1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Accident cu victima decedata

Discuție în 'Accidente auto' creată de mirceacml, 14 Feb 2017.

  1. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Buna seara, colegi. Ieri seara in jurul orei 19:00 am avut parte de un accident. Mergeam pe drumul dinspre Hateg spre Caransebes, iar intr-o localitate (Bautari) intr-o zona neiluminata, fara trecere de pietoni, fara vreun panou de marcaj, nimic m-am trezit instantaneu cu o persoana imbracata in negru pe capota masinii. Mi-am dat seama ca a venit din partea stanga de pe contrasens, in fuga direct in fata mea. Am lovit-o in plin dupa care am franat putin si apoi am lasat masina sa curga incet la vale pana m-am dezmeticit. Apoi am tras frana de mana, am dat pe avarii, am oprit motorul din cheie si am iesit din masina sa vad ce am lovit. Am gasit victima in santul din dreapta decedata. Dupa aceea a urmat toata povestea cu politie si masuratori... nu au gasit nicio urma de franare, au masurat ca din locul impactului si pana la roata fata a masinii unde eram oprit sunt 19 m. Astazi am fost la sectie si am primit inapoi toatea actele, inclusiv permisul deoarece au spus ca nu au motiv sa mi-l opreasca deoarece nu am incalcat nicio regula de circulatie.
    Din ce am vorbit toti imi spun ca nu a fost vina mea, paguba la masina este destula, parbriz spart, capota indoita, bara fata cu grila sparta, grilele de la proiectoare sparte, trager rupt, radiator probabil spart, maine o sa vad exact, ca a curs tot antigelul. Acum nu stiu ce sa fac, imi trebuie avocat... cei de la politie au spus ca nu este nevoie ca este clar ca nu sunt de vina....nu are rost sa arunc cu banii.... treaba este ca eu sunt si cadru militar, si nu trebuie sa am dosar penal. Masina banuiesc ca o repar pe banii mei... Va cer si eu sfatul acum, cum ar trebui sa procedez.

    20170213_215653.jpg 20170213_215701.jpg
     
    Ultima editare: 14 Feb 2017
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se deschide automat dosar penal care cel mai probabil se va inchide curand cu NUP. Sfatul meu este sa nu te uiti la bani si sa iti pui avocat oricum, cu toate ca normal nu ai avea de ce sa te ingrijorezi. Dar cum recent discutam cu cineva, traim in Romania.
     
    mirceacml apreciază asta.
  3. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Politia nu face nimic. Doar trimite tot ce au cercetat la fata locului, la parchetul militar, sub forma de dosar penal cum ai spus si tu. Acolo un procuror militar se va ocupa de audieri si expertize.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stiu, politia doar vine la fata locului sa constate ce s-a intamplat dupa aia nu mai tine de capacitatea lor.
    Daca vrei poti astepta pana ai prima audiere la procuror si decizi dupa aia ce faci.
     
  5. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Mi s-a spus ca, conteaza foarte mult declaratia care o s-o dau si ca ar fi indicat sa am avocatul cu mine. Pe alta parte cei de la politie au spus ca sa nu arunc cu banii degeaba... mai ales ca acum toti cauta sa profite cu ocazia asta si sa ma stoarca de bani, avocati, asistenti care sa ma reprezinte la expertiza....
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Lasa numarul de telefon aici (se va sterge ulterior) si te sun eu maine sau daca vrei te sun si acum si iti explic exact ce ai de facut. Nu pot scrie aici pentru ca este foarte mult de scris si explicat. Ideea este ca nu vei pati nimic dar vei avea dosar penal pentru ucidere din culpa care se va incheia/inchide cu neinceperea urmarii penale in anumite conditii. Iti explic mai in detaliu la telefon.
     
  7. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    După aproape 2 ani, dosarul a fost clasat, neinceperea urmăririi penale, fără alte costuri sau pretenții. Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi :hi:.
     
    mihaicristian și bobalex18 apreciază asta.
  8. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    2 ani??:banghead::banghead:....traiasca justitia din Romania.
    Psp ca masina ai reparat-o pe buzunarul tau?sau ai depus cerere la asociatia victimelor strazii?
     
  9. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Masina am reparat-o pe banii mei, avocat la fel desi nu a fost nevoie de el.. Nu am cerut nicaieri bani. Au fost 2 expertize tehnice si alte cheltuieli, in total 4000 lei suportate de stat. A durat atat deoarece asa a vrut procurorul militar, a vrut sa elimine orice posibilitate de a mai avea careva alta pretentie, acordand tot timpul din lume sa faca asta. Daca pana acum nu a facut-o, de aici incolo nu mai are sens.
     
    z1daru apreciază asta.

Distribuie pagina asta