1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Achizitionare Audi TT Mk1 8N / Sfaturi diverse si recomandari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de victor_borovina, 24 Iun 2007.

  1. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    stai in banca ta ca e teapa precis , eu pe al meu adus acasa am dat 20800 euro e din 2005, chestia cu Anglia pe mobile si daca este privat seller e clar TEAPA
     
  2. ding

    ding 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    TT Roadster 1.8 (2004)
    Si mie mi se pare a fi teapa. Ar trebui sa coste aproape dublu.
     
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    nici macar daca era 7500 de pounds nu era for real! asa ca stai cool! nu are rost sa te complici...de obicei dealerii nu prea asigura transport overseas.
     
  4. ADIHD 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2008
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    A4,1.8,1995
    Vezi ca scrie clar pe mobile.de legat de faza cu tipu,studentu etc. din Anglia care vinde masina la un pretz derizoriu ca nu mai are ce face cu ea acolo,e 100% tzeapa,plus ca are si un pret incredibil...in banii aia cred ca nu o gasesti nici avariata si ramasa fara motor :).
     
  5. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Ce ai mai facut cu TT-ul ? L-ai luat ?
     
  6. munte_bro 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Sfantu Gheorghe
    Masina:
    Audi A3, 1.8T, 2002
    in primul rand va multumesc ptr raspunsurile date. nu am mai facut nimic momentan, in schimb mie unul mi-o ramas inca pe creier fosta masinuta (astra GTC) si vreau tat unul din asta doar ca o sa aiba motorasu' de 2.0T la 170 sau 200 de caluti.
    stiu ca nu prea se compara cu audi ca si marca, in schimb mie imi place la nebunie ashe ca raman momentan tat pe opel (lucrez si la dealer) si imi este mai usor ca si costuri.
    raman in schimb fan audi, iar cand o sa am banii necesari o sa-mi indrept atentia catre un S3.
    mersi inca o data
     
  7. ruba 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2008
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi tt
    pareri despre tt

    salut!!!sunt nou pe aiic si ash avea o intrebare pentru cunoscatori.ash vrea sa achizitionez un audi tt di 2002 1.8t 180 cp.si ash vrea cateva pareri daca se poate..nu am mai avut audi...este accesibil la intretinere?..tt-ul este stricacios?...consum?...cate ceva despre el cine stie si are va rog.multumesc
     
  8. ZgabeartA

    ZgabeartA 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 180 CP
    Salut,

    Pareri despre consum .. e printre threadurile deschide acum nu mult timp, poti folosi search pentru a il gasi. eu in acest moment am 15,5 % in conditiile in care fac pana la servici 5-10 min dus si 10-15 inapoi .. nici nu se incalzeste motorul ..
    cam 8~9 afara.. depinde cum merg.

    Stricaciuni.. becurile de pozitie si stopul stanga spate. Mai am o chestie la A/C atunci cand e cald si il pun pe racire.. inca nu stiu de la ce este.. poate fi o curea sau compresorul..

    La intretinere nu iti pot spune prea multe, de 3 luni il am si am facut distributia + freon + consumabile (filtre si ulei) si m-a costat 2800 ron la un service autorizat unde am incredere.

    Cam atat,
    Gabi
     
  9. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Nu mi se pare o masina scumpa la intretinere. Are in comun f multe piese cu golf IV si de aici rezulta o intretinere nu f costisitoare. Am schimbat termostatul, senzorul de temperatura sau de termostat(nu stiu exact denumirea), un set de placute spate si cam atat. Probleme majore - nimic
    Consumul este un pic cam mare pt un motor de 1.8, insa performantele te fac sa uiti. Mie imi consuma afara 10 iar in oras 14-15 la un mers normal
     
  10. mario_zyx 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2008
    Locație:
    SIBIU
    Masina:
    AUDI TT `99
    audi tt cip

    intrebarea mea e.....poate sa se strice masina de la un cip tunning???imi da rateuri si imi e teama ca e de la cip.....masina am cumparato de la un sas si spune ca are pe ea cip....si dupa ce da rateuri mai are momente de merge cu `inghitzituri`.....rog un raspuns daca se poate
     
  11. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    alin, pune un tester pe masina. s-ar putea sa ai debitmetrul dus, ori o sonda lambda, sau bujii/bobine care nu functioneaza in parametrii.
    dar cel mai bine e sa pui un tester. VAG-COM e de ajuns
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Ian 2012
  12. Lup.Tzicnit

    Lup.Tzicnit 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    TT 1.8 T 2005
    Salut !

    Salut ! nu prea ma pricep la mashini dar am o obsesie pt audi TT modelul vechi ...
    si am posibilitatea de a cumpara unul model 2002 cu 70.000km ...
    ideea este ... care este mai ok ? cel cu 180cp ? sau quattro care are mai mult ?
    si ce firma din buc de tuning cunoastetzi pt ca serios vreau sa o fac nervoasa :)

    sau daca avetzi alte idei de mashini SPORT care merg ushor tunate SECOND pana in 16.000-17.000Euro
     
  13. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Lupule mai intai ia TTul, la banii aia poti lua ori TT quattro 225 CP, ori S3 quattro 225 CP, ambele sunt foarte usor tunabile iar piese pentru ele sunt garla,
    despre tunetri vorbim dupa ce iti iei masina!
     
  14. Lup.Tzicnit

    Lup.Tzicnit 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    TT 1.8 T 2005
    cat de ''prost'' e un audi TT de 180cp ? nu e quattro ... e ala mai slabutz ? ca am gasit ceva ma ieftin ...... care e diff ?
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mai 2009
  15. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    omule, masina nu e nici proasta si nici "proasta"
    diferenta este de putere si tractiune
    vizual sunt aproape identice...

    e si normal ca 225 quattro este cu mult mai scumpa decat 1.8t 180cp pt ca sunt niste chestii in plus :)
     
  16. m16rule@gmail.com 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi TT
    AUDI TT 1.8t Quattro

    In ultima saptaman am prospectat piata auto la TT,(1.8t quattro 224 hp ) dincolo si in tara, sa o aduci de dincolo + taxe + ce-o mai fi ajunge cam la acelasi pret cu cel din tara. Mai indicat ar fi sa o cumperi de dincolo sau de aici ?
     
  17. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Daca o iei de dincolo de la un dealer stii ce iei, daca o iei de aici din targ vezi ce iei dar mai greu sa stii ce ai luat :p
     
  18. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    nici acolo nu mai e ce a fost ... iar preturile de reprezentanta nu seamana deloc cu cele din parc de acolo sau din targ de la noi! :moa:
     
  19. m16rule@gmail.com 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi TT
    O varianta ar fi daca este cumparata de aici, dusa la un service autorizat, pusa pe tester,pe rampa si inspectata, pentru 2-300 de ron, zic ca merita!
     
  20. IF-82-KNG

    IF-82-KNG 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2009
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A3 , 1,8T Quattro,an 2000, 132Kw
    dak dispui de finantze eu zic totusi sa-l iei de dincolo...la noi sunt cam cocosate masinile de genul unui TT basca ca sunt alte drumuri si km sunt facuti in mare parte pe autostrada nu pe macadamul de pe soselele noastre...e ceva mai scump dak o iei de afara dar eu unu zic ca merita efortul dak vrei o masina buna si care sa o si ti desigur pt tine nu sa o ieisi sa o mariti in 6 luni ..bafta la cautari
     

Distribuie pagina asta