista acum 0004 si update ceasuri bord care au adus o mare schimbare la aspectul ceasurilor , poti alege din 6 teme disponibile , eu am ales RS Sport Rs performance si Dinamic . Arata f bine si dau un look fresh in interior . Merita facuta schimbarea 100 % poti configura displayul si ce info sa afiseze, un mic video.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    moroenius, jooopy1, Ionut Stancu și alți 2 apreciază asta.
  13. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Update , am mai bifat o reparatie pe lista , auzeam un zgomot la franare de cateva zile ,era o bucsa hidraulica ,pierduse lichidul , le-am schimbat pe amandoua , desi cealalta era in stare buna , pt dinamica masinii s-ar fi simtit diferenta. Ceva mai silentioasa acum la denivelari, sau poate e placebo . Bucse Lemforder . Lucrare relativ usoara pt orice mecanic priceput , acces usor si comod in zona de lucru .

    [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
     
    andruu, Adi24, andrei91gl și alți 5 apreciază asta.
  14. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Masina s-a vandut, dupa 2 ani petrecuti la mine si numai bucurii si senzatii placute. Dupa aceasta experienta as reveni oricand la Audi, cel putin in gama A7 C8, o masina foarte frumoasa si dinamica, foarte reusita dar sunt multe alte marci si masini care merita incercate si apreciate similar.
    Consider micile probleme mentionate in topic, pistol cu apa fata de alte masini si parte din mentenanta normala. Topicul se poate inchide. Succes tuturor. :arco:
     
    Andu333, Mitiy și Ionut Stancu apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta