1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

ABS la A4 B5 - Senzori sau Unitatea - reglare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de turbina5, 27 Mar 2009.

  1. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Ce e drept , nu am pus sublerul sa vad diferentele de diametru a discurilor noi , doar ce am observat niste mici fisuri in butucul noilor discuri. Sper sa nu fie de acolo problema(Fake'uri).Va tin la curent , multumesc!
     
  2. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Lipesti inelele cu poxipol sau picatura. Rezista fara probleme.
     
    clickflick, TalosCosmin și gtincu apreciază asta.
  3. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Am pus alt inel Oe , multumesc @audi66! Acum am de reglat distanta dintre inel si senzor ca m-a mancat sa ii curat si acum vad ca dau semnal implauzibil ambii. :gaehn:
     
  4. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Cam 1mm e bine ca și distanta, ii împingi la maxim și apoi tragi de ei.
    Apoi faci proba pe Vcds la viteza mica.
     
    clickflick și TalosCosmin apreciază asta.
  5. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    Unde se afla siguranta pentru pompa ABS? Am inteles ca nu e in panoul de sigurante, fiind mai mare. Este vorba despre non-facelift.
     
  6. Audihardengine

    Audihardengine 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 1.8 benzina 1997
    Vin cu o problema :( la un Audi A4 b5 1.8 . Depășește 20 km/h și apare ABS ... țiue in continuu și apare pe maxidot .. las o poza cu eroare primită pe VCDS... precizez ca am schimbat senzorul ABS.. 65535 ...
     
  7. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Senzorul se verifică cu ohmetrul (multimetru) direct în mufa pompei ABS. Trebuie scoasă mufa, identificați pinii (în funcție de model), conectat multimetru, suspendată roata și învârtită. Valoarea indicată de multimetru trebuie să varieze.
    Pentru eroarea cu 65535, de obicei, se schimbă electronica sau pompa ABS. Mai există varianta reparației dacă găsești pe cineva.
     
  8. Audihardengine

    Audihardengine 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 1.8 benzina 1997
    Pe VCDS îmi arătat ca merg toți senzorii .. dar și eu m-am gândit la unitate .. dacă e sa o schimb trebuie codat ceva ? Adică precizez ca o iau pe aceleași cod ..
     
  9. Adelin2042

    Adelin2042 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2017
    Locație:
    Rm. Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b5 Sedan, 1.6 AHL , 1999
    Salut . Am un a4 b5 (1.6 AHL ) si m-am hotarat sa ii schimb filtrele GPL. Toate bune si frumoase, dupa 20 de minute de la schimbarea filtrelor imi apare martorul de la ABS in bord . Nu vad nicio legatura, dar va intreb si pe voi. Se poate sa fie vreun cablu de la abs prin zona debitmetrului (acolo am avut treaba, ma gandesc ca poate am miscat ceva). Daca da, care este acest cablu ?
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    De ce nu pui testaru pe masina si sa vezi care-i problema? Nu avem noi de unde sa stim la ce cabluri ai umblat. In principiu nu ai cabluri de abs.:laugh:
     
  11. Adelin2042

    Adelin2042 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2017
    Locație:
    Rm. Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b5 Sedan, 1.6 AHL , 1999
    O sa o pun pe tester . Mulțumesc !
     
  12. Adelin2042

    Adelin2042 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2017
    Locație:
    Rm. Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b5 Sedan, 1.6 AHL , 1999
    Am rezolvat problema. Modulul abs era cauza, de aceea uneori imi intra abs-ul fara sa fie nevoie (pe uscat la 5-10 km/ h la franare lenta). Acum am senzatia ca am si pedala de frana mai eficace. Multumesc pentru ajutor ! Modulul l-am luat de pe un passat 1.9 diesel, s-a potrivit perfect. Dupa montaj a fost nevoie de tester pentru adaptare.
     
  13. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    O idee ce sa fac sau sa verific la sistemul abs? Am avut o erroare care trebuia sa inlocuiesc pompa abs. Am inlocuit pompa abs cu una din dezmembrari tot cu acelasi cod . Am aerisit franele. Am complectat cu lichid. Am inlocuit placutele de frana. Dar tot imi stă aprins martorul cel galben de pe centru bordului ca si cum nu as mai avea lichid de frana sau placute. Pe tester nu imi da nici o erroare.
     
  14. Adelin2042

    Adelin2042 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2017
    Locație:
    Rm. Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b5 Sedan, 1.6 AHL , 1999
    Eu când am avut problema cu modulul, cel care mi-a pus testerul mi-a zis din start ca nu ii intra in abs deci clar e modulul. Nu stiu ce sa zic la tine, poți încerca sa iei de la dezmembrări un modul abs de proba și doar scoti mufa din cel vechi și o bagi in celălalt. Dacă nu se stinge martorul înseamnă ca modulul e bun și alta e problema .
     
  15. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Ce treaba are senzorul de uzura de placute ( galben ) cu codu de eroare abs ? Cand ramai fara lichid de frana iti bipaie de 3x si iti apare un semn rosu nu galben. Ai schimbat pompa degeaba. Mergi la un electrician sa iti verifice cablajul intrerupt de la placutele de frana.
     
    ovidiutm apreciază asta.
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Confirm ce ti-a spus colegul TalosCosmin.
     
  17. Audihardengine

    Audihardengine 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 1.8 benzina 1997
    Revin cu un răspuns la eroarea 65535, am făcut un test la pompa de ABS din VCDS si mi-a dispărut eroarea si acum îmi intra si ABS normal , ca la început !
     
  18. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    Pai nici la mine nu se mai putea intra în modul la un moment dat si l-am schimbat cu asta,sa fie si asta defect? Pe asta il pot scana dar nu imi da nici o erroare doar ca imi sta becul acela galben in bord pe centru.
     
  19. Adelin2042

    Adelin2042 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2017
    Locație:
    Rm. Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b5 Sedan, 1.6 AHL , 1999
    Daca nu da nicio eroare nu cred ca este el de vina. Insa ca sa scoti modulul din discutie, incearca cu altul ( scoti mufa din al tau si o bagi in celalalt, fara sa demontezi altceva).
     
  20. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    :lmfao: mai are rost sa completam ceva? De ce sa schimbe modului abs daca nu are nici o eroare? Martorul galben din bord nu este o eroare ci o atentionare.:keule:
     

Distribuie pagina asta