1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Aer Conditionat - Climatronic la A6 C6 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Cservice000, 17 Apr 2010.

  1. Mazilu Cristi

    Mazilu Cristi 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2019
    Locație:
    Slobozia Jud Ialomita
    Masina:
    audi a6 c6 2.0 tdi (BLB)
    Salut,
    După 2 săptămâni de "teroare" în care mie nu mi-a functionat instalatia de AC am schimbat compresorul pentru ca aveam doar 8 bari presiune. Unde vroiam sa ajung de aceea postez și aici: aveți foarte mare grija cu apa în compartimentul motor pentru ca în compartimentul unde este ECU se găsesc 2 fire pentru electroventilatoare de la răcire motor și AC, unde acele fire daca ooxidează și se creeaza contact imperfect nu îți mai functioneaza ventilatoarele și se poate strica compresorul. Am pățit-o și am avut noroc cu un meseriaș tânăr electrician care a găsit buba. Va salut cu respect.
     
    marianu apreciază asta.
  2. Andrei 21 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4F C6 3000 TDI BMK 2005
    Salut,se merita un compresor clima second hand,sau este la noroc.
     
  3. Cipi1982

    Cipi1982 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2012
    Locație:
    Karlsruhe - DE
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI CLAB 2013
    @Andrei 21 este noroc, insa de multe ori poate fi chiar ghinion(sa il primesti in stare mai proasta decat este al tau). Eu as recomanda nou, dai 3000lei si ai liniste; altfel risti sa investesti 1000-1500lei si dupa o saptamana sau 6 luni ajungi tot la unul nou.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este in jur de 1500-1700 ron un compresor nou Denso (acelasi producator ca si compresorul OE).
    Unul SH este in jur de 500 ron.

    De unde veniti cu preturi de 3000 ron ?
     
    DRAGOS și Petre zara apreciază asta.
  5. Andrei 21 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4F C6 3000 TDI BMK 2005
    Da, am fost in cateva locuri si cam 3000 lei ajunge schimbarea compresorului. Iar pentru garantie te pune sa schimbi si radiator si uscator plus spalare instalatie, cam atat ajungi.Am fost la un service si doar pentru spalare instalatie a cerut 1.200 lei.Nu stiu preturile dar parca e cam mult.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu stiu unde ai fost tu dar pentru garantie nu te pune nimeni sa inlocuiesti radiatorul.
    Fii mai explicit in ce zici, in caz contrar e interpretabil cand zici dai 3000 ron si pui compresor nou.

    Compresor nou Denso + filtrul uscator + filtrul de polen + manopera + freon si tot nu ajungi la 3000 ron.
     
  7. Andrei 21 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4F C6 3000 TDI BMK 2005
    Am gasit compresor Denso, 1.364 lei, uscator 117 Hella, radiator Valeo 424 lei, restul este pentru asa zisa spalat instalatie si manopera. Cred ca am vorbit la 4 centre service si toti au sarit cu preturi in jur de 3.000 lei. Parca sunt vorbiti. Si da, radiatorul este optional de schimbat, a fost o recomandare, din partea service.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru curatarea sistemului se face vacuum cu aparatul de incarcat freon circ. 30-40 minute, insotit obligatoriu de inlocuirea filtrului uscator.
     
    DRAGOS apreciază asta.
  9. Mark Mark 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2020
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2.0 2006 BRE
    Salut,
    Vă rog să mă ajutați și pe mine cu un răspuns.
    Ce model de compresor clima aftermarket recomandați? Sau dacă sunt colegi care au schimbat? De exemplu :eu am găsit Nissens, dar nu știu ce să fac? Merită, trebuie evitat?
    Mulțumesc
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se cumpara echivalent (OE sau AM) cu cel original ce ai ca si marca pe masina. Adica Denso, Valeo sau Sanden. Atat.
     
  11. Mark Mark 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2020
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2.0 2006 BRE
    Deci, nu a montat nimeni aftermarket care să fie ok ? Doar cu Denso (el este pe mașină) îi găsesc rezolvarea ?
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Denso este OE, pui aftermarket tot Denso.
     
  13. Mark Mark 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2020
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2.0 2006 BRE
    Am înțeles, mersi mult
     
  14. Mark Mark 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2020
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2.0 2006 BRE
    Există posibilitatea potrivirii a unui compresor climă de pe cod motor BLB, BPW, etc. pe motor BRE, excluzând codul de pe compresor 4F0260805P marca Denso ?
     
  15. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Mark Mark, BPW s-a montat pe A4 si are alt model de compresor, iar BRE si BLB de pe A6, au acelasi tip de compresor (cu codul scris de tine). Intr-adevar, ideal ar fi sa pui tot Denso, dar poti incerca si Nissens care-i cam jumatate de pret, daca ai garantie solida la el (montaj in service autorizat pe asa ceva...etc...)
     
    Mark Mark apreciază asta.
  16. Mark Mark 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2020
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2.0 2006 BRE
    Am înțeles,
    Deci BLB ar merge la BRE singurul compatibil.
    Problema este, că acum fără climă îmi vine aer rece pe mijloc și aer călduț pe lateral, binecunoscuta problema aici pe forum, care, ieri am venit de la un superelectrician recomandat și nu mi-a găsit nici o eroare. La care am primit răspuns :Rezolvarea e doar cu un compresor schimbat, nu nou, ci second-hand, că astea noi sunt proaste și nu țin mai mult de 1 an 2. Doar dacă am bani să schimb pe original. De aceea nu îmi găsesc răspuns la problema mea
    ? Oricum mulțumesc de raspuns
     
  17. Bogdan Budascu 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2020
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 TDI 2011
    Pentru cei interesati, doar ce am comandat un compresor DENSO nou 1.800 lei. Din ce am citit si mi s-a recomandat si in service, datorita faptului ca dupa demontare s-a gasit plin de span, am mers pe varianta schimbarii si a radiatorului AC (aproximativ 500 lei) + spalare instalatie cu solutie 250 lei. Va urma reumplere cu freon 250 lei plus manopera, vedem. Va anunt maine factura finala. Oricum plus minus 3000 lei. Sa vedem cat tine minunea.
     
  18. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Mai schimba si uscatorul (filtrul uscator), si acea valva / sita din tubul de tur al instalatiei AC.
     
  19. Mark Mark 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2020
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2.0 2006 BRE
    E obligatoriu să schimb și radiator climă? Apropo curățat instalația în Bv mi-au cerut 550 lei
     
  20. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    Va salut,
    Ma poate ajuta cineva sa imi zica unde e pozitionat aceste motoras conform diagnozei ?
     

Distribuie pagina asta