1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Achizitionare Audi TT Mk1 8N / Sfaturi diverse si recomandari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de victor_borovina, 24 Iun 2007.

  1. Georgekey

    Georgekey 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2007
    Locație:
    ATENA
    Masina:
    AUDI TT 225 TQ BAM 2001
    Oricare masina turbo se neaca la rece si cere bani multi dar eu personal nu o sa
    vind TT -ul NICIODATA indiferent citi bani ar cere;)
    In viitor sigur o sa cumpar alta masina dar tin si TT-ul undeva in garaj:)
     
  2. Emeraldu

    Emeraldu 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    B
    Masina:
    Audi TT quattro 225 cp
    Subscriu ! :icon_thumright:
     
  3. Emeraldu

    Emeraldu 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    B
    Masina:
    Audi TT quattro 225 cp
    Pai si eu am avut probleme similare.

    Alaltaieri am schimbat flansele de la amortizoare (troncanea pe fata ca o carutza) - 50 ron bucata cu tot cu rulment sau 80 ron bucata de la Porsche
    , claxon am gasit la Bricostore cu 25 de ron bitonal :)
    placute frana spate LUCAS 232X9MM cu 88 RON (La Porsche erau 270 RON aceeasi marca/model numai ca aveau bifa AUDI ).
     
  4. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    masinuta asta mi se pare o alegere ideala, dar totusi ma cam irita farurile negre, mai ales la o culoare alba a masinii. Stie cineva daca exista sau daca se fac la comanda si faruri normale, transparente?
     
  5. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    raspunsul l-am gasit singur pana la urma: da
     
  6. Emeraldu

    Emeraldu 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    B
    Masina:
    Audi TT quattro 225 cp
    Gresit!
    Raspunsul ti-l dau eu:
    Ia-ti TT cu faruri negre si-ti dau eu farurile mele transparente. Farurile negre merg f bine pe masina mea gri inchis :)
     
  7. Juve 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ---
    Va salut,

    Sunt nou pe forum si as vrea sa imi cumpar un Audi TT fie cel de 180cp fie de 220cp din anul 2000
    Am cateva intrebari despre masina:

    Cam care este consumul la cele 2 variante?
    La ce belele sa ma astept? ( am citit pe aici tot felul de probleme - sunt asa problematice sau sunt intamplari ca la orice masina)
    Dupa ce ar trebui sa ma uit cand o cumpar (zone cu probleme)
    Exista service-uri bune in bucuresti sau pt orice trebuie sa ajung la reprezentanta si cat de scumpe sunt piesele comparativ cu un Mercedes/BMW sau daca nu se stie niste preturi.

    VA multumesc mult!

    PS: Orice informatii suplimentare sunt binevenite
     
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    salutare.
    motorul de 180 este un motor comun pe VW, Audi, Skoda, Seat.
    cel de 225 se regaseste pe S3 si Cupra R

    ambele sunt motoare extrem de fiabile si foarte upgradabile.
    consumul este relativ asemenator intre cele 2.
    probleme comune la motor nu sunt..decat banalale bobine care pica din cand in cand, si debitmetrul, dar asta si din cauza mizeriei din romania.

    la caroserie nu prea exista probleme la TT, este o masina foarte buna. poti citi si pe forum cateva statistici referitoare la S3 si TT. ca sa-ti faci o idee

    Personal iti recomand motorul BAM de 225 CP si tractiune integrala! senzatie majoara la cat vrei tu la ora :)
    este o masina excelenta.

    piesele nu sunt foarte sucmpe avand in vedere ca aceleasi piese se regasesc si pe SEAT ;)

    la BMW si Mercedes ce concurenta poti avea? in banii astia ma refer...

    tractiuna integrala care face toti banii n-o gasesti la concurenta, nici la SLK nici la Z3.

    alt Attu al TTului este motorul fata de concurenta! 1.8 litri = taxe si impozite mici!

    se spune ca este masina de femei! dar mi-ar placea una, daca n-as avea S3-ul
    (ca si paranteza, S3-ul este un pic mai scump dar ofera alte avantaje)
     
  9. Juve 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ---
    Merci mult de informatii,

    Am mai citit pe aici ca trebuie schimbata distributia cam la 70k de km. Mai exact trebuie schimbata cureaua? sau si rolele, pompa de apa etc..

    Adibose....o valoare aproximativa pt consum - urban, extraurban?

    Va salut
     
  10. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    kitul d distributie, contine role, curea si pompa.

    consum urban intre 10 si 15 , daca t plimbi noaptea 10, daca stai ziua 15
    extra, mers la consum 7, mers normal 8-9 (pana in 140 la ora) mers la pas, cu depasiri dese de 180 km/h, ajungi la un 10-11
     
  11. Juve 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ---
    Merci frumos Adi,

    Inca o intrebare :D. O idee despre costul kitului de distributie?
    Scuze ca pun o mie de intrebari dar nu vreau sa iau o masina si sa ma trezesc ca nu sunt in stare sa am grija de ea. Nu vreau sa "incerc" masini.

    Si inca ceva: cam cum e garda la sol la un TT. Am vazut "ochiometric" dar daca mergi cu un TT iti dai seama mai bine. Nu vreau sa sar borduri dar cat de des se intampla sa atingi in gropi normale - nu cele in care cazi cu toata masina.

    Va salut
     
  12. ding

    ding 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    TT Roadster 1.8 (2004)
    La borduri nici sa nu te gandesti :)
    Suspensiile sunt foarte tari, deci o sa simti fiecare crapatura pe asfalt. Dupa cateva saptamani o sa stii fiecare groapa si denivelare din oras.

    Eu totusi iti recomand, ca inainte de a decide, sa intri la volanul unui TT, nu cumva sa mergi in Germania si sa descoperi, ca nu incapi. Vorbesc foarte serios. Am prieteni, care in ciuda faptului ca au inaltime si greutate medie, pur si simplu sunt incompatibili fizic cu masina.

    In rest e o masina foarte buna si daca iti place stilul asta, nu mai sta pe ganduri.
     
  13. Juve 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ---
    Sa nu incap ar fii ceva :))))

    Suspensiile stiu ca sunt tari dar care sunt sansele sa agati spoilerul in orice denivelare? Am mers cu modelul nou si mi s-a parut ca are garda destul de inalta incat sa nu ramai in prima groapa. Referitor la suspensii modelul nou mi s-a parut acceptabil. Rigida dar nu exagerat. Poate sa faca cineva o comparatie intre modelul nou si cel vechi?
     
  14. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    kitul de distributie la motorul asta se face la 60m de mii si al 120 de mii.
    asa ca depinde cum o cumperi, cu el schimbat sau nu :)
    un kit complet nu stiu cat costa ca n-am schimbat la mine...sincer habar nu am. banuiesc ca se duce la un 12 mil.

    cat despre incompatibilitatea fizica cu masina, ding are dreptate, este un pic ciudatica. eu unul nu sunt compatibil cu TT-ul, nu am simt "in largul" meu in ea. imi place dar..mi se pare un pic claustrofoba. S3-ul e imens fata de TT (dupa viziunea mea) :)
     
  15. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    uite ceva din 2000 + un zbor de 3 ore cu avionul si teai facut cu TT-ul:)
     
  16. Juve 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ---
    Merci de sfat dar din cate vad e din Anglia asa ca sunt sanse f mari sa aiba volanul pe dreapta

    Oferte am gasit in germania gramada dar trebuie sa scap de masina mea inainte si acum nu prea mai cumpara nimeni nimic :(
     
  17. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    verifica din nou anuntul din poza masina are volanul pe stinga:yes: asa ca pregateste biletul de avion:):)
     
  18. munte_bro 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Sfantu Gheorghe
    Masina:
    Audi A3, 1.8T, 2002
    info TT - 3.2

    salut. sunt membru nou al acestui forum, am cu totul alta masina in schimb vreau cat de repede sa o schimb in special cu un audi.
    chiar astazi am gasit un TT (care imi place, ca si masina), doar ca nu stiu foarte multe detalii despre ea.ce am gasit este un TT 3.2 DSG, quattro, 20033 cu 45.000km, la 250 de caluti si un pret mai mult decat rezonabil.
    ce ma-r interesa este cat de fiabile sunt aceste masinute si mai ales pareri despre motorash, e ok sau mai bun e cel de 1.8T etc.
    mersi si astept niste pareri.
     
  19. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Depinde ce te intereseaza de la un motor, ca si consum 1.8T consuma in oras 13-14 l /100km iar 3.2 16-17l/100km , motorul de 3200 este foarte fiabil dar si 1.8T cod BAM 225 cp este un motor foarte reusit , ceea ce iti pot spune eu este ca mi-am vandut TT 1.8 T Bam de 225 cp sa imi iau 3.2 DSG 250 cp si sunt foarte foarte multumit de el . La ce bani l-ai gasit pe 3.2 ?
     
  20. munte_bro 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Sfantu Gheorghe
    Masina:
    Audi A3, 1.8T, 2002
    l-am gasit pe mobile, tipu' e din anglia, sper sa nu fie o mare tzeapa dar merita incercat. pretul e de 7500 oiro si are transportul inclus.
    urmeaza sa mai port o dizcutie cu el si sa nu ceara bani in avans ca atunci ii clar. daca nu, o sa ma orientez la unul de prin tara.
    mersi mult de raspuns
     

Distribuie pagina asta