1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Aer Conditionat - Climatronic la Audi Q5

Discuție în 'Audi Q5' creată de danysory, 29 Mai 2017.

1. Dan96

Dan96 1st Gear Member

Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi Q5 2.0tdi 2012
    Imi poti spune mai exact ce codari ? Modificarea o sa o fac eu, am VCDS si am habar ce si cum, doar CP voi merge sa il scoata la reprezentanta.

2. MariusG3

MariusG3 3rd Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
    Din păcate a trecut ceva timp de când am făcut asta, informația este pe undeva pe forum și pe cele straine. Recomand sa apelezi la cineva care se ocupa cu asa ceva.

"
    - Enter Address 08: Auto HVAC (J255)
    - Select coding (don't use the longcoding helper yet)
    - Copy the coding from the old airco unit to the new one. (Copy it from a vcds scan)
    - Then go to Byte 1, bit 4 (deselect MMI 3G display)

Adaptation:

Channel 79: change from 1 to 0. This changes the LIN-Bus from the blower unit from new to old generation. This is why the fan control speed doesn't work as many people describe.

Channel 35: 0 or 1 (depends if you have the humidity sensor in the inside mirror)

Channel 85: change from 0 to 1 (VFL/FL related)"

Ultima editare: 27 Sep 2020
  3. Dan96

Dan96 1st Gear Member

Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi Q5 2.0tdi 2012
    Ok mersi frumos

4. MariusG3

MariusG3 3rd Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
    Eu am avut Radio Concert, fără scaune încălzite, am actualizat mai sus câteva detalii.
    Pentru 3G sari pasul :"Then go to Byte 1, bit 4 (deselect MMI 3G display)

5. Dan96

Dan96 1st Gear Member

Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi Q5 2.0tdi 2012
    Am reusit sa fac retrofitul pana la urma totul ok functioneaza fara probleme, dar nu am inteles la ultimele 2 adaptari. Masina are senzor de umiditate deci trebuie sa schimb din 0 in 1 ? Si pe canalul 85 la ce se refera vfl / fl related ? Ce ar trebui sa pun acolo ?

In urma retrofitului am ramas si cu eroarea asta pe clima. Are cineva idee cum se rezolva ?

Distribuie pagina asta