1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Achizitionare Audi TT Mk1 8N / Sfaturi diverse si recomandari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de victor_borovina, 24 Iun 2007.

  1. DaffyDuck 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5 3.0 TDI S-Tronic
    Salut Baieti,

    Vreau sa cumpar un audi TT cu urmatoarea configuratie:
    2002 - 96000 km, gri metalizat, motor 1.8 turbo, xenon, computer bord, cruise control, scaune incalzite fata, magazie cd, abs, tapiterie piele neagra, geamuri electrice, oglinzi heliomate cu incalzire,jante hydra.
    Mai stiu despre masina ca trebuie facuta revizia(ultima data a fost facuta la 85.000 Km), distributia a fost schimbata la 65.000 sau 75.000 km nu mai stiu exact.
    Vestea proasta este ca revizile nu au fost facute la Audi.Este al 2 lea proprietar, ambele femei :P .... deci eu as fi al 3 lea.

    Va multumesc,

    Evident astept sfaturi/sugesti :)
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Iun 2010
  2. fischer30

    fischer30 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2009
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    AUDI TT, 1,8T, 2001
    Nu-s eu unul in masura sa-ti dau sfaturi pt ca si eu am tt-ul de aprox un an, dar sa-ti zic doua chestii pe care le-am intalnit cand am luat tt-ul.
    1. NEAPARAT fa-i o diagnoza completa sa stii ce iei. Ti-as sugera sa mergi la reprezentanta Audi. In octombrie cand am luat-o pe a mea eu am dat 230 RON cu tva. Astia m-au lamurit. Gandeste-te bine unde o duci. Sunt unii care iti recomand service-uri de cartier ca ar fi bune si ieftine.....nu zic nimik dar....gandeste-te la service-urile de cartier sunt unii mecanici n-au vazut tt in viata lor. Incep cu tine! Eu la Bacau la mine am intalnit mecanici care mi-au spus ca n-au umblat in tt in viata lor.

    2. Daca zice propietarul :are distributia schimbata, verifica-l. Orice masina sh pe care o cumperi , ca sa stai linistit tre sa-i schimbi distributia. Cere-i o factura ceva, un deviz de service macar. Multi smecheri zic: i-am schimbat distributia....si de fapt ....n-au schimbat-o. Eu i-am schimbat distributia la 88.000 , insa cel de la care am luat-o mi-a zis ca nu a schimbat-o. Cureaua era in stare perfecta, mai ducea mult si bine ....dar ....acum sunt mai linistit cand o forjez.

    3. Eu la al meu sunt al 4-lea proprietar. Masina a venit din romania. Masina , zic mecanicii nu eu se prezinta f f bine pt ca a fost numai masina de femei. Am vb cu TOTI proprietarii vechi (i-am gasit pt ca ei au inregistrat-o pe firma)
    erau GAGICI. Stiu acum exact cam care era kilometrajul aproximativ cand a plecat de la fiecare, si m-am lamurit ca sunt kilometri reali. Deci daca e masina condusa de femei, super OKI. Tind sa cred ca nu a fost forjata.

    In final iti zic doar atat: Ia-ti tt nu vei regreta. Insa ...alege-l inteligent!
     
  3. DaffyDuck 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5 3.0 TDI S-Tronic
    In primul rand merci mult pentru raspuns.
    Dap, vreau sa-i fac o verificare si nu o s-o fac decat la reprezentanta Audi.
    Nu sunt la primul Audi, am deja un a4 din 2001 si SUPER Q5-ul 3.0 TDI S-Tronic:respekt::respekt::respekt:; toate reviziile le-am facut doar la reprezentanta...si din pacatea aceasta masina nu s-a bucurat de asa ceva.
    Tipa de la care vreau sa cumpar masina este prietenea cu o colega de la job...si nu ma minte, deci daca distributia a fost schimbata acum aprox 30.000Km mai este nevoie sa fac acest lucru?!?
    Care crezi ca ar fi pretul corect pentru aceasta masina?!?

    Merci.:)
     
  4. fischer30

    fischer30 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2009
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    AUDI TT, 1,8T, 2001
    La o masina sh distributia este elementul esential. Eu zic sa nu te bazezi pe vorbe. Multi asa au facut si s-au ales cu motoarele stricate. Citeste pe site-ul asta problemele celor cu distributii rupte.......Bineinteles, tu decizi, insa eu i-as spune cumparatorului ca un kit de distributie complet, original se duce cam in 200 euro, mai pui manopera......si i-as spune sa mai lase din pret.
    Pretul corect la o masina sh il da starea ei. Dupa ce ai diagnoza in fata, sa stii exact ce probleme are masina, dupa ce-ai intors-o pe toate partile, i-ai analizat si starea fizica (zgarieturi si altele) abia atunci poti sa inaintezi si tu un pret. Ca sa-ti faci o idee la modul general....intra pe site-uri si vezi preturi.
    Da-ne poze s-o vedem si noi dupa ce o cumperi !
     
  5. TTTT 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A6
    salut,
    Hai sa nu le discriminam pe femei , nu cred ca a condus un tt o tipa care nu stie sa faca o parcare cu spatele .
    Iti recomand sa te axezi pe aspectul masinii, conteaza cat de bine e ingrijita, intretinuta, forjata....
    In privinta reviziei nu conteaza daca a fost dusa la Porsche sau la Gigi in garaj , conteaza sa fie facuta bine si sa nu aiba martori aprinsi in bord.
    Nu o cumpara pana nu o bagi la o diagnoza completa (cunosc un mecanic foarte bun , acelasi om care ti-o repara daca o duci si la reprezentanta , doar ca o poate face acasa in garajul lui ; piesele le aduci tu sau ti le cumpara el la pret bun ;) ) .
    daca ai si alte intrebari :rulez: ....
    mult succes!
     
  6. DaffyDuck 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5 3.0 TDI S-Tronic
    Am fost si am mers cu ea putin in seara asta, masina nu a mai fost folosita de vreo 2 luni...placutele de frana au soc la inceput un mic zgomot.
    Am ramas surprins ca are o cutie cu 5 trepte...WTF?!? De ce nu sunt 6?^^
    Undeva la 8.000 EUR e oke?!?

    Va multumesc.
     
  7. TTTT 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A6
    e normal sa scartie la primele 2,3 franari daca a stat , la prima cheie cum s-a auzit?
    E ok la bani dar poti sa mai negociezi un pic : verifica discurile, placutele , cauciucurile, displayul ceasurilor de bord(de regula se mai ard pixelii), verifica cand a fost schimbata distributia.... spunei ca ii dai 7500 pe ea ca sa acoperi si revizia in 8000 ;)
    bafta!
     
  8. Ronie

    Ronie 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Eu as zice sa ii faci si o geometrie la roti. Poate suna prosteste, dar daca au condus femeile nu sti cate gropi,borduri, limitatoare de viteza au luat. Si nu doar din motivul asta. Eu mai am de schimbat o fuzeta pe dr si doua brate superioare pe stanga. Piese care costa o gramada de bani. Precizez ca nu sunt posesor de TT. Oricum pt 100 de lei in plus (maxim) eu zic ca sa faci si treaba asta. Bafta! Si asteptam sa ne prezinti masinuta. :p
     
  9. DaffyDuck 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5 3.0 TDI S-Tronic
    Dar e normal sa aiba doar 5 trepte?!?
    Cel mai probabil o sa merg cu ea la reprezentanta la Audi sa-i fac o verificare.
    Eu zic ca 8.000 e un pret bun, sub e si mai bun.

    thx.
     
  10. DaffyDuck 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5 3.0 TDI S-Tronic
    asta e masina:
     
  11. DaffyDuck 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5 3.0 TDI S-Tronic
    Vesti proaste...un prieten de la asigurari a verificat masina si a avut dauna in 2007 de 316 mils.
     
  12. fischer30

    fischer30 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2009
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    AUDI TT, 1,8T, 2001
    Cel mai bine afla ca nu o sa te lamurim noi pe site-ul asta. Mergi la Audi si acolo afli tot. Numai ca mi se pare ciudat.....5 trepte ...sincer eu nu am auzit. O fi modelul roadster ala mai lenes de 150 CP dar si asa nu stiu sa aiba 5 trepte....Tine-ne la curent !

    Las-o balta, renunta in cazul asta. Clar .....i-a fost schimbata si cutia de viteze. Vad ca tu esti dipus sa dai 8000 pe tt. Sunt o gramada la pretul asta.Nu te grabi. Poate peste juma de an , mai strangi bani , iti iei modelul nou. Da mai bine pe langa Q5. :salute:
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Iun 2010
  13. TTTT 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A6
    modelul 1.8 turbo 180 cai are 5+1 trepte
    modelul quattro cu 225 hp are 6+1
    bafta!
     
  14. TTTT 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A6
  15. fischer30

    fischer30 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2009
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    AUDI TT, 1,8T, 2001
    Modelul meu quattro cu 180 CP are tot 6+1 trepte
     
  16. mihavanay

    mihavanay 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro 2006 ; A8 3.0 TDI quattro 2006
    tot ce este quattro are 6+1 ce nu este are 5+1
     
  17. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    in rezumat, cele mai populare versiuni de Audi TT 1,8 benzina (mk1) sunt urmatoarele:
    148 cp, cutie manuala cu 5, fara quattro (din cate stiu eu doar roadster, 2002-2006)
    178 cp, cutie manuala cu 5, fara quattro (coupe si roadster, 1998-2006)
    178 cp, cutie manuala cu 6, quattro (coupe si roadster, 1998-2006)
    222 cp, cutie manuala cu 6, quattro (coupe si roadster, 1998-2005)


    alte 2 variante fabricate doar in 2006 de 161 si 188 cp n-au prins la public si au fost ucise in fasa de aparitia lui mk2.
    tot in categoria "canibalizat de mk2" intra si musculosul: 237 cp, cutie manuala cu 6, quattro, varianta sport (2005-2006).

    si ca sa nu mai pun alt post: daca iei masina de la o femeie, pe langa sfatul cu geometria (perfect valabil si indispensabil) fa un check la ambreiaj.

    welcome to the TT club
    Ioana
     
  18. DaffyDuck 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5 3.0 TDI S-Tronic
    Am facut verificari la masina....si nu o cumpar :P

    Btw, va multumesc pt sfaturi :))
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iul 2010
  19. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    E foarte normal sa aiba 5 trepte :D . E modelul de 180 cp...deci are 5+1 trepte ;)
     
  20. pfeffer 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    In cautare


    Daffy,se pare ca masina a aparut pe site-ul autovit,nu stiu daca a mai fost postata,nu conteaza oricum.As vrea sa te intreb :inafara de dauna aceea din 2007 ce alte verificari ai mai facut? Multumesc.



    Link :


    http://autovit.ro/audi-tt-C14369074.html
     

Distribuie pagina asta