1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Achizitionare Audi TT Mk1 8N / Sfaturi diverse si recomandari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de victor_borovina, 24 Iun 2007.

  1. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Subscriu la cele spuse de colegu nostru....nu poti compara o masina rulata in tara cu una rulata in afara, asta o stim bine cu totii.
    Cand am luat'o pe a mea din Italia aveam cauciucuri noi...cred ca a durat cam 3 4 luni sa spun si aveam deja galme pe ele si au trebuie schimbate, cauciucuri ca noi.
    Ca bani tind sa cred ca ajungi pe undeva la aceiasi bani, cu cheltuiala ta si ce mai e , cu una deja adusa si adaugata spaga domnului respectiv.
    Oricum felicitari pt alegerea facuta :)
    Sa ne tii la curent cu detaliile .
     
  2. Predator

    Predator 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT
    iar masinile de afara "respira un aer" mai curat decat cel plin de praf din romania , mai ales ca romanul cand da de greu primele reduceri le face la masina " mai merge si cu o bucsa rupta si cu un amortizor dus , merge si 40 000km cu un sckimb de ulei ca e castrol ..etc " dupa 2 ani de tratament romanesc plus masajul oferit de drumurile noastre e buna de remat :hi:
     
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    predator vrei sa spui ca al meu S3 este bun de Remat pt ca il am de 2 ani ...hmm..iti provoc 3.2DSG-ul :D...glumesc ;)
    m16rule-iti recomand sa o iei de afara daca dispui de bani, in afara faptului ca oferta este mai generoasa, poti gasi ceva deosebit.
     
  4. sorin2009x 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A7 2011 3.0tdi CDUC 245cp
    Vreau un TT :)

    As dori sa cumpar un audi tt 1.8 turbo 180cai din 2001-2003.
    Am vazut pe autovit tot felul de oferte intre 8000-10.000 euro, credeti ca la banii astia pot gasi o masina decenta care sa nu faca mari probleme ?
     
  5. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    din cate am vazut la autovit , majoritate sunt la pretul asta . dar cel mai bine o alegi pe cea care o gasesti cu cel mai mic numar de km .
    pt a vedea probleme care se pot intampla , citeste topicurile de la sectiunea asta :) .
     
  6. 81RGL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2008
    Locație:
    ORADEA
    Masina:
    AUDI A4 1.8 T
    Sfat achizitionare Audi TT

    Vreau sa achizitionez un Audi TT.

    Optez pt modelul de 224Cp.
    Daca are cineva, sau a avut asa ceva rog cateva sfaturi.

    Doresc aceasta motorizare datorita faptului ca imi place sa conduc sportiv, nu o tin in red-line non-stop dar ajunge destul de des acolo.

    Sfaturi;
    Costuri;
    Probleme;
    Preturi achizitie, etc.

    Multumesc, numai bine.
     
  7. Predator

    Predator 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT
    E o alegere foarte buna , e unu dintre cele mai reusite motoare facute de Audi
    Trebuie sa fi atent la cumparare sa o verifici cu atentie ,(o ridici pe elevator , pui VAG-ul pe ea sa vezi daca are erori ,)
    Tinand cont ca o vei cumpara second hand v-a trebui sa schimbi distributia , ulei si filtre neaparat , pt. a sta linist , multi s-a gandit ca e mai bine sa nu faca distributia pt ca i-a zis fostul propietar ca e facuta si s-au ales cu motoarele distruse
    Din punctul meu de vedere este o masina cu costuri de intretinere medii.
    Ca pret , depinde ce inbunatatiri au fost aduse (suspensie sport , frane ,resoftare ,evacuare , jante , anvelope ,muzica , etc), starea optica si mecanica in care se afla masina ,numarul de kilometri , anul de fabricatie etc .
    Iti doresc mult succes in achizitionare :thumbs-up:
     
    Ultima editare: 21 Feb 2010
  8. 81RGL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2008
    Locație:
    ORADEA
    Masina:
    AUDI A4 1.8 T
    Multumesc mult pt sfat.
    Se gasesc destul de greu.

    Cum zici sa procedez pt a gasi mai usor, m-am gandit la un topic: PRO si CONTRA (Merita investitia, sfaturi pentru achizitionare, pareri, indrumari,)

    Se pot posta poze ale masinilor care urmeaza a fi achizitionate pentru unele sfaturi, pareri...

    Deocamdata asta am gasit: http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto...=1&OOrdine=Pret&sens=DESC&cateam=26&offset=15

    Astept pareri sau daca cunoaste-ti masina PRO si CONTRA
    Ms. Voie buna.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Feb 2010
  9. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    tu nu vroiai cumva 330 coupe?
     
  10. rzvbboy 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2010
    Locație:
    TM
    Masina:
    sper viitor tt :P
    pro-arata ok masina
    contra- la banii astia iti gasesti afara masina , care e umblata pe drumuri mult mai bune dekt la noi in tzara , si dak ai noroc prinzi si cu km mult mai putini . ex ... am cautat rapid sa`tzi dau un ex ..sunt sigur k se gasesc si la preturi mai bune ... dupa inmatriculare si toate keltuielile ajungi cam la acelasi pret...dar calitate mai buna.. parerea mea
     
  11. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    anuntul postat de tine rzvboy, este o teapa ... persoana privata, fara numar telefon!
    cauta un dealer si apoi facem calculele!
    eu zic ca anuntul de pe autovit e ok!
     
  12. Predator

    Predator 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT
    Mie unu imi place cum arata masina in poze ,dar din pacate de ff multe ori e mare diferenta intre poze si realitate , nu se vad zgarieturi , lovituri minore , nu mai vorbim de partea mecanica , trebuie sa o vezi in realitate si sa ii faci un drive test , apoi o urci pe elevator si ii pui vag-ul pe ea.
    Are carte service? , cati propietari a avut? , vad ca scrie ca este din arges si are numere de bucuresti , care a fost motivul pt care nu a inmatriculat-o?
    Merita sa o scoti la 8000 euro, poate si mai putin depinde cat de bun negociator esti si cel mai mult depinde de starea reala a masinii.
    Trebuie sa te gandesti ca v-a trebui sa mai bagi niste bani:
    -distributie
    -ulei+filtre
    -discuri+placute de frana (daca e nevoie)
    -etc.....
    Succes
     
  13. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    nu stiu de unde scoate omul ala "Putere: 236 CP" si "Euro 4"
    Mai mult de atat, marca "S-Line" a aparut in 2005, nicidecum in 2000. (singurul element introdus in 1995, a fost volanul S-line steering wheel. atat. era un model de volan de la modelele S4 C4 cu emblema "S". asta are si TT-ul


    ca si vanzator mi se pare un aburist, masina in schimb trebuie vazuta si testata
     
  14. 81RGL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2008
    Locație:
    ORADEA
    Masina:
    AUDI A4 1.8 T
    @WWl

    Caut in continuare 328-330 daca citesti mai atent posturile mele de acolo (BMW club) vei vedea ca Audi TT este pt sotie,dar nu asta conteaza sau trebuia sa mentionez si ca este pentru sotie???
    Dupa asta ti-ai dat seama:
    "Numai bine"
     
    Ultima editare: 23 Feb 2010
  15. 81RGL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2008
    Locație:
    ORADEA
    Masina:
    AUDI A4 1.8 T
     
    Ultima editare: 24 Feb 2010
  16. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    okay man, sa ai grija, mergi s-o vezi
     
  17. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Asteapta mai intai sa o vezi in realitate. De foarte multe ori vanzatorii au tendinta sa le infloreasca. Ba pun 2002 fabricatie si la fata locului te trezesti ca e 2001, ba pun optionale cu duiumul si in realitate multe dintre ele lipsesc, de cele mai multe ori puterea este mult crescuta fata de cea din talon. Cand am luat eu masina mea, anuntul suna cam asa: "demaraj 0-100 in 4.3 sec"...:) Atunci mi-am zis ca nu avea rost sa-mi iau R8 pentru ca TT-ul asta e mai rapid :p:p
    Si mai ales la starea caroseriei poti avea probleme(zgarieturi, infundaturi, jante zgariate, faruri ciobite, revopsire proasta, etc). In rest, TT-ul este bun ca masina. Costurile eu le consider medii, spre mici. Doar la consum poate este un pic mai mult, dar avand in vedere performantele, nu mai conteaza consumul.

    Ps. Eu nu stiu motor de 224 cp sa fie euro 4
     
    Ultima editare: 28 Feb 2010
  18. rzvbboy 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2010
    Locație:
    TM
    Masina:
    sper viitor tt :P
    Nha cum e?ai cumparat masina?k nu ai mai zis nimic...
     
  19. wow_ando 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi tt, 1.8, 2000
    TT

    Sunt si eu in cautare de tt! ;)
    Il cumpar pentu performanta si dotarile lui care raaaaar le gasesti la alte masini.
    Ma gandesc ca o sa il cumpar si peste 2 ani cand sigur o sa vreau ceva mai mare nu o sa mai reusesc sa il vand, asa ca nu vreau sa dau mai mult de 6000e pe el. Credeti ca in banii astia as gasi ceva bun? Care ar fi problemele dese intalnite la tt? Din cate am citit instalatia electrica ar cam face figuri. Cat costa schimbatul distributiei si a consumabilelor?
     
  20. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    ando , intrebarile tale au raspuns pe forum. cauta in sectiuea TT si ai sa gasesti
     

Distribuie pagina asta