1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Aer Conditionat - Climatronic - Sistem Ventilatie cu masina oprita la Audi A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de soul77, 19 Sep 2015.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Erau rupte ghidajele cum ti-am zis ?
     
  2. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu doar ghidajele, ci toată carcasa.

    IMG_20200214_164836.jpg
     
    audi66 apreciază asta.
  3. Alina Sora 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 2014 2.0 TDI CGLC
    Buna seara,
    Am si eu o problema cu un A6 C7 2013 4G 2.0 TDI CGLC cu climatronicul , apar urmatoarele erori. Puteti sa imi spuneti va rog frumos ce trebuie facut la ele/ nu functioneaza corect?

    Multumesc frumos.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand cine face diagnoza iti si rezolva problema. Adica la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
    Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut.

    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.
    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.

    Si ca sa nu pleci "nerezolvat'. Exista deja informatia scrisa pe forum de zeci de ori dar nu ai citit nimic. Ei erori pe clapete / flapsuri / motorase / voleti / actuatoarele care dirijeaza aerul. Trebuie sa mergi la electrician pentru ca sa faca diagnoza la sistemul de AC mai precis la clapete / flapsuri / motorase / voleti / actuatoarele care dirijeaza aerul. In plus mai trebuie facute si alte verificari pe partea de AC. Trebuie sa faca un Basic settings la sistemul AC si la sistemul HVAC. Mergi la un profesionist care te poate ajuta.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In al 2-lea rand, tot ce e Mechanical Failure se inlocuieste. :)
    Dupa care se sterg erorile, se efectueaza Basic Settings pe Auto HVAC si vezi ce ramane.
     
  6. Andor Iulian 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2017
    Locație:
    Negrești
    Masina:
    Audi A6, 2litri TDI, 2011
    Nu sunt electrician dar cred, după ce spune acolo, că ai probleme cu ventilatoarele în față și în spate. Totuși trebuie rezolvat și unitatea de control. Poate ea nu dă comenzile cum trebuie sau ai contacte imperfecte la motorașe. E de mers la un electrician bun care știe ce face.
     
  7. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Buna seara. Am citit toata aceasta sectiune si nu am gasit nimic referitor la completarea/inlocuirea freonului in instalatia de ac. Am doua intrebari, ca sa stiu ce sa cer si ce sa urmaresc la service, cand voi ajunge: masina are 4 ani jumate in posesia mea. Cand am cumparat-o, nu baga aer rece, dar clima functiona. Neamtul mi-a zis ca nu avea freon si l-a completat. Intr-adevar, a mers perfect pana anul acesta. Functioneaza si acum, dar nu mai face rece asa cum facea anii trecuti. Asa ca: freonul se completează sau se inlocuieste cu totul? Exista vreo procedura anume (adica pe langa freon se baga cumva si un ulei in instalatie)? Multumesc!
     
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Te duci la service ce are in dotare un aparat ce în funcție de ce e in sistemul tău completează cu freon + ulei, aparatul face tot, nu îți bați capul cu nimic, e și ieftin, vreo 100 Ron.
     
    Dany 07 apreciază asta.
  9. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Am inteles. Multumesc!
     
  10. Cipi1982

    Cipi1982 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2012
    Locație:
    Karlsruhe - DE
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI CLAB 2013
    Salut,
    Ma poate ajuta cineva cu un cod pentru senzorul cu pricina ? Mulțumesc anticipat.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    4H0 959 126 B
     
    Cipi1982 apreciază asta.
  12. Cipi1982

    Cipi1982 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2012
    Locație:
    Karlsruhe - DE
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI CLAB 2013
    Salut,
    Din pacate senzorul la mine e cu "A"; sunt la fel, difera litera de la sfarsit in functie de motorizare/modelul masinii sau nu are sens sa il montez pe cel cu "B" ?
     
  13. OoZz 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2016
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi TT 8N 1.8T BAM 2004
    Il poti monta linistit ce cel pe care l-ai cumparat. Este doar o rezivie imbunatatita a celui original.
     
  14. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Salut,
    Imi spune si mie cineva ce reprezinta aceasta eroare ? E facuta diagnoza cu ODIS VAS-PC. Eroarea nu se sterge. Incerc si folosesc aceasta diagnoza pentru prima data si nu prea o inteleg. Este vreun site unde se pot interpreta erorile ODIS ca la VCDS ? Merci.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cauti pe site la Rosstech ce apare la Codice SAE.

    P150A/005386 - Engine Off Timer Performance
    Possible Causes
    • Fault Code stored in Instrument Cluster
    Possible Solutions
    • Check Instrument Cluster for Fault Codes
    Special Notes
    • When found in VW Tiguan (5N): 2.0TFSI (CCTA), see TSB 01-08-20/TPI 2018467 for Details.
      • Update ECU Software
     
  16. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Asta l-am gasit, dar parca nu vad legatura cu clusterul, dupa diagnoza facuta , am eroare numai pe Clima, in rest totul e OK.
     
    Stan Iulian apreciază asta.
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este o eroare de soft, este un TSB pentru VW pe tema asta.
    Ce SW ai pe clima ?
     
  18. Boghean Sebastian

    Boghean Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2020
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A6, 3.0BITDI 2012
    Salutare,
    La masina din profil un Audi A6 C7 la clima spate am avut eroarea 0075 button or switch in operating unit. Aer prin canalele centrale nu băga. Am desfăcut tot în spate, am scos mufele de la flapsuri și din unitatea de control, am încercat să văd dacă îmi funcționează servomotoarele și totul era ok. Probabil au fost puțin înțepenite flapsurile. Acum totul pare a funcționa ok doar că am erorile 0292 și 0243 din pozele de mai jos! Aveți idee ce ar însemna ?

    O altă problemă ar fi de la compresorul de clima. La basic settings toate sunt ok, mai puțin eroarea de la compresor, care e necunoscută. Eroarea aceasta poate fi cauzată de senzorul G935 ?
     
  19. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Salut,
    La Audi A6 C7 cate scurgeri pentru condens are instalatia de clima ? Pentru ca gasesc sub masina doar pe partea dreapta a masinii apa. Stiu ca la A6 C6 sunt doua scurgeri. Multumesc.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @Aurel G pana iti raspunde cineva, care are acces la ETKA, cauti aici pe forum unde exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai.
    Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis sa cauti in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si/sau aici: http://www.oemepc.com/audi si/sau aici: https://www.ilcats.ru/audi/?function=getModels&market=RDW&language=en asta pentru ca sa afli singur codul sau locatia a ceea ce cauti. Bafta
     
    Aurel G apreciază asta.

Distribuie pagina asta